خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

تئوری ریخته گری فولاد ها

بحث ریخته گری در فولاد ها آنقدر اهمیت دارد که در اکثر رشته های صنعتی عنوان می شود. قطعات فولاد که در ریخته گری استفاده می شوند می تواند بین چند گرم تا چند تن باشد همچنین دسته بندی این قطعات کار مشکلی است. دلیل مشکل بودن این کار استحکام و مفاومت بالا در فولاد ها می باشد. فولاد ها در برابر انواع ضربه ها و تنش ها مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. اما در ارتباط با فولاد های آلیاژی می توان گفت که این دسته از فولاد ها دارای مشخصات مكانیكی خوب در دمای بالا ومقاومت خردگی ، مقاومت نسوزندگی و مقاومت سایشی خوب می باشند. همچنین کاربرد این فولاد ها در حال افزایش روز افزون می باشد.

فولاد ها را می توان بر اساس ترکیب شیمیایی آنها به دو دسته فولاد های کربنی و فولاد های آلیاژی تقسیم بندی کرد. فولاد های کربنی زیر گروه هایی مانند فولاد های كم كربن (۰٫۰۹-۰٫۲در صد كربن)، كربن متوسط (۰٫۲-۰٫۴۵در صد كربن) و پر كربن (۰٫۵در صد كربن) را شامل می شوند. فولاد های آلیاژی نیز زیر گروه هایی مانند: فولاد های كم آلیاژ (حد اكثر۲٫۵% عناصر الیاژی)، آلیاژ متوسط (۲-۱۰% عناصر آلیاژی) و پر آلیاژ (بیشتر از ۱۰% عناصر الیاژی) دارند.


ترتیب تهیه قطعات ریخته گری

۱ـ ذوب فلز در كوره های قوس اسیدی ۲ـ ماهیچه سازی ۳ـ تهیه قالب ریخته گری ۴ـ تهیه مدل ۵ ـ تمیز كاری

در کشور ایران، بیشتر فولاد های ریخته گری در کوره های فوسی تهیه می شوند. بیشترین علتی که برای کار میتوان ذکر کرد، این است که كاربرد این كوره ها جهت تولید انواع فولاد های كربنی و آلیاژی می باشد. در حالت کلی می توان برای کوره های قوسی دو قسمت بدنه و در پوش در نظر گرفت که بدنه از جنس فولاد است و بوسیله فولاد نسوز حفاظت می شود. قسمت کف این کوره ها به حالت گرد و سطح آن نیز کروی شکل است. سقف كوره نیز مانند بدنه توسط مواد نسوز آستر كشی شده و سه سوراخ كه در واقع رئوس مثلث متساوی الاضلاعی را تشكیل می دهند. نکته جالبی که در مورد این کوره ها وجود دارد، شارژ کردن کوره است. سقف این کوره ها به هنگام شارژ کردن به حالت افقی کنار می رود و بعد از اتمام شارژ کردن، سقف روی کوره باز می گردد.

میزان ظرفیتی که برای این کوره ها تهیه شده است حدود (1.5 Ron) می باشد. برای خنک کردن کوره ها 9 تا مخزن آب در نظر گرفته شده است. همچنین بوسیله ترانس، جریانی که باید برای ذوب فلز در این کوره تامین شود را تهیه کرده اند. برای تخلیه مذاب كوره ، كوره به اندازه ۴۰-۵۰ درجه به جلو و برای سرباره گیری به اندازه ۱۰-۱۵ به عقب خم می شود الكترود ها از جنس گرافیت می باشد . كه با تماس با شارژ و القا بار مثبت و گرفتن بار منفی از شارژ ایجاد قوس الكتریكی می كند كه فلز را ذوب می كند و طبق جدول زیر الكترود گرافیتی دارای خواص زیر می باشد.

مشخصات الكترود گرافیتی
۱ـ مقاومت الكتریكی مخصوص ۸-۱۴
۲ـ وزن مخصوص ۱٫۵۵-۱٫۶
۳ـ شدت جریان قابل عبور مجاز ۱۳-۲۸
۴ـ درجه حرارت اكسیده شدن در هوا ۶۵۰
۵ ـ درصد خاكستر <1.5
6 ـ استحكام فشاری >160

کاربرد ریخته گری فولاد

فولادهایی که به روش ریخته گری، شکل دهی می گردند دارای استحکام و مقاومت بسیار بالا در برابر شوک می باشند. از این روش جهت ساخت توربین هیدروالکتریک، چرخ دهنده، بدنه های ولوهای صنعتی، پره های پمپ، تجهیزات دریایی، توربین های شارژر، سیلندرهای موتور و... استفاده می گردد.

مزایای استفاده از  قطعات ریخته گری

قطعاتی که با عملیات ریخته گری تولید می شوند از مقاومت خوبی در برابر ضربه و سایش برخوردار می باشند البته لازم به ذکر است که دقت قطعات تولید شده با روش ریخته گری پایین بوده و نیاز به ماشین کاری خواهند داشت. عموما فولادهایی که درصد کربن کمی دارند قابلیت ماشین کاری مطلوبی نیز دارا می باشند.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 3 رای

نظرات کاربران

بازگشت