خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

فولاد یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین آلیاژهای دنیا محسوب می‌گردد. پرکاربرد بودن فولاد آلیاژی را به وضوح در تمامی جنبه‌های زندگی می‌توانید مشاهده نمایید، از جمله صنعت خودرو سازی، ساختمانی، لوازم خانگی، هواپیما، کشتی و غیره.
ماده اولیه در ساخت فولادها سنگ آهن است. سنگ آهن پس از استخراج از معادن به کارخانه‌های مربوطه فرستاده شده و ناخالصی‌های آن گرفته می‌شود، سپس درصدی از کربن و دیگر عناصر را به آن می‌افزایند.

معرفی دسته بندی فولادها

هریک از عناصری که به فولاد اضافه می‌گردد، موجب به وجود آمدن ویژگی‌های خاصی در فولاد می‌شود، به طور مثال میزان کربن در آلیاژهای فولادی آنقدر حائز اهمیت است که یکی از دسته‌بندی‌های فولاد بر اساس آن صورت می‌گیرد و شامل گروه‌هایی چون فولاد کم کربن، کربن متوسط، پرکربن و ابزار کربنی می‌باشد. فولادهای پرکربن به جهت داشتن کربن بالا مقاومت به سایش و سختی بالایی داشته و در مقابل، از چقرمگی و شکل پذیری کمی برخوردار است.
علاوه بر کربن، فاکتورهای دیگری نیز برای دسته‌بندی فولاد وجود دارد، از جمله شکل ظاهری، روش تولید، عملیات حرارتی، ترکیب شیمیایی، کاربرد و غیره.

انواع فولاد آلیاژی

همانطور که اشاره شد فولادها انواع مختلفی دارند. در دسته‌بندی فولاد بر اساس کاربرد می‌توان به فولاد ساختمانی اشاره کرد، این فولادها جهت ساخت سازه‌های ساختمانی استفاده شده و دارای اشکال مختلفی چون نبشی، ورق، میلگرد، تیرآهن و ناودانی می‌باشد. 
در دسته‌بندی فولاد بر پایه خواص یا همان ترکیب شیمیایی، فولادهای استنلس استیل قرار دارند که وجود لایه‌ای از کروم در سطح آن موجب شده تا در برابر خوردگی بیشترین مقاومت را از خود نشان دهد و اصطلاحا به آن فولاد زنگ نزن بگویند. 
برای آشنایی بیشتر با انواع آن‌ها، در ادامه توضیح مختصری از هرکدام ارائه شده است.
فولادهای قابل عملیات حرارتی: عملیات حرارتی به معنای گرم و سرد کردن کنترل شده در حالت جامد فلزات، سرامیک‌ها و آلیاژها، بدون تغییر شکل در آن‌ها، جهت رسیدن به خواص مطلوب فیزیکی و مکانیکی است.
فولادهای ابزاری سردکار: فولادهای ابزار سردکاری بهترین نوع برای ساخت ابزار دستی و ماشینی می‌باشد. این نوع فولاد از سختی‌پذیری، چقرمگی و قابلیت ماشین‌کاری بالا برخوردار است.
فولادهای فنر: این نوع فولادها خاصیت ارتجاعی دارند و در ساخت انواع تیغ اره، واشر، قطعات ماشین و ... استفاده می‌شود.
فولادهای سمانتاسیون: سمانته کردن به معنی سخت‌کاری سطحی و نرم باقی ماندن مغز فولاد می‌باشد که اصطلاحا به آن سطح سخت می‌گویند، این دسته از فولادها دارای کربن کمی هستند.
فولادهای ابزاری گرم‌کار: ابزاری گرم‌کار به فولادهایی با کربن بالا اطلاق می‌شود و در ساخت ابزار کاربرد دارند. سختی این نوع از فولادها در دمای بالا می‌باشد.
فولادهای ابزار کربنی: این نوع فولاد به دلیل داشتن درصد بالایی از کربن در ساخت قطعات و ابزارهای متنوعی در صنایع استفاده می‌گردد.
فولادهای زنگ ‌نزن: به دلیل وجود کروم در این فولاد، مقاومت به خوردگی بالایی دارد.
فولادهای نسوز: نسوزها دربرابر گرما و حرارت مقاوم‌اند. علاوه بر این، دربرابر اکسید شدن، بخار آب، سایش و پوسته‌ای شدن هم مقاوم هستند.
فولادهای تندبر: تندبرها جهت ساخت ابزار استفاده می‌شوند. از عناصر شیمیایی آن می‌توان تنگستن و وانادیوم را نام برد.
فولادهای ساختمانی و کربنی: فولادهای ساختمانی و کربنی برای ساخت مصالح ساختمانی به کار گرفته می‌شوند.
فولادهای اتومات: عنصر سرب یا سولفور موجود در ترکیبات این دسته از فولادها موجب شده تا  در گروه فولادهای نرم قرار داشته باشند. شکل‌پذیری بالا منجر به استفاده از آن در ماشین‌کاری و تراشکاری شده‌است.
فولادهای نیمه اتومات: نیمه اتومات‌ها ازنظر میزان عناصر موجود با اتومات‌ها تفاوت دارند.
فولادهای منگنزی: منگنز بالا در فولاد باعث افزایش سختی و شکل‌پذیری فولاد می‌گردد.
فولادهای بلبرینگ و رولبرینگ: کربن این نوع فولادها بالا می‌باشد و دربرابر سایش و فشار مقاومت خوبی دارند.

قیمت روز فولاد آلیاژی حامیران

باتوجه به نوسانات ارز، قیمت روز فولاد ثابت نمی‌باشد. کارشناسان باتجربه و آموزش دیده‌ی حامیران آماده‌ی مشاوره دادن به شما عزیزان می‌باشند. جهت اطلاع از قیمت با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید. شرکت فولاد حامیران با بیش از نیم قرن تجربه با دیدگاهی متفاوت در حوزه‌ی صنعت فولاد کشور، حضوری فعال و تاثیر گذار دارد. همچنین با ارائه محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب به عنوان معتبرترین مرکز فروش فولادهای آلیاژی شناخته شده‌است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت