خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

چالش های عرضه فولاد در بورس و صادرات شمش فولادی :

معاون معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت در مصاحبه ای بیان کرد که در سال جاری سطح تولیدات شمش فولادی حدود 10% افزایش داشته است اما مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با کسری شمش فولادی مواجه هستند. ستاد تنظیم بازار به تولید کنندگان دستور داد تا 60% از تولیدات شمش را در بورس عرضه کنند اما در عمل این اتفاق نیوفتاد.
معاون وزارت صمت در ادامه توضیح داد؛ اینکه تمامی تولیدکنندگان 60% از تولیدات خود را در بورس عرضه کنند را می توان از زاویه دیگر به آن نگاه کرد، به این صورت که سیاستی از طرف انجمن فولاد سازان وضع شود تا نسبت به حجم کل فولاد تولید شده، 60% آن در بورس عرضه شود. 
وی همچنین به بیان این موضوع پرداخت که در صورت عدم رعایت عرضه طبق قاعده تعیین شده، محدودیت های صادرات کالا بر تولیدکنندگان اعمال خواهد شد.
لازم به ذکر است که برای محصولات تولید شده فولادی مثل میلگرد، شمش مورد نیاز جهت تولید در بورس کالا عرضه نمی شود. این کمبود عرضه سبب آن می شود که عرضه کالا در بازار غیر رسمی افزایش پیدا کند و نرخ بازار آزاد بیشتر از نرخ بازار جهانی فولاد باشد. باید روند قیمت گذاری منطقی و طبق اصول و قاعده تنظیم شود. 
به گفته معاون صنعت، معدن و تجارت کشورهایی که وارد کننده شمش هستند آن را تحت عنوان محصول نهایی نمیدانند و تعرفه به آن تعلق نمی گیرد و خام فروشی محسوب می شود. این کشورهای واردکننده شمش، مواد خام را از ما خریداری کرده و در کارخانه به تولید محصول نهایی میلگرد می پردازند. درصورتی که این روند ادامه پیدا کند در طولانی مدت بازار فروش میلگرد را از دست خواهیم داد.
- کلام آخر:
کاهش صادرات محصولات فولاد از یک سو و عرضه شمش فولادی در بازار آزاد با قیمت بالاتر از معاملات بورس از سوی دیگر نشان دهنده این است که جهت ایجاد تعادل در بازار نیازمند اجرای قوانینی در جهت تثبیت شرایط بازار می باشیم. این قوانین نیز باید در جهت عرضه 60 درصدی کل حجم تولیدات فولاد انجام شود. اجرایی شدن این فعالیت ها سبب ایجاد ثبات در بازار فولاد خواهد شد.  

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت