خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

نقش استراتژیک آهن اسفنجی و بورس کالا :

آهن اسفنجی یکی از منابع تولید آهن و فولاد به حساب می آید و باتوجه به عیار بالا آن و وجود مشکلات زیست محیطی برای ضایعات آهن قراضه، مصرف آهن اسفنجی رواج بسیاری در بین تولیدکنندگان فولاد پیدا کرده است.
در ادامه به بررسی چالش های موجود در رابطه با تولید و عرضه آهن اسفنجی خواهیم پرداخت.
- چالش های موجود در بازار آهن اسفنجی:
تولید کنندگان فولاد القایی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت سهمیه ای از آهن اسفنجی به آن ها تعلق گرفته است اما آنچه در واقع اتفاق می افتد این است که این سهمیه به تولیدکنندگان ذوب القایی واگذار نمی شود.
از جهت دیگر تولید کنندگان آهن اسفنجی نسبت به متقاضیان آهن اسفنجی نگاه بالا به پایین دارند و سهمیه تعیین شده از طرف وزارت صمت را به طور کامل به متقاضیان اختصاص نمیدهند. لازم به ذکر است که قیمت تمام شده آهن اسفنجی نیز طبق قاعده تعیین شده توسط وزارت صمت عرضه نمی شود. در کنار همه موارد ذکر شده آهن اسفنجی عرضه شده کیفیت لازمه و مرغوب را ندارد و پرتی آن زیاد است.
- پیشنهادهای اجرایی:
درصورتی که کل سهمیه مورد نیاز آهن اسفنجی از طریق بورس کالا عرضه گردد، امکان رقابت بین عرضه کنندگان آهن اسفنجی افزایش می یابد و میزان مصرف و سهمیه تقاضاکننده معین خواهد شد. با وجود شرایط رقابتی و عدم تعیین سقف در حجم و قیمت آهن اسفنجی، قیمت واقعی آن در بورس کالا معین می شود. به وجود آمدن شرایط ذکر شده سبب ایجاد منفعت دوجانبه برای عرضه کننده و تقاضا کننده خواهد شد.
یکی دیگر از مزایای عرضه آهن اسفنجی در بورس این است که تولیدکنندگان القایی را ملزم می نماید تا 40 درصد از محصولات تولید شده از این طریق را در بورس کالا عرضه نمایند.
باتوجه به نقش استراتژیک عرضه کالا در بورس و قیمت گذاری بر اساس اصول و قاعده، در صورت عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا و جود نهادهای نظارتی، شاهد ایجاد ثبات و شرایط تعادلی در بازار بوده و منفعت مصرف کننده و تامین کننده نیز تامین خواهد شد.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 3 رای

نظرات کاربران

بازگشت