خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

 

مته های صنعتی

در گزارش مذكور مته ها به دو دسته تقسیم می شود:

.A Tricone Bits مته های سه مخروطه 

.B Diamond Bits مته های الماسی 


كه هر كدام دارای زیر مجموعه هایی می باشند:

.A Tricone Bits

GX HardRok Bits .1

Hard Rok Bits .2

Hydra Bass Bits .3

Mxl Bits .4

STX Bits .5

 

.B Diamond Bits

Genesis XT Bits .1

Genesis HCM Bits .2

Genesis HCR Bits .3

Impregnated Bits .4

Speed Mills .5

Nutural Diamond Bits .6.

GX HardRok Bits ​


بررسی جدید مته GX HardRok برای بیشترین بازدهی در سازندهای سخت و ساینده طراحی شده است. همچون تمامی مته های GX میزان افزایش كربن ،سبك برش جدید و نسل سوم بلبرینگ ها؛ اجازه حفاری سریعـتر و طــولانی تر را در كاربردهای مورد نظر می دهد. GX HardRok باعث سایش زودرس سازندهای سخت و ایجاد برش می شودمهندسان Hughes Christansen یك سری آزمایشات جامع بر روی مته‌‌های كار كرده كند شده به منظور تشخیص و مطالعه بر روی نقاط بحرانی‌ای كه باعث كاهش كفایتشان می‌شود به عمل آورند.برنامه های بهینه ساری كربن كه در Hughes Christansen در حال اجراست به افزایش مقاومت سایشی و چقرمگی این مته‌ها می‌پردازد.

مقاومت افزایشی نسبت به گسترش شكاف در این مته‌ها ، احتمال شكست دندانه‌ها را كاهش می‌دهد و افزایش میزان كاربید ،‌موجب طولانی ، تهاجمی‌ و كشیده‌تر شدن دندانه‌ها می‌شود ، این افزایش موجب می‌شود كه مته‌ها قادر به نگهداری تهاجم‌های اصلی اولیه برای فواصل طولانی‌تر باشند، بدین سان می‌توانند كار بیشتری انجام داده و برش‌های‌ بیشتری در هر دور چرخش ایجاد كنند، و نیز عمل حفاری با نرخ نفوذ بیشتری در هر مقطع انجام می‌گیرد.

ساختار برش های جدید

برش‌های ایجاد شده توسط این مته ، دارای ساختاری كارآمدتر نسبت به دیگر برش‌هاست اشكال منحصر به فرد دندانه‌ها ،‌برنده‌تر بوده و ۱۰% برآمدگی و بزرگی‌آن نیز بیشترمی‌باشد.
تمامی این اصلاحات بر روی مته‌ GX HardRok باعث حفاری‌ عمیق‌تر و ROP بیشتر می‌شود.

تنوع طرح در مته GX HardRok

هر مته مذكور برای كاربرد در سازند خاصی ساخته شده است. برای هر طراحی مهندسان ، سازندها را برای حفاری از نظر كندی مته‌ها در حفاری های قبلی، پارامترهای عملیاتی پیشنهادی به منظور تضمین حداكثر كابرد در حیطه‌ هدف مورد نظر ارزیابی می‌كند.

Hard Rok Bits
Hard Rok Bits جزو خانواده‌ای از مته‌هاست كه مخصوصاٌ به منظور سازندهای سخت و ساینده طراحی شده‌اند پیشرفت‌هایی در طراحی دماغه و تكنولوژی‌ فشردگی به این مته‌ها حالت تهاجمی‌بیشتر داده‌ و در عین حال باعث دوام بیشتر ساختمان برش‌ها می‌شود كه مورد مذكور از كربناتهای غرب تگزاس گزارش شده استدیگر پیشرفت‌ها همچون اشكال جدید دندانه‌های تهاجمی، سیستم تثبیت جدید ،‌باعث می‌شود كه این مته‌ طولانی‌تر و با سرعت بیشتر حفاری كند.

Hydra Boss Bits
مته‌های هیدروباس در سیستم جدید هیدرولیك Xstream در تمام محیط‌های ساچمه ای كاربرد دارد. سیستم هیدرولیك یك پیكر‌بندی نازل را كه همزمان سری‌های چندگانه دندانه‌ها را پاك كرده و مستقیماً به پایین سوراخ مته ضربه می‌زند را را بیان می‌كندجریان مداوم سیال بطور مناسب برش‌ها را به سمت خارج دیواره‌ چاه حفاری و نیز به سمت بالا و پشت آن هدایت می‌كنددر آزمایشگاههای وسیع و تست‌های صحرایی Xstream ، ROP بالاتری نسبت به دیگر سیستم های نازل رایج‌ارائه داده است.

دینامیك محاسبه‌ای سیال 


CFD یك مدل ریاضی سه بعدی سیال احاطه‌كننده مته است . در مدل‌سازی CFD ، مهندسان قادر به مطالعه تنش محض و تربولانس برای ارزیابی توانایی و پیكربندی نازل‌ برای تخلیه‌ خرده‌ها و تمیز كردن مخروط و نیز پایین چاه حفاری می‌باشندرنگ‌های متفاوت‌ نشانگر موقعیت و شدت تنش‌های تولید شده بوسیله جریان هیدرولیك می‌باشد.

MXL Bits

به منظور اثبات كارایی و كاركردهای وسیع و طولانی‌ مدت در شرایط ناملایم و خشن حفاری ، مته‌های موتورهای با طول عمر زیاد MXL را معرفی می شود كه مخروط‌های غلطكی‌ آن با سرعت بالا برای تسریع شدن حفاری و نیز تكمیل آن كاربرد داردبا ساختار جدید برش‌ها ، هیدرولیك پیكر‌بندی و بیشترین قابلیت اطمینان بلبرینگ در صنعت بطور كامل طراحی شده است. سری MXL زمان بیشتری نسبت به مته‌های دیگر در چاه باقی می‌ماند.

STX Bits


امروزه خط STAR همچنان قابل اطمینان‌ترین و بهترین ارائه دهنده سوراخ‌های باریك بوسیله مته‌های سه مخروطه در بازار می‌باشدبا داشتن یك STAR در یك حفره ،‌متصدیان دیگر در مورد عیوب زودرس بلبرینگ‌ها و یا خارج شدن مته‌ها از اندازه‌گیر نمی‌باشندتكنولوژیكی برتر بلبرینگ‌ها و ساختار برش ها باعث می‌شود كه كمترین هزینه در هر فوت وجود داشته باشد.


مته‌های PDC برای حفاری‌های عمیق 

این مته‌ها برای حفاری‌های بدون وقفه با سرعت نفوذ بالا سازگاری داشته و بدین منظور طراحی شده است. قبل از حفاری و پس از ساخت هر مته برای كاربری مشخص، تحت فرآیند تجدید نظر و بازبینی قرار گرفته تا اطمینان خاطر ا زكاركرد آن حاصل آید.

تاكنون سازندهایی كه متشكل ار ماسه سنگ سخت ،‌شیل ،‌سنگ آهك ، ایندریت بوده‌اند، توسط مته‌های TCI و Impregnated حفاری شده‌اندخاصیت میان لایه‌‌ای اغلب امكان حفاری ملایم و آسان را غیر ممكن می‌سازد و حتی محكم‌ترین مته‌های PDC نمی‌توانند محیط درونچالی را بدون خرابی دندانه‌ها تاب بیاورنداین مته قابلیت جفاری بیشتر ، سریعتر و نیز در میان سازندهای‌ سخت و ساینده را نسبت به مته‌های پیشین‌ دارد.

در طراحی مته PDC برای كاربرد‌های طولانی، مهندسان ،‌تحقیق خود را بر روی ۱ عامل خارجی معطوف كرده‌اند:

*طراحی‌مته های جدیدی كه لرزش در سازندها و بار خارجی روی دندانه‌ها را كاهش دهد.

*در كل این اطلاعات‌ ، نرخ نفوذ و زمان كاركرد مته را بیشتر می‌كند.

Genesis HCM Bits ــ مته‌های قابل هدایت موتور‌دار 

این نوع مته‌ها به منظور استفاده از امتیاز فن آوری كنترل عمق برش ، هر یك از ساختار برش‌ها ،‌با توجه به استحكام سازندها و خصوصیات موتور حفاری بهینه می‌شونداگر عمق برش از حد آستانه تجاوز كند ،‌سطوح تكیه‌گاهی‌ در قسمت داخلی مته بكار گرفته می‌شود. این فن آوری جدید تغییرات و نوسانات گشتاوری را نسبت به تغییرات وزن اضافی‌ كاهش داده كه موجب كنترل بهتر‌ در لغزش‌های حین حفاری و نیز نرخ نفوذ بیشتر در چرخش می‌گردد.

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت