icon
خــط ویــژه
021-63511

فولاد دمشقی

Damascus steel یا فولاد دمشقی نوعی فولاد مشهوری است که به دلیل زیبایی ظاهری از این جهت که دارای الگوی موج دار مشخصی می باشد مورد توجه بسیاری از صنعتگران قرار گرفته است. از این نوع فولاد در ساخت وسایل تزیینی، چاقو، اسلحه، شمشیر و ... استفاده می شود. ابزار ساخته شده با این نوع فولاد می بایست سطح تمیزی داشته باشند و از رطوبت دور بمانند تا دوام آن ها بیشتر شود.
علت نامگذاری فولادهای دمشقی به این صورت است که ساخت و خرید و فروش این نوع فولاد در دمشق انجام میگرفته و همچنین شکل ظاهری این نوع فولاد بسیار شیبه به نوعی پارچه بنام damask بوده است. 
یک سری رمز و رازهایی درمورد چگونگی تولید این نوع فولاد وجود دارد به اینصورت که کسی به روش اصلی ساخت این نوع فولاد دست نیافته است.البته فولاد دمشقی به چندین روش ساخته می‌ شود و یکی از روش ‌های ساخت آن روی هم قرار دادن ورق‌ های فولادی و جوش دادن آنها است که با فرآیند خاصی انجام می ‌پذیرد. این روش ساخت فولاد دمشقی اکنون در جهان متداول می باشد، به ‌همین‌ جهت در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

مرحله اول، تهیه ورق به تعداد مورد نیاز

برای شروع ساخت فولاد دمشقی ابتدا تعدادی ورق فولادی یا دیسک فولادی را روی هم قرار می ‌دهند. این دیسک ‌ها باید به‌ صورت یکی در میان سخت و نرم باشند. منظور از سخت و نرم میزان کربن و نیکل درون آنها است‌ که ورق‌ های با محتوای کربن بیشتر ، نسبت به ورق ‌های نیکل دار سخت ‌تر هستند. بسته به اندازه تیغه‌ ای که قرار است تولید شود تعداد ورق ‌ها متغیر بوده و رقم ثابتی نیست.

مرحله دوم، جوشکاری دیسک‌ های فولادی

بعد از قرار دادن دیسک ‌های سخت و نرم به ‌صورت یکی در میان آنها را درون کوره قرار می ‌دهند تا با ایجاد گرمای زیاد به هم متصل شوند و تشکیل یک بلوک لایه لایه را بدهند. سپس بلوک حاصله را طوری میکوبند که نازک ‌تر شده و دیسک ‌ها به هم جوش بخورند و یکپارچه شوند. هربار که بلوک در کوره قرار بگیرد قبل از سرد شدن با شار جوشکاری پوشانده می ‌شود. شار جوشکاری را روی بلوک داغ می‌ ریزند تا ذوب شده و به همه لایه ‌های فولاد نفوذ کند‌. استفاده از شار جوشکاری حین ساخت فولاد دمشقی بسیار حائز اهمیت است زیرا با نفوذ به تمام لایه ‌ها از اکسیداسیون و زنگ ‌زدگی فولاد جلوگیری می‌ کند.

مرحله سوم، کشش و صاف کردن یا نورد بلوک یکپارچه

در این مرحله مجددا بلوک یکپارچه تحت حرارت زیاد قرار می ‌گیرد تا نورد شود. وقتی که طول بلوک یکپارچه دو برابر شد آن را از وسط دو نیم کرده و روی هم قرار می ‌دهند و مرحله دوم برای بار دیگر انجام می ‌شود. مراحل جوشکاری، نورد و‌ برش بلوک چندین مرتبه تکرار می‌ گردد تا بلوک به آن شکلی که خواسته شده در آید. به عنوان مثال یک بلوک پنج لایه اگر شش بار برش خورده و نورد شود یک فولاد دمشقی با ۳۲۰ لایه برای ما تولید می ‌کند. از این فولاد دمشقی تولید شده برای ساخت چاقو استفاده می‌ شود.
فولاد دمشقی از فولادهای زیبایی است که برای ساخت انواع ابزار زینتی و‌ غیر زینتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. روش ساخت این فولاد بسیار دشوار بوده به همین دلیل قیمت فولاد دمشقی نسبت به سایرفولاد ها بالاتر می باشد. 

 


 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 4 از 5 - 5 رای

نظرات کاربران

بازگشت