خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

نسخه درمان صنعت فولاد در بازار بورس و تجربه موفق پتروشیمی

طبق اخبار منتشر شده از واحد روابط عمومی شرکت فولاد حامیران تحت عنوان "بورس کالا چطور می تواند تلاطم بازار فولاد را کاهش دهد؟" به مزایای عرضه تمام محصولات فولادی در بورس کالا اشاره کردیم. اما شرط لازم برای مشاهده اثربخشی عرضه محصولات فولادی در بورس کالا این است که تمامی اصول و مقررات عرضه صحیح در بازار بورس رعایت شود. یکی از تجربیات موفق عرضه محصولات در بورس مربوط به صنایع پتروشیمی می باشد. برای ساماندهی بازار فولاد باید از تجربیات موفق پتروشیمی ها در بازار بورس استفاده کنیم.

عرضه فولاد در بورس بدون دخالت دولت:

یکی از تصمیمات مثبت اتخاذ شده در طرح تنظیم بازار فولاد، عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا می باشد. باید شرایطی مشابه پتروشیمی در بازار بورس برای فولاد نیز اجرا شود. به این صورت که به جز سازمان بورس و سایر ارگان های مجاز، هیچ نهاد دیگری اجازه دخالت دستوری برای محصولات فولادی را نداشته باشد. بورس کالا زمانی که طبق اصول به فعالیت خود می پردازد، بعد از گذشت مدت زمان منطقی اثرات تنظیم بازار مشاهده شده و منافع ناشی آن بین تمامی سطح ها از تولیدکننده تا مصرف کننده نهایی تقسیم خواهد شد.

تجربه بازار ورق فولادی:

در ماه های اخیر اقدامات موثر و اثربخشی در بازار ورق فولادی رقم خورده است که اثرات مثبت آن در جهت تنظیم بازار قابل مشاهده می باشد. این اقدام موثر اصلاح سهمیه بندی مصرف کنندگان ورق فولادی بوده است. به این صورت که با شناسایی دقیق مقدار مصرف متقاضیان ورق فولادی و با همکاری نهادهای تاثیر گذار، توزیع این محصول طبق نیاز مصرفی انجام شده و از طرف دیگر سطح قیمت این محصول در بازار بسیار تعدیل یافته تر از قبل شده است. 
ماه عسل این اقدام اثربخش را می توان کمرنگ شدن دلالان و واسطه گران در بازار ورق فولادی دانست و از طرف دیگر، کاهش قیمت این محصول سبب آن شده تا منفعت ناشی از تنظیم بازار در تمام سطوح تقسیم شود.

قیمت گذاری دستوری نقطه ضعف بازار فولاد:

اگر بازار پتروشیمی توانسته است نتایج مثبتی را در بورس کالا بدست بیاورد ناشی از آن است که عرضه و تقاضای بازار تعیین کننده سطح قیمت بوده و در کنار آن نیز کار گروه متخصصی در بورس کالا جهت حفظ تعادل بازار اقداماتی موثری را انجام داده اند. 
همه ما از موقعیت استراتژیک صنعت فولاد و جایگاهی که در سطح صنایع پایین دستی داخلی و سطح بین المللی دارد مطلع هستیم. ایجاد تعادل در بازار فولاد نیازمند یک همکاری بزرگ در سطح کلان کشوری است. به کمک نهادها و سازمان های تاثیرگذار می توانیم به حذف قیمت گذاری دستوری بپردازیم. عرضه گسترده محصولات فولادی در بورس کالا طبق اصول، منافع قابل توجهی را نصیب تمامی ذی نفعان این صنعت خواهد کرد.
نتیجه حاصله این است هیچ ایجاد ثباتی در بازار اتفاقی نیست و با رعایت اصول و مقررات می توان نتایج مثبتی را در صنایع مختلف از جمله صنعت فولاد ایجاد نمود.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 5 رای

نظرات کاربران

بازگشت