خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

باآنکه از نظر تاریخی متالورژی پودر از قدیمی ترین روش های شکل دادن فلزات می باشد، اما تولید در مقیاس تجارتی با این روش، از جدیدترین راه های تولید قطعات فلزی است.در دوران باستان از روش های متالورژی پودر برای شکل دادن فلزاتی با نقطه ذوب بالاتر از آنچه در آن زمان می توانستند به  وجود آورند، استفاده می کردند. اولین بار در اوایل قرن نوزدهم بود که پودر فلزات با روشی مشابه آنچه امروزه به کار می رود، با متراکم نمودن به صورت یکپارچه در آورده شد.

ساخت قطعات با روش متالورژی پودر
 

متالورژی پودر(متالورژی گرد)

 فرایند قالب گیری قطعات فلزی از پودرفلز(یامخلوط پودر فلزات) توسط اعمال فشارهای بالا و سپس تف جوشی (زینترینگ)می باشد...
در این فرآیند برای دستیابی به شکل قطعه بعد از فشردن و شکل دهی به پودرهای فلزی ، فرآیند تف جوشی(زینترینگ) در دمای بالا داخل کوره ای با اتمسفر کنترل شده انجام می شود. 
 

فعالیت‌های متالورژی پودر را می‌توان به ۴ بخش تقسیم کرد:

1-    تهیه پودر 
2-    مخلوط کردن
3-    فشردن
4-    تف جوشی (زینترینگ)

  

تهیه پودر

در روش افشاندن مذاب (اتمایزینگ) که مهم ترین و پرکاربردترین روش برای تهیه پودر فلزی می باشد، فلز مذاب توسط گاز یا مایعی که از یک افشانک خارج میگردد اتمیزه میشود .
پودر حاصله پس از جمع آوری و مش بندی مورد استفاده قرار می گیرد. 
 

مخلوط کردن

 یکنواختی مخلوط در در کیفیت محصول تولید شده تاثیر به سزایی دارد بنابراین استفاده از موادی به عنوان روان ساز همراه با مخلوطی از پودرهای مختلف امری رایج می باشد.
 

فشردن

 از مهمترین مراحل در متالورژی پودر رسیدن به شکل مورد نظر می باشد که با فشار یا پرس کردن پودر توسط جک های قالب پرس که فشار لازم را از دو طرف به مواد پودری وارد می آورند و بالا بردن چگالی آن  امکان پذیر می باشد. 
چگالی بالا ویژگی مطلوبی است که توسط پرس های هیدرولیکی-مکانیکی یا ترکیبی از آنها ، با فشردن سراسری قطعه به دست می آید. 
بواسطه تمایل بسیار زیاد ذرات پودر به سایش و وجود فشار معمولاً قالب‌های مورد استفاده در این فرایند از جنس فولاد ابزار سخت ساخته می‌شوند. برای پودرهایی که سایش بیش از حد ایجاد می‌کنند یا در موارد تولید انبوه از کاربیدهای سمانیت جهت ساخت قالب استفاده می‌گردد.

 

تف جوشی

(زینترینگ(به انگلیسی: sintering)) :برای اینکه قطعه خام شکل گرفته حاصل از فشرده شدن قادر باشد تنش های کاری را تحمل کند لازم است که پیوندی قوی بین ذرات آن ایجاد شود . تف جوشی یا زینترینگ فرایندی است که این پیوند را برقرار می کند. در عمل تف جوشی قطعه فشرده شده در دمایی بالا و با جو کنترل شده قرار می‌گیرد.
در این حالت مواد زودگداز ذوب شده و در حفرات خالی مواد دیرگداز رخنه می‌کند.

به جز مواردی مانند ساختن رشته های مقاوم تنگستنی که منحصرا از روش متالورژی پودر استفاده می شود در باقی موارد تنها زمانی از روش متالورژی پودر استفاده می شود که بهره بردن از روش های دیگر غیرممکن باشد. 
از جمله قطعاتی که به وسیله متالورژی پودر تولید می شوند، می توان به ابزار برش، قطعات اتومبیل و قطعاتی در وسایل خانگی نظیر ماشین لباسشویی، کمپرسور یخچال و کولر، تلویزیون، ضبط صوت و غیره اشاره نمود 
 

امروزه موارد استعمال اصلی متالورژی پودر را به پنج قسمت تقسیم می کنند:

-    آلیاژکردن فلزهای غیرقابل آلیاژ، مثلا ساخت نقاط اتصال و جاروبک های موتور از پودر های مس و گرافیک در صنعت
-    ترکیب کردن فلزها و غیر فلزها، نظیر مواد اصطکاکی ساخته شده از مس، آهن و آزبست
-    ترکیب کردن فلزهای دارای نقطه ذوب بالا با یکدیگر برای ریخته گری ، نظیر تنگستن، تانتالیم و مولیبدن
-    ساخت قطعات فلزی با خواص عالی، نظیر یاتاقان های خودرو انکار که به علت وجود شبکه ای از خلل و فرج پیوسته(توسط روغن پرشده درآنها) به خودی خود روغن کاری می شوند.
-    تولید قطعات ظریف و دقیق، نظیر بوشن ها، بادامک ها و چرخ دنده ها

 

 

 

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت