خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

ورق گالوانیزه

یکی از عناصر اصلی در ساخت فولاد، سنگ آهن است، همانطور که می دانید آهن در مجاورت با اکسیژن واکنش شیمیایی داده و دچار خوردگی یا اصطلاحا زنگ زدگی می شود.
امروزه راه های متعددی جهت جلوگیری از خوردگی آهن وجود دارد. یکی از این راه ها، پوشش دهی فولاد با عناصری مانند روی، قلع و.. می باشد که با روش های گالوانیزه، اپوکسی، آبکاری و پودری صورت می گیرد. 
در ادامه یکی از این روش ها را مورد بررسی و تحلیل قرار خواهیم داد.

 

روش گالوانیزه فولاد

در روش گالوانیزه فولاد را با پوششی از روی می پوشانند، روی مانند یک لایه محافظ در برابر اکسیژن عمل کرده و مانع از واکنش فولاد با هوا و در نتیجه زنگ آهن می شود.
یکی دیگر از ویژگی های روکش روی این است که در صورت ایجاد هرگونه خراش و  یا از بین رفتن پوشش، فلز پایه (فولاد) دچارخوردگی نمی شود چرا که روی نسبت به آهن فلز فعال تری می باشد.
ورق گالوانیزه کاربرد های زیادی دارد یکی از کاربرد های مهم آن گاردریل های کنار خیابان است. از آنجایی که گاردریل ها همواره در معرض اکسید شدن هستند بنابراین باید از مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی برخوردار باشند. شاید برایتان سوال باشد که چرا از فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل برای این کار استفاده نمی شود در واقع محدودیتی برای این عمل وجود ندارد تنها دلیل آن گران تر بودن استنلس استیل نسبت به قیمت ورق گالوانیزه است.

 

مزایا و فواید استفاده از ورق گالوانیزه

قیمت ارزان: در میان روش های جلوگیری از خوردگی، این روش نیازمند هزینه کم تری می باشد چرا که برای اجرای آن از دستگاه های پیشرفته و پر هزینه استفاده نمی گردد.
طول عمر زیاد: فولادهایی که با ورق های گالوانیزه پوشش دهی می شوند دارای طول عمری حدود 20 الی 30 سال می باشند.
پوشش دهی کامل: روکش گالوانیزه می تواند تمام فرورفتگی ها و جاهای کوچک را پر کرده و به طور کامل فولاد را پوشش دهد.

 

معروف ترین روش گالوانیزه

روش های گالوانیزه عبارت اند از:
روش سرد_ غوطه وری داغ_ اسپری نمودن روی_ رنگ کاری با خاک فلز روی و پوشش دهی مکانیکی
از بین روش های ذکر شده روش غوطه وری داغ یا همان گالوانیزه گرم، پرکاربردترین روش در برابر خوردگی شیمیایی برای صنعتگران محسوب می شود. در روش گالوانیزه گرم، آهن یا فولاد را در مخزن مذابی از فلز روی فرو برده تا در سطح آن لایه ای از فلز روی تشکیل شود. لازم به ذکر است بدانید روش گالوانیزه برای محیط های اسیدی کاربرد چندانی نداشته و فولاد سریعا دچار خوردگی می شود.
شرکت فولاد حامیران با تکیه بر دانش متخصصان خود و سالها تجربه در بازار فولاد ایران مفتخر است تا یکی از منابع قابل اطمینان برای متقاضیان این صنف در زمینه فروش آهن آلات به خصوص فروش ورق گالوانیزه باشد. شما عزیزان میتوانید برای خرید ورق گالوانیزه با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید. 
 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 3 رای

نظرات کاربران

بازگشت