خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

فولاد های پر آلیاژ در اکثر مواقع به جهت آن که مقاومت بالایی در : محیط های آبی در دمای محیط یا نزدیک به این دما و کار در اتمسفر با گاز داغ و یا دماهای بالا (بیش از ۶۵ یا ۱۲۰۰ ) دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. در حالت کلی می توان گفت که فولاد های پر آلیاژ بر اساس استاندارد هایی که از سوی انجمن ریخته گران آمریکا اعلام می شود و همچنین نوع ترکیب هایشان دسته بندی می شوند.                                             

اولین حرف نشان دهنده این است که آیا بر این محیط خورنده آبی مناسب است © و یا برای محیطی با دمای بالا (H) حرف دوم نشان دهنده ترکیب میانگین کروم و نیکل آلیاژ طبق می باشد. هر مقدار که درصد نیکل افزایش یابد حروف نیز ار ATHLON به سمت z تغییر می یابند. حرف یا حروف بعدی سپس از دو حرف اول نشان دهنده ماکزیمم میزان کربن می باشند.

(درصد، ضرب درصد شده اند) در نهایت نیز چنانچه عناصر دیگری موجود باشند، بوسیله حروفی که بعد از خط تیره نوشته می شوند(sullix) نشان داده می شوند. بنابراین CF-8M نشان دهنده آلیاژ C که دارای مقاومت خوردگی (C) و ۱۹% کروم و ۱۹% نیکل می باشد و دارای ماکزیمم کربن ۰٫۰۸% و دارای مولیبدن برخی از فولادهای بر آلیاژ ریخته گری شده دارای بسیاری از خواص مشابه ریخته گری فولاد های فولادی کم آلیاژ می باشند .

 

این مواد بنابراین غیر قابل سخت کردن می باشند وخواصشان وابسته به ترکیب است و نه عملیات حرارتی بنابراین توجه ویژه ای می بایت داشت برای هرگروه از فولادهای پر آلیاژ با توجه به حرارتی ریخته گری، ذوب و عملیات حرارتی جایگزین (اگر موجود باشد)


توسط عملیات حرارتی مناسب، برخی از خواص مکانیکی این گروه از فولادها (برای مثال سختی واستحکام تسلیم) می توانند بوسیله عملیات حرارتی مناسب تغییر یابند. با وجود این تفاسیر، تغیرات فلزی یکسانی که برای فولادهای کربنی ساده و کم آلیاژ در حین انجام دادن عملیات حرارتی (دمای اتاق و دمای اتاق و دمای ذوب) وجود دارد را نمی توان برای فولاد های پر آلیاژ نیز مشاهده کرد. طبق آنچه که گفته شد، این دسته از فولاد ها توانایی سخت شدن را ندارند و خاصیت آنها وابسته به ترکیبی هست که دارند.(عملیات حرارتی برای این فولاد ها مهم نیست) باتوجه به مطالبی که ذکر شد نباید برای هرگروه از فولادهای پر آلیاژ باید بصورت جداگانه توجه داشت. که این توجه شامل توجه داشتن به عملیات حرارتی ریخته گری، ذوب و عملیات حرارتی جایگزین می باشد.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت