خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

 

چشم انداز توسعه فولاد به واسطه مرکز نوآوری اکتشافات معدنی

ايران با حدود 68 نوع ماده معدنی، در ميان 15 قدرت معدنی جهان جاي گرفته است، اما فرآورده های معدنی تنها 0٫6 درصد از توليد ناخالص داخلی را تشكيل می‌دهد، با این وجود ظرفیت تولید فولاد کشور در سال های اخیر افزایش یافته است. اين آمار مبين آن است كه اين ظرفيت كم نظير اقتصادی در راستای تامین مواد اولیه تولید فولاد می تواند به توسعه کشور کمک شایانی کند.

 

مواد اولیه تولید فولاد

اکنون قرار است با راه اندازی اولین مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، بستری برای تبدیل ایده‌های نوآورانه و فناورانه به کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق در حوزه معدن و فولاد کشور ایجاد شود، تا ۵۳ شرکت دانش‌بنیان و فناور که مشغول به فعالیت هستند در حوزه‌های گوناگون زمین شناسی، معدن و مواد اولیه تولید فولاد، با همت جوانان رونق یابد.

 

هزینه برای توسعه علم

کارشناسان معتقدند؛ برای تحقیق و توسعه علم و به دست آوردن اطلاعات پایه که اساس زمین شناسی و معدن است باید هزینه کرد به خصوص سازمانی که کارش صحرایی و عملیاتی است. اکنون با راه اندازی این مرکز، دوستداران زمین و واحدهای نوآور صاحب ایده در حوزه علوم زمین که فعالیت آنها از مرحله استارتاپی عبور کرده با حمایت معاونت علمی می‌توانند ایده های خود را تجاری کنند.

 

تامین مواد اولیه فولاد

آنگونه که کارشناسان می گویند، اهمیت معادن و علوم و فناوری‌های زمین در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و جهش تولید، بر ضرورت گذار از اقتصاد نفتی، تاکید دارد. به اعتقاد آنها، برای توسعه کشور نیاز است از اقتصاد نفت پایه فاصله گرفته و به سمت اقتصاد فناورانه و دانش بنیان حرکت کنیم که این امر با ایجاد بستر و شرایط زیست بوم زمین‌شناسی میسر خواهد شد.

لازم به ذکر است؛ به گفته کارشناسان؛ با توجه به اینکه حوزه معادن و فولاد، یکی از مزیت‌های سرزمینی کشورمان به شمار می‌رود؛ ضروری است ظرفیتی فراهم شود که نوآوری به حوزه فولاد پیوند بخورد. 

درحال حاضر با راه اندازی مرکز نوآوری در حوزه زمین شناسی با توجه به تراکم شرکت های دانش بنیان در پایتخت، قطعا شاهد رشد و توسعه در حوزه مواد اولیه تولید فولاد مثل کنسانتره، آهن اسفنجی، گندله و سنگ آهن خواهیم بود.


روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 9 رای

نظرات کاربران

بازگشت