خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

قیمت فولاد و نقش تعیین کننده کشور چین

باتوجه به سهم فعالیت کشور چین درسطح بین المللی عرصه فولاد، این کشور نقش استراتژیک در تعیین وضعیت فولاد در سطح جهانی پیدا کرده است. می توان گفت حتی تعطیلات ملی کشور چین نیز بر روی نوسان قیمت ها اثرگذاری قابل توجهی دارد.

بررسی وضعیت تقاضای فولاد:

این تعطیلات طولانی مدت در چین و سایر عواملی که در ادامه به آن اشاره می کنیم سبب کاهش میزان خرید شمش فولادی توسط کشور چین شده است. از طرف دیگر میزان تقاضا برای شمش فولادی تولید شده در ایران، در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس افزایش یافته است. اما تحلیلگران معتقد هستد باتوجه به سهم قابل توجهی که چین در بازار فولاد به خود اختصاص داده است، بعد پایان تعطیلات ملی چین وضعیت بازار تعیین کننده خواهد بود و نمودار نوسانات قیمت ها در آن زمان معین خواهد شد. لازم به ذکر است باتوجه به حجم تقاضای قابل توجه چین در بازار فولاد، بعد از تعطیلات و افزایش تقاضای فولاد از طرف چین، بازار در وضعیت متعادل تری قرار خواهد گرفت.

پیش بینی و نتیجه گیری:

تحلیل گران پیش بینی کرده اند که این افزایش تقاضا از طرف چین، در سطحی نیست که سبب افزایش قیمت ها شود زیرا جمعی از فولاد سازان مطرح چینی نارضایتی خود را نسبت به واردات بی رویه اسلب، بلوم و بیلت به انجمن ملی فولادسازان چین اعلام کرده اند و از انجمن درخواست کردند که بر میزان واردات فولاد نظارت جدی تری داشته باشند. لازم به ذکر است سهمی از این واردات به سمت فولاد تولید شده ایرانی می باشد.
انجمن ملی فولاد چین (CISA) در پاسخ به اعتراض فولادسازان بیان کرد؛ اعمال سیاست هایی در جهت کاهش واردات اسلب، بلوم و بیلت زمانی انجام خواهد شد که قیمت شمش فولادی وارداتی با قیمت شمش فولادی تولید شده در چین برابری کند. پیش بینی می شود که بعد از تعطیلات ملی چین، انجمن (CISA) برای ایجاد ثبات در بین فولادسازان چین واردات اسلب، بلوم و بیلت را سهیمه بندی کند. نتیجتا این موضوع را می توان بیان کرد که در سطح بین المللی قیمت فولاد افزایش قابل توجه نخواهد داشت.
 

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت