خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511


فولادهای فنر، فولادهایی هستند كه به‌دلیل خاصیت ارتجاعی ناشی از اثر سرد كردن در روغن یا آب و بعد برگشت دادن، برای ساخت هرگونه قطعه فنری مناسب هستند.

 

فولادهای فنر، فولادهایی هستند كه به‌دلیل خاصیت ارتجاعی ناشی از اثر سرد كردن در روغن یا آب و بعد برگشت دادن، برای ساخت هرگونه قطعه فنری مناسب هستنداین خاصیت ارتجاعی ناشی از تغییر شكل‌پذیری الاستیك است كه آن را قادر می‌سازد تا حدی مشخص و موردنظر، تحت بار قرار بگیرد بدون اینكه تغییرشكل دائمی بعد از حذف بار در آنها ایجاد شده باشد. اغلب خواص ایجاد شده در فنرها از اضافه كردن عناصر آلیاژی نظیر سیلیكون، منگنز، مولیبدن و وانادیم به مذاب حاوی كربن و عملیات حرارتی یعنی سخت كردن توسط سرد كردن در آب یا روغن و سپس برگشت دادن بلافاصله پس از آن، به‌دست می‌آید.

عوامل مؤثر در انتخاب فولاد فنر
هر فولاد فنری، باید با توجه به شرایط عملكردی و باری كه به آن اعمال می‌شود، انتخاب شود. مهمترین عوامل مؤثر در انتخاب یك فولاد فنر عبارتند از:

خواص فولاد فنر

خواص فولاد فنر ممكن است قبل و بعد از تولید، كمی با یكدیگر تفاوت داشته باشند. درعین‌حال، چهار خصوصیت لازم برای ساختن فنر عبارتند از:


1 . شكل‌پذیری خوب
2 . عاری بودن از نقایص و عیوب
3 . هزینه پایین
4 . قابلیت دسترسی
اما بعد از ساخت فنر، خواص مورد انتظار عبارتند از:
1 . استحكام مكانیكی بالا بویژه حد الاستیك
2 . مقاومت بالا در مقابل خستگی
3 . مدول الاستیك مناسب
4 . مقاومت بالا در مقابل خوردگی

دسته‌بندی فولاد فنر


فولادهای فنر از لحاظ تركیب شیمیایی به 2 گروه اصلی تقسیم می‌شوند كه عبارتند از:


1 . فولادهای كربنی
به آن دسته از فولادها گفته می‌شود كه كربن، اصلی‌ترین عنصر آلیاژی آن باشد و عناصری نظیر منگنز، سیلیسیم و آلومینیم در آن حضور داشته باشند.

2 . فولادهای آلیاژی
به فولادهایی گفته می‌شود كه درصد عناصر آلیاژی در تركیب آنها، قابل‌توجه بوده و نقش اصلی در تعیین خواص مكانیكی را، اهمیت عناصر آلیاژی ایفا می‌كنند.
با توجه به تعاریف بالا، فولادهای فنر در 9 گرید دسته‌بندی می‌شوند.

عمده‌ترین عناصر شیمیایی موجود در فولادهای فنر، عبارتند از آهن، كربن، منگنز، سیلیكون، گوگرد، كُرم و وانادیم.

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت