خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

فولاد گرمکار

فولادهای ابزاری گرمکار، فولادهایی هستند که در دماهای بالاتر از 316 درجه سانتی گراد استحکام و سختی خود را از دست نمی دهند، در واقع همین ویژگی آنها را به فولادی پرکاربرد در صنعت تبدیل کرده است. از دیگر ویژگی های این فولاد می توان به مقاومت در برابر تغییر شکل، مقاومت به شوک، مقاومت به سایش و ماشین کاری خوب در محیط آنیل اشاره کرد.

ویژگی فولاد ابزار گرمکار

فولادهای گرمکار به دوگروه عمده تقسیم میشوند. عنصر اصلی گروه اول مولیبدن وگروه دوم تنگستن است. فولادهای مولیبدن دار معمولاً چقرمگی ومقاومت به شوک حرارتی بهتری نسبت به گروه تنگستن دار از خود نشان میدهند به همین دلیل میتوانند باآب سردشوند (این عمل باعث ایجاد شوک حرارتی میشود). از این نوع بیشتر در ساخت فولادهای ابزارگرمکار استفاده میشود.

فولادهای تنگستن دار مقاومت به نرم شدن وخستگی حرارتی بهتری از خود نشان میدهند اما به خاطر چقرمگی پایین، کاربردهای آنها خاص ومحدود میباشد. ابزار ساخته شده از فولاد گرمکار عموماً بایستی درمدتی طولانی، تنش های مکانیکی شدید همراه با تغییرات تنش های حرارتی را تحمل نماید.

انواع فولادهای گرمکار

 فولاد 1.2344: در دسته ی فولادهای ابزاری گرم کار قرار دارد و برای کاربردهایی که دمای آنها بالای 316 درجه سانتیگراد می باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. استاندارد بهلر این فولاد W302 می باشد. فولاد 1.2344 دارای مقاومت به سایشی خوب، چقرمگی عالی و سختی پذیری بالا می باشد.

فولاد ابزار گرمکار

فولاد 1.2567: در دسته فولادهای ابزاری گرمکار می باشد که نسبت به سایر گریدهای گرمکار به دلیل حفظ سختی در دمای بالا، عملکرد بهتری دارد. همچنین این فولاد به دلیل تنگستن بالامقاومت به سایش داغ بسیار خوبی دارد، هرچند بالا بودن تنگستن چقرمگی آن را کاهش میدهد.

فولاد ابزار گرمکار

فولاد1.2581: در خانواده فولادهای گرمکار قرار داشته و دارای تنگستن است. تنگستن استحکام در دمای بالا (در حالت سرخ رنگ شدن فولاد) را افزایش می دهد. این گرید برای ابزارهایی که با آب، خنک می شوند استفاده نمی گردند. سختی این فولاد در حالت آنیل ماکزیمم 240 برینل و در حالت سخت کاری شده بین 47 تا 53 راکول می باشد.

فولاد ابزار گرمکار

فولاد1.2343:  در خانواده فولادهای ابزارگرم کار قرار دارد و دارای سختی پذیری بالا(عمیق)، قابلیت ماشین کاری خیلی خوب، مقاومت سایشی متوسط، چقرمگی خوب و اعوجاج پایین می باشد.

فولاد ابزار گرمکار

فولاد1.2714: درخانواده فولادهای ابزار گرمکار می باشد که دارای قابلیت ماشین کاری، مقاومت سایشی متوسط، چغرمگی خوب، سختی پذیری متوسط و اعوجاج رو به پایین است.

فولاد ابزار گرمکار

فولادw360:  در خانواده فولادهای ابزار گرمکار قرار دارد که دارای قابلیت سختی پذیری بالا، چغرمگی خوب، مقاومت به دمایی بالا و قابلیت رسانایی گرمایی مطلوب می باشد.

w360

قیمت فولاد گرمکار

قیمت فولاد آلیاژی در جهان متاثر از قیمت عوامل مهمی از جمله مواد اولیه، قیمت سوخت، انرژی و هزینه های حمل و نقل می باشد. فولاد گرمکار نوع دیگری از فولاد آلیاژی می باشد که در صنایع مختلف برای ساخت ابزار برش، قالب های ریخته گری، برای انواع آلیاژهای سبک و سنگین و... استفاده میشود. برای خرید فولاد گرمکار و یا دریافت قیمت روز انواع گریدهای فولاد گرمکار با کارشناسان ما در شرکت فولاد حامیران در تماس باشید.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 5 رای

نظرات کاربران

بازگشت