وی در بخش صادرات و تولید فولاد در ۵ ماه اول سال که ماه پنجم همزمان با اعمال تحریم‌های آمریکاست به تشریح نموداری در قالب اینفوگرافیک پرداخت و گفت: فولاد خوزستان به‌عنوان برترین صادرکننده فولاد ایران در مدت مذکور یک میلیون و ۱۱۰ هزار و ۴۶۶ تن فولاد صادر کرد. در این مدت فولاد مبارکه به صادرات ۶۰۲ هزار و ۷۵ تن، ذوب‌آهن اصفهان به ۴۶۳ هزار و ۷۶ تن، فولاد کاوه جنوب ۴۰۵ هزار تن، فولاد هرمزگان ۳۷۳ هزار و ۵۴۹ تن، فولاد خراسان ۱۰۷ هزار و ۴۴۵ تن، فولاد آلیاژی ایران ۳۲ هزار و ۲۲۰ تن و فولاد اکسین ۱۳ هزار و ۳۴۰ تن دست یافتند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد صادرات فولاد خوزستان به‌عنوان صادر‌کننده برتر فولاد ایران نسبت به ۵ ماه اول سال گذشته کاهش جزئی ۵ درصدی را نشان می‌دهد ولی در مرداد ماه سال جاری این افت بیشتر بوده و با ۲۲ درصد کاهش نسبت به تیر ماه، به ۱۵۱ هزار و ۴۵۸ تن رسید. همان‌گونه که گفته شد فولاد مبارکه به‌عنوان دومین صادرکننده برتر ایران در ۵ ماه اول سال رشد ۶۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت. فولاد مبارکه در مرداد هم به صادرات ۱۴۲ هزار و ۴۶۲ تن رسید و رشد ۲۱ درصدی در صادرات را ثبت کرد. ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان سومین صادر‌کننده فولاد ایران کاهش صادرات ۲۱ درصدی در ۵ ماه اول امسال نسبت به سال گذشته و کاهش ۱۹ درصدی در صادرات مرداد نسبت به تیر ماه سال جاری داشت.

 

جعفری طهرانی درخصوص وضعیت تولید آهن اسفنجی، بیلت، بلوم و اسلب اظهار کرد:

ایران دومین تولیدکننده برتر آهن اسفنجی جهان است که در این مدت با رشد ۱۴ درصدی به تولید ۸ میلیون و ۹۸۴ هزار و ۱۴۷ تن تولید رسیده است. برترین تولیدکنندگان آهن اسفنجی ایران شامل فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد هرمزگان، فولاد کاوه جنوب و فولاد خراسان هستند.

 

وی در ادامه در رابطه با تولید اسلب و بلوم و بیلت گفت: تولید اسلب در ۵ ماه اول امسال ۱۷درصد رشد داشته و بزرگ‌ترین‌ تولیدکنندگان سال جاری به ترتیب فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، فولاد صبا و فولاد خوزستان هستند. همچنین در حوزه بلوم و بیلت تولید ۳ میلیون و ۱۸۷ هزار و ۸۰۰ تن گزارش شده که نسبت به سال گذشته رشد ۱۴ درصدی مشاهده می‌شود. برترین تولید‌کننده بلوم و بیلت در سال گذشته فولاد خوزستان بوده است و ذوب‌آهن اصفهان،فولاد کاوه جنوب کیش، فولاد خراسان و شرکت صنعتی و‌معدنی چادرملو در رتبه‌های بعدی قرار دارند درحالی که امسال ترتیب در رتبه‌های اول و دوم به گونه‌ دیگری است و ذوب‌آهن در رتبه نخست و فولاد خوزستان در مقام دوم  قرار دارد.

 

تحلیلگر بازارهای بین‌المللی فولاد و مواد معدنی درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا بر تولید و صادرات فولاد ایران اظهار کرد: تاثیر این تحریم‌ها بر تولید و صادراتفولاد ایران را نمی‌توان نادیده گرفت. تولیدکنندگان و صادرکنندگان به دنبال بازارهای هدف جدید هستند تا بتوانند محصولات خود را با قیمت‌های رقابتی به این مناطق صادر کنند. ایران امیدوار است که در دوره تحریم در کنار بهره‌گیری از تکنولوژی‌های چینی، همچنان شانس استفاده از تکنولوژی‌های اروپایی را نیز داشته باشد. همچنین ایران به دنبال همکاری و مشارکت با طرف‌ها و شرکت‌های اروپایی و چینی برای سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه ساخت قطعات فنی صنایع فولادسازی در داخل ایران و انتقال دانش فنی ساخت این قطعات در کشور است تا به این شیوه از فولادسازان داخلی در دوره تحریم حمایت کنند.وی تصریح کرد: مشکل اصلی که همه با آن مواجه هستند افزایش قیمت حمل دریایی از بنادر ایران به سایر نقاط و بالعکس و همین‌طور کمبود کانتینر است. این مساله سبب بروز نگرانی‌هایی در میان تجار و تولیدکنندگان شده، چرا‌که با دور جدید تحریم‌ها این مساله ممکن است تشدید شود.