icon
خــط ویــژه
021-63511

فولادهای عملیات حرارتی پذیر 

درصد کربن این فولادها بیش از 0.3 درصد کربن می باشد پس در  نتیجه عملیات حرارتی در روغن یا آب به خوبی سخت می شوند.برای اصلاح و بهبود خواص مکانیکی در این فولادها مقداری عناصرآلیاژی به آن ها اضافه می شود. این فولادها تا مغز سخت می شوند(مخصوصا قطعاتی که نازک بوده و درآب سرد می شوند.)
پس از عملیات حرارتی بایستی بلافاصله تمپر شوند تا از ترک خوردن احتمالی آن ها جلوگیری شود. این فولادها به دو دسته آلیاژی و کربنی تقسیم می شوند. فولادهای ساده کربنی فولادهایی هستند که مقادیر کمی از عناصر آلیاژی مانند منگنز (0.9 حداکثر) به آن ها اضافه می شود. در اثر عملیات حرارتی مغز قطعه ساخته شده از این فولاد چندان سخت نمی شود.


دلایل کلی افزودن عناصرآلیاژی به فولادها عبارتند از:
1-    افزایش سختی پذیری
2-    افزایش استحکام قطعه در دماهای بالا و پایین
3-    افزایش مقاومت به سایش
4-    افزایش خواص مغناطیسی
5-    افزایش انرژی لازم برای شکستن قطعه

فولادهای عملیات حرارتی پذیر برای ساخت قطعاتی استفاده میشوند که تحت بارگذاری های شدید کششی، خمشی و پیچشی قرار میگیرند. فولادهای عملیات حرارتی پذیر غیرآلیاژی برای ساخت قطعاتی باسطح مقطع کم و استحکام پایین بکار می روند درحالیکه فولادهای عملیات حرارتی پذیر آلیاژی (حاوی عناصر آلیاژی کرم،نیکل،مولیبدن ویا وانادیم)  برای ساخت قطعاتی با سطح مقطع بزرگ استفاده میشوند و معمولاً تحت بارگذاری شدید قرار میگیرند. استحکام کششی این فولادها پس از سختکاری و تمپر تاحدود  1300  N/mm2  قابل افزایش است.
کاربردها:
1.    قطعات طول بلند در ماشین آلات و وسایل نقلیه که نیاز به:
2.    استحکام بالا
3.    مقاومت کششی بالا
4.    انعطاف پذیری خوب
5.    مقاومت بالا در برابر شکست

شرکت فولاد حامیران نماینده فروش فولاد آلیاژی اصفهان و عاملیت فروش فولاد آلیاژی ایران می باشد. برای خرید تمامی گریدهای فولاد عملیات حرارتی با همکاران فروش فولاد عملیات حرارتی شرکت فولاد حامیران تماس بگیرید.

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت