خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

نوعی از فولاد آلیاژی است که به دلیل شکل پذیری بالا در ماشین کاری و تراشکاری مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر این فولاد، فولاد خوش تراش است. این نوع فولاد آلیاژی به دلیل وجود عنصر سولفور یا سرب بسیار نرم است و اضافه کردن آن ها باعث می شود انعطاف پذیری فولاد اتومات بالا رفته و به راحتی در حین کار نمی شکند و می توان با سرعت کار کرد.
فولاد های خوش تراش یا اتومات در دسته فولاد های کم آلیاژقرار میگیرند و از عناصر آلیاژی پایه فسفر، سرب، منگنز و گوگرد تشکیل شده است، همانطور که از اسم این گروه از فولاد مشخص می باشد قابلیت ماشین کاری خیلی عالی از مهمترین خصوصیت های آن می باشد، و مناسب برای ساخت قطعات بصورت انبوه می باشد.  
ماشین کاری و براده برداری خوب در فولاد های خوش تراش رابطه مستقیمی به میزان عنصر گوگرد و سرب دارد، هرچه درصد عنصر گوگرد و سرب در فولاد خوش تراش بیشتر باشد ماشین کاری و براده برداری در آن بهتر می شود، اما در مقابل درصد بالای گوگرد و سرب باعث شکنندگی و ترد شدن فولاد می شود، اما بطور کلی می توان استحکام خوب و ماشین کاری عالی را مهمترین خصوصیت فولاد های خوش تراش دانست.
فولاد های خوش تراش به علت ترد بودن و احتمال شکسته شدن برای عملیات آهنگری و نورد گرم مناسب نمی باشد.
ماشین کاری عالی، استحکام بالا، انعطاف پذیر بالا، شکننده بودن در فولاد های با درصد کربن بالا، ماشین کاری ضعیف تر در فولاد های با درصد کربن بالا از خواص این گروه فولادی می باشد.
ازکاربردهای  فولاد های خوش تراش می توان در تولید انبوه قطعات خودرو، قطعات ماشین آلات صنعتی، تجهیزات وسایل ماشین سازی و قطعات سری سازی استفاده نمود. 
 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت