به گزارش فولاد حامیران در تحلیل بازار فولاد، مواد اولیه مورد نیاز در بسیاری از صنایع، فولاد بشمار می رود که در عین حال میزان مصرف آن یکی از شاخص های توسعه اقتصادی است. با این وجود صنعت فولاد در کشورمان طی ماه های اخیر با فراز و نشیب هایی همراه بوده که موجب نگرانی فولادسازان شده است.

نوسان قیمت در بازار فولاد موجب شده تا متقاضیان از خرید اطمینان نداشته باشند؛ از این رو ترجیح می دهند تا زمان به ثبات رسیدن قیمت ها صبر کنند. کارشناسان دلایل صعودی شدن قیمت ها در بازار را کمبود عرضه و ورود دلالان به بازار می دانند که طبق گزارشات دولتی، در آینده این روند تحت مدیریت دولت قرار خواهد گرفت. 

با توجه به گفته کارشناسان قیمت محصولات فولادی طی روزهای گذشته تاکنون متغییر بوده است. از جمله قیمت فولاد نسوز که همراه با نوسانات چشمگیری در بازار همراه بوده است. بسیاری از صنایع پایین دستی بر این باورند که عرضه فولاد از سوی تولیدکنندگان محدود شده است اما با بررسی ها به این نتیجه می توان رسید که اصولا قیمت ها بر اساس دستورالعمل های دولت با نرخ 4200 تومانی محاسبه می شود. در اصل هیچ کمبود عرضه ای در بازار نداریم و تنها عاملی که باعث ایجاد این تفکر شده، ورود تقاضای کاذب در بازار است. 

با توجه به مطالب گفته شده، قیمت جهانی در نرخ ارز ضرب می شود و نهایتا قیمت گذاری برای عرضه در بورس کالا مشخص می شود. همین امر موجب سودجویی دلالان و سوداگران در بازار شده که هیچ فعالیت تولیدی نداشتند ولی با ورود سرمایه هایشان به بازار، جزء تقاضای کاذب بشمار می روند. پس از بروز این مشکلات، مسئولان تصمیم گرفتند که شرایط بازار را کنترل کنند بطوری که اگر شخصی متقاضی خرید شمش فولاد است، باید سابقه فعالیت در زمینه تولیدی را داشته باشد.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید