خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

چالش ها و راهکارهای توسعه صادرات فولاد :

باتوجه به اینکه سال 1399 سال جهش تولید معین شده است، تولیدکنندگان فولاد روند صعودی در تولیدات خود داشته اند. اما درمجموع صادرات فولاد کاهش یافته است. انتظار می رود که در ماه های باقی مانده تا انتهای سال سیاست های اخذ شده به سمت بیشتر شدن صادرات فولاد باشد. لازم به ذکر است که این کاهش صادرات ناشی از مقررات وضع شده در این زمینه بوده است.
بررسی های انجام شده در زنجیره فولاد نشان دهنده این است که صادرات محصولاتی مثل میلگرد و آهن اسفنجی هر در کدام نزدیک به 50 درصد کاهش داشته است.
در تحقیقات صورت گرفته درجهت یافتن علت کاهش صادرات محصولات فولادی اینگونه می توان بیان کرد که علاوه براینکه تحریم ها و بحران کرونا بر کاهش نرخ صادرات اثر گذار بوده است، وضع قوانین داخلی از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز سبب ناهموار تر شدن مسیر صادرات فولاد شده است. نتیجتا علارغم داشتن روند صعودی در تولیدات فولادی، نرخ صادرات فولاد در ایران کاهش یافته است.
در ابتدای سال 1399 انجمن فولادسازان ایران طی مکاتبه با وزیر صنعت، معدن و تجارت باتوجه به بوجود آمدن شرایط غیرمنتظره بحران کرونا، نسبت به محدودیت هایی داخلی وضع شده با درنظرگرفتن چشم انداز، هشدار برای بحرانی بودن شرایط را اعلام نمود.

در ادامه جهت توسعه صادرات محصولات فولادی راهکارهایی را ارائه خواهیم کرد.
•    ارائه اعتبار از صندوق ضمانت صادرات به صادرکننده فولاد
•    تعیین متقاضیان فولاد در خارج از مرزهای ایران و برنامه ریزی جهت تعیین اهداف
•    ایجاد تفاهم نامه بین کشورهایی که طرف تجاری ایران برای صادرات فولاد می باشند.
(متقاضیان محصولات فولادی ما طبق اطلاعات صادراتی گذشته شامل ایتالیا، اندونزی، اسپانیا، اردن، ترکیه، تایوان امارات متحده عربی، ، تایلند، مصر، بلژیک و... می باشند.)
•    برنامه ریزی جهت امکان استفاده از حمل و نقل دریایی برای صادرات فولاد
•    تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات صادراتی 
•    کاهش هزینه حمل و نقل محصولات فولادی جهت صادرات
•    تسهیل در ارائه اعتبارات به سازمان ها و شرکت هایی که در جهت صادرات فولاد فعالیت می کنند
•    تعیین قیمت فولاد در بورس و نزدیک شدن سازگار معاملات بورسی با بورس های معتبر بین المللی مثل لندن و سنگاپور

باتوجه به راهکارهای ارائه شده  نتیجتا به این موضوع می توان اشاره کرد که جهت تحقق توسعه صادرات فولاد در سطح کلان باید برنامه ای اجرایی تدوین شود و حمایت همه جانبه از طرف نهادی تاثیرگذار انجام شود.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت