خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

کیفیت کالا، رمز موفقیت فولاد در سطح داخلی و بین المللی

کیفیت به معنی رعایت اصول و مقررات استاندارد در چرخه تولید می باشد. در صورتی که الزامات استاندارد در فرآیند تولید رعایت شود، رشد و توسعه قابل توجهی را در بخش صنعتی به همراه خواهد داشت.
در گذشته تولید کنندگان توجه به کیفیت را یک انتخاب می دانستند اما در دنیای امروزی اهمیت موضوع کیفیت در محصولات به حدی است که رعایت آن به یک ضرورت تبدیل شده است.
باتوجه موقعیت استراتژیک فولاد، موضوع کیفیت در این زمینه از اهمیت ویژه تری برخوردار شده است. شرط لازم برای حضور در بازارهای بین المللی این است که کالا از کیفیت لازمه در سطح استاندارهای جهانی برخوردار باشد. در این صورت رضایت مشتریان جلب شده و سهم بیشتری در بازارهای بین المللی وجود خواهد داشت. به بیان دیگر می توان گفت کیفیت سبب ایجاد منفعت دوجانبه برای تولیدکننده و مصرف کننده در سطح بازارهای داخلی و بین المللی خواهد شد.

بررسی اثر کیفیت در سطح بین المللی :

استاندارد ملی تعریف شده در ایران تا حدودی با آخرین تغییرات استاندارد در سطح بین المللی برابری می کند. بنابراین درصورتی که محصولات فولادی طبق استانداردهای تعریف شده تولید شوند، امکان رقابت این محصولات درسطوح بین المللی وجود خواهد داشت. اهمیت حضور در عرصه های بین المللی به جهت فروش محصولات فولادی به حدی است که می تواند رشد و توسعه اقتصادی را به همراه داشته باشد.

بررسی اثر کیفیت بر بازار فولاد داخلی :

داشتن اقتصاد مقاومتی و تاب آوری اقتصادی یکی از ارکان های اصلی رشد و توسعه کشورها به حساب می آید. درصورتی که تولیدات داخلی از استاندارهای لازمه برخوردار باشند، هم در زمینه اقتصاد گام برداشته ایم و هم سهم بازار بین المللی با ارائه محصول باکیفیت افزایش خواهد یافت.
اختصاص بودجه برای رشد کیفیت محصولات مطابق با استاندارد، می تواند نوعی سرمایه گذاری در این زمینه نیز به حساب آید. درصورتی که تولید محصول با حداکثر کیفیت درخط تولید اجرایی شود، می توان زمینه فعالیت های دانش بنیان برای تولید محصولات جدید در جهت توسعه فعالیت های صنعتی را پیش برد.
- کلام آخر:
اهمیت مبحث کیفیت به حدی است که روز 18 آبان به عنوان روز ملی کیفیت نام گذاری شده است. درصورتی که فرآیند تولید طبق الزامات استاندارد اجرایی شود، منفعت دوجانبه در سطح کلان اقتصادی ایجاد خواهد نمود. با ارائه محصول باکیفیت، تولید ناخالص داخلی افزایش می یابد. البته نقش نهادهای نظارتی برای رسیدن به این جایگاه، بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. ازطرف دیگر با رعایت استاندارهای بین المللی در تولید، می توان در سطح جهانی نیز به صادرات کالا پرداخت.
 

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت