خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

فولاد اتومات

فولاد اتومات که با نام فولادهای خوش تراش نیز شناخته شده می باشد در دسته فولادهای کربنی قرار داشته و در آلیاژ آن عناصری از گوگرد، سرب، بیسموت، تلوریوم یا فسفر قرار دارد. حضور این عناصر در کنار هم قابلیت ماشین کاری این فولاد را بهبود می‌بخشد. 
ماشین کاری و براده برداری خوب در فولادهای خوش تراش رابطه مستقیمی به میزان عنصر گوگرد و سرب دارد، هرچه درصد عنصر گوگرد و سرب در فولاد خوش تراش بیشتر باشد ماشین کاری و براده برداری در آن بهتر می شود، اما در مقابل درصد بالای گوگرد و سرب باعث شکنندگی و ترد شدن فولاد می گردد، به طور کلی می توان استحکام خوب و ماشین کاری عالی را مهمترین خصوصیت فولادهای خوش تراش دانست.
در رابطه با خواص مکانیکی این فولاد می توان به خاصیت انعطاف پذیری و چقرمگی نسبتا پایین آن اشاره نمود، این دو ویژگی تحت تاثیر میزان گوگرد و فسفر موجود در ترکیب شیمیایی می باشد. 

کاربرد فولاد خوش تراش

فولادهای خوش تراش به علت ترد بودن و احتمال شکسته شدن برای عملیات آهنگری و نورد گرم مناسب نمی‌باشد. ماشین کاری عالی، استحکام بالا، انعطاف پذیری خوب و شکننده بودن از خواص این گروه فولادی می باشد. از کاربردهای فولادهای خوش تراش می توان در تولید انبوه قطعات خودرو، قطعات ماشین آلات صنعتی، وسایل ماشین سازی و قطعات سری سازی اشاره نمود. 
تذکر: عملیات جوش کاری بر روی این فولادها توصیه نمی گردد حتی بهتر است ترمیم سطحی آنها نیز با جوشکاری صورت نگیرد.

تفاوت فولادهای اتومات با نیمه اتومات

تنها تفاوت فولادهای اتومات با نیمه اتومات در عناصر تشکیل دهنده آن‌ها است، نیمه اتومات‌ها بر خلاف اتومات‌ها از عنصر سرب (pb) برخوردار نیستند. این دسته از فولادها نیز خوش تراش بوده و قابلیت ماشین کاری بالایی دارند. نیمه اتومات‌ها در مصارف گوناگونی همچون خودروسازی و ساخت ابزارآلات برشکاری مورد استفاده قرار می گیرند، یکی از گریدهای پرفروش فولادهای نیمه اتومات 1.0725 است.
 

فولادهای اتومات و نیمه اتومات عرضه شده در فولاد حامیران

فولاد اتومات 1.0718 

ترکیب این فولاد به طور متوسط دارای 0.08 درصد کربن و سایر عناصر آلیاژی چون سیلیسیوم، منگنز، گوگرد، فسفر و سرب است. حضور گوگرد، سرب و فسفر در ساختار این فولاد موجب تردی آن شده است. فولاد 1.0718 با نماد SMnPb3011و نام بهلریZ950   نیز شناخته شده می باشد. این مدل از فولاد اتومات جهت تولید قطعات خودرو، تجهیزات و قطعات ماشین سازی کاربرد دارد. به طور کلی می توان گفت گزینه بسیار خوبی برای ماشین کاری می باشد.

1.0718

فولاد اتومات 1.0737

فولاد اتومات 1.0737 با نماد  11SMnPb37به عنوان فولاد کربنی و کم آلیاژ نیز محسوب می گردد. این فولاد در مصارف گوناگونی چون تولید قطعات به صورت سری، ساخت تجهیزات خودرو، صنایع نظامی و ابزار دقیق کاربرد دارد.
فولاد 1.0737 قابلیت عملیات حرارتی نداشته اما می توان با سمانتاسیون آن شرایط لازم برای سختی کاری سطحی آن فراهم نمود.

1.0737

فولاد نیمه اتومات 1.0725

1.0725 همچون گریدهای فولادهای اتومات خوش تراش بوده و به راحتی قابل ماشین کاری اند. از این فولادها می توان جهت برش فولادهایی نظیر ابزار گرم‌کار و سمانته استفاده نمود.

فولاد 1.0725

خرید فولاد خوش تراش (اتومات) حامیران

شرکت فولاد حامیران به عنوان نماینده رسمی شرکت فولاد آلیاژی اصفهان و همچنین عاملیت فروش فولاد آلیاژی ایران مفتخر است تا شما را در زمینه خرید فولادهای خوش تراش راهنمایی نموده تا خریدی تضمین  شده را تجربه نمایید. 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت