خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

قیمت فولاد spk   

یکی از فولادهای ابزار سردکار SPK است. این نام توسط شرکت بهلر با استاندارهای 2080 و X2 10Cr12 انتخاب شده است. فولاد SPK  یک فلز پرکربن با سختی پذیری بالا محسوب شده و در آب و روغن قابلیت سرد شدن نیز دارد. اصلی ترین کابرد آن ساخت تیغه های برشی و قالب‌های پانچ بوده که می توان با تغییر در ترکیبات شیمیایی آن میلگردهای دیگر با خواص و ویژگی های دیگری تولید نمود.

قیمت فولاد SPK با در نظر گرفتن مقاومت در برابر سایش و خواص و کاربرد آن در بازار متفاوت است. فولاد 2080 هم در داخل و هم در خارج از کشور در حال تولید و عرضه می‌باشد از این رور قیمت‌روز ارز نیز در وارد کردن و خرید فولاد spk نمونه‌های خارجی بی‌تاثیر نخواهد بود. اولین بار کشورهای آلمان و سوئد اقدام به تولید این فولاد نمودند و به تدریج، کشورهای اتریش و آمریکا توانایی تولید آن را نیز کسب کردند. spk در میان قالب سازان فولادی، جهت ساخت انواع ابزارهای صنعتی بسیار مورد توجه است.

با این که تولیدکننده‌های داخلی قادر به تولید این فولاد هستند اما واردات خارجی آن از کشورهای چین و آلمان همچنان صورت می‌گیرد. اسپیکا یکی از فولادهای ابزاری سردکار پرکاربرد در ایران محسوب می شود، از این رو تولیدکنندگان داخلی تلاش دارند تا با پیشی گرفتن از رقبای خارجی بازار فروش فولاد spk  را در دست بگیرند.

آنالیز spk

این میلگردها به جهت وجود کربن بالا در ترکیباتشان به فولاد آلیاژی کربن بالا معروف هستند. وجود کربن بالا در ترکیب SPK  سختی‌پذیری قابل توجهی برای سرد شدن در روغن و هوا را فراهم نموده است. بر خلاف حساس بودن اسپیکا در برابر فرآیندهای گرمادهی با سرعت بالا و بدون نظم، از مقاومت خوبی در عملیات های حرارتی برخوردار هستند. فولاد سردکار SPK  در دمای 930 درجه سانتی‌گراد وارد عملیات حرارتی برای سخت‌کاری می شود. با ایجاد تغییراتی در ترکیبات پایه این فولاد و اضافه نمودن فلزهایی همچون وانادیوم و تنگستن میتوان فلزاتی با خواص متفاوت تر مانند SPK_NL و SPK_R تولید نمود.

عناصر تشکیل دهنده spk:
منگنز
فسفر
گوگرد
کربن
سیلسیوم
گوگرد
 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت