خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

فولادهای کم کربن :
    فولادهای کم کربن که به فولادهای نرم معروف اند ، به صورت محصولات نورد شده (مثل تسمه و ورق) یعنی در شرایط آنیل شده و نورد سرد شده به بازار عرضه می شوند . این فولادها به آسانی جوشکاری و ماشین کاری شده ، قابلیت شکل پذیری بالایی داشته و ارزان قیمت نیز می باشند . فولادهای کم کربن کاربردهای زیادی در صنعت دارد به عنوان مثال به شکل ورق در بدنه های خودرو استفاده می شود .
فولادهای کربن متوسط : 
    فولادهای کربن دارای 0.3 تا 0.6 درصد وزنی کربن بوده و مقدار منگنز آن ها نیز بین 0.6 تا 1.65 درصد وزنی است . افزایش کربن تا مقدار 0.5 درصدی کربن و همچنین افزایش مقدار منگنز باعث شده است که فولادهای کربن متوسط در شرایط عملیات حرارتی آبدهی و بازگشت مورد استفاده قرار گیرند . از جمله کاربردهای فولادهای کربن متوسط می توان به اجزای ماشین ها ، شفت ها ، اکسل ها ، چرخ دنده ها ، میل لنگ ها و کوپلینگ ها اشاره کرد . فولادهای با مقدار کربن 0.4 تا 0.6 درصد وزنی برای ساخت ریل ها و چرخ های قطار در صنعت راه آهن مورد استفاده قرار می گیرند .
فولادهای پر کربن : 
    فولادهای پرکربن دارای 0.6 تا 1 درصد وزنی کربن و 0.3 تا 0.9 درصد وزنی منگنز می باشند . این فولادها در بین خانواده فولادهای کربنی ، سختی بالا و انعطاف پذیری کمی دارند . فولادهای پر کربن در ساخت فنر ، چکش ها ، سیم های ضخیم ، آچارها ، اره نواری و موارد دیگر کاربرد دارند.
 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت