روز ملی صادرات در شرایطی برگزار شد که نام مجتمع فولاد خوزستان در کنار شرکت های صادر کننده برتر کشور عنوان نشده بود درحالی که فولاد خوزستان جزء برترین شرکت صادر کننده محصولات فولادی کشور طی نیمه نخست سال 1397بوده است.


نماد فخوز  طی ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۷ ارزش صادراتی  بیش از ۴۶۳ میلیون دلار داشته است که با شرکتی که در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفته است بیش از ۱۵۳ میلیون دلار فاصله دارد. قابل ملاحضه است که نمی‌توان به سادگی از کنار این آمار عددی عبور کرد و نسبت به آن برای برگزیده شدن صادر کننده نمونه بی‌توجه بود.


به گزارش فولاد حامیران در تحلیل بازار فولاد، سوداگران با گل آلود کردن فضای حاکم بر تولید و صادرات همواره قصد دارند تا حقایق را وارونه جلوه دهند. از سوی دیگر واسطه های بازار نیز قصد دارند وضعیت فعلی تولیدت و صادراترا آنگونه که صحیح نیست نشان دهند و قضیه خام فروشی در صنعت معدن هیچ وقت به دقت زیر نظر گرفته نشده است.
با بررسی زنجیره تولید فولاد به این نتیجه می رسیم  که مراحل تولید نسبت به مرحله بعد از آن نوعی خام فروشی محسوب میشود که این موضوع به هیچ عنوان نمی‌تواند درست باشد در حالی که تولیدات محصولات فولادی از جمله تولید فولاد سنگ آهن،  کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، تولید محصولات میانی فولادی و حتی برخی مراحل بعدی را جزء خام فروشی به حساب می‌ آورند. 

اما توجه به این موضوع که در کدام قسمت از زنجیره، مازاد بر نیاز کشور وجود دارد و در کدام قسمت بازارصادراتی ارجح است را باید در تعریف خام فروشی گنجاند. این دو از شرایط اصلی برای انجام صادرات هستند، از این رو باید در نظر داشته باشیم که کدام یک از این دو مورد در قسمت محصولات نیمه نهایی وجود دارد. با توجه به این مسائل، تولید کننده باید مطابق تقاضای موجود دست به تولید و صادرات بزند، نه برای بازاری که وجود خارجی ندارد.