logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

11 دلیل روشن نشدن خودرو

خودرو

دلایل اساسی پشت این مشکل و دانستن نحوه عیب یابی آنها می تواند در زمان، هزینه و استرس غیر ضروری شما صرفه جویی کند. در این مقاله جامع، مشکلات رایجی که مانع روشن شدن خودرو می شوند را بررسی می کنیم و راه حل های عملی برای کمک به شما برای بازگشت به جاده ارائه می دهیم.

1-باتری خراب

باتری ماشین شما یک جزء الکتریکی مهم است که انرژی لازم برای راه اندازی وسیله نقلیه شما را ذخیره می کند. اگر باتری ماشین شما خوابیده است (باتری که برق ندارد)، روشن نمی شود.

 

چگونه می توانید بفهمید که باتری شما خالی است ؟

 • در اینجا چند نشانه مشخص از معیوب بودن باتری خودرو آورده شده است:
 • روشن نشدن پانل ابزار یا چراغ های داشبورد
 • چراغ های جلو سوسو می زنند یا کار نمی کنند
 • ماشین شما نماد باتری را نشان می دهد که به مشکلات باتری شما اشاره می کند

باتری خودرو

رفع مشکل

برای مواقع اضطراری مانند این همیشه یک کابل جامپر در صندوق عقب ماشین خود نگه دارید. برای شارژ باتری ضعیف خود به باتری خوب ماشین دیگری یا یک جامپ استارتر قابل حمل نیاز دارید.

یک مکانیک از یک تستر باتری یا مولتی متر برای تجزیه و تحلیل وضعیت باتری ماشین شما استفاده می کند. اگر میزان ولتاژ باتری پایین باشد، ممکن است باتری ضعیفی داشته باشید و باید باتری را شارژ یا تعویض کنید.

اتصال بد باتری

اگر کابل‌ های باتری خودرو پاره یا شل شده باشد، خودرو روشن نمی‌شود. ابتدا ماشین خود را خاموش کنید. سپس سعی کنید اتصالات کابل را در ترمینال باتری بچرخانید. اگر آنها حرکت کنند، پایانه های باتری شل هستند و باید آنها را محکم کنید.

با این حال، اگر پایانه ها شل نیستند اما خورده یا کثیف هستند، باید پایانه ‌های باتری را قبل از اتصال مجدد, تعویض یا تمیز کنید. از آنجایی که این کار مستلزم کار با ابزارهای فلزی در اطراف باتری ماشین است، بهتر است برای ایمنی از خوردگی باتری یا وضعیت اتصال بد از ابزار عایق دار استفاده کنید.

2-خرابی دینام یا آلترناتور

یکی دیگر از اجزای الکتریکی، دینام است که وظیفه توزیع برق به خودرو و شارژ مجدد باتری را بر عهده دارد. اگر ماشین شما روشن نمی شود، اما باتری شما سالم است، به احتمال زیاد دینام خراب شده است. این یکی دیگر از مشکلات سیستم شارژ است، مانند خالی شدن باتری ، که به شما اجازه نمی دهد ماشین خود را روشن کنید.

چگونه می توان تشخیص داد که دینام مشکل دارد؟

 • یک جزء الکتریکی مانند نور چراغ جلو یا سایر چراغ های داخلی ممکن است روشن شود و سپس کم نور شود
 • نماد باتری یا چراغ چک موتور ممکن است روشن شود
 • بوی سوختگی می دهد زیرا دینام با تسمه کار می کند

3-فیوز معیوب

فیوزهای خودرو قطعاتی هستند که از سیم کشی برق خودرو و هر وسیله نقلیه شما محافظت می کنند. و اگر معیوب باشد یا پیوند های همجوشی آسیب دیده باشند، ماشین شما روشن نمی‌شود.

فیوز آسیب دیده یا منفجر شده می تواند از رسیدن برق به رله استارت جلوگیری کند که برای تامین جرقه، احتراق و قدرت حرکت وسیله نقلیه شما لازم است.

4-رله پمپ سوخت خراب

یکی دیگر از اجزایی که می خواهید بررسی کنید که آیا ماشین شما روشن نمی شود، رله پمپ بنزین است.

این یک جزء الکتریکی است که بیشتر در جعبه فیوز یافت می شود و توان مورد نیاز برای کشیدن مقدار مناسب سوخت را از طریق پمپ سوخت به محفظه احتراق رله می کند.

در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان دهنده خرابی رله پمپ بنزین است:

 • موتور خاموش می شود یا روشن نمی شود
 • روشن شدن چراغ موتور
 • شتاب ناسازگار

برای رفع مشکل چکار باید کرد؟

جعبه فیوز معمولاً دارای بیش از یک رله برای عملکردهای مختلف است. ساده ترین راه برای تایید یک رله بد این است که آنها را تعویض کنید و بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر.

اما به یاد داشته باشید، اگر همه رله ها معیوب باشند، این روش ممکن است مفید نباشد.

در این صورت، باید سیستم سوخت خود را توسط مکانیک تایید شده بررسی کنید.

5-مشکلات سوئیچ

سوئیچ استارت برق را از باتری خودرو به اجزای خودرو منتقل می کند. هنگامی که سوئیچ مشکلی دارد، هیچ برقی در موتور استارت یا سیستم جرقه زنی وجود ندارد و ماشین شما روشن نمی شود.

در حالی که مشکلات مربوط به سوئیچ احتراق رایج ‌ترین دلایل توقف خودروی شما نیست، اما همچنان ممکن است به دلیل نقص آنها خودرو روشن نشود . به خاطر داشته باشید که یکی دیگر از دلایل احتمالی چرخاندن کلیدهای احتراق می تواند سیستم ایمنی خودرو شما باشد. این ویژگی فرمان را قفل می کند تا از هر حرکت تصادفی جلوگیری شود. تنها کاری که در این حالت باید انجام دهید این است که هنگام چرخاندن کلید، فرمان را در هر دو جهت حرکت دهید. قابل ذکر است که برای ساخت سوئیچ خودرو می توان از فولاد هایی نظیر فولاد mo40 و فولاد ck45 استفاده کرد.

توجه: اگر سوئیچ شما همیشه در وضعیت روشن است و به طور مداوم پمپ بنزین را روشن می کند، نشانه دیگری از خراب بودن سوئیچ است.

سوئیچ خودرو

6-نقص موتور استارت

موتور استارت وسیله ای است که موتور احتراق داخلی را می چرخاند تا با نیروی خود موتور را روشن کند که یک قطعه سیلندر مانند کوچکتر به آن متصل است – شیر برقی استارت – که جریان الکتریکی را از باتری به موتور استارت منتقل می کند تا موتور خودرو را بچرخاند. اگر موتور استارت یا شیر برقی استارت خراب باشد، وقتی کلید استارت را روشن می کنید، ماشین شما روشن نمی شود.

بنابراین چگونه می توانید تشخیص دهید که موتور استارت یا شیر برقی استارت معیوب دارید؟

در اینجا چند نشانه وجود دارد:

 • موتور ماشین شما روشن نمی شود
 • ممکن است دور موتور شما بسیار کند باشد
 • هنگامی که موتور خودرو را روشن می کنید، ممکن است متوجه صدای خراش یا چرخیدن شوید. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، ممکن است استارت یا شیر برقی استارت بدی داشته باشید و ممکن است نیاز به تعویض آن توسط یک مکانیک داشته باشید.

7-شمع و وایر خراب

ماشین شما به نسبت هوا به سوخت مناسب (فشار سوخت) و جرقه نیاز دارد تا سیستم احتراق را راه اندازی کند.اگر باتری خوب و سوخت کافی در باک بنزین دارید و ماشین شما هنوز روشن نمی شود، به احتمال زیاد شمع شما معیوب است

شمع خودرو

8-زمان تعویض تسمه تایم رسیده

تسمه تایم یکی از اجزای داخلی موتور است. این یک نوار لاستیکی است که بادامک و میل لنگ موتور شما را در زمان مناسب می چرخاند.اگر خراب شود، موتور ماشین شما کار نمی کند. ممکن است صدای درگیر شدن موتور استارت را بشنوید  یا حتی صدای جیر جیر را از زیر کاپوت بشنوید. تسمه تایم ممکن است در حین کار کردن موتور خودرو پاره شود و به موتور آسیب برساند.

تنها راه حل برای تعمیر تسمه تایم شکسته، تعویض آن توسط مکانیک است.

توجه: برخی از خودروها به جای تسمه تایم دارای زنجیر تایم هستند. معمولاً بیشتر از تسمه لاستیکی دوام می آورد. با این حال، اگر یک زنجیر تایم پاره شود، همچنان باید با مکانیک تماس بگیرید تا آن را تعمیر کند.

تسمه تایم خودرو

9-نبودن گاز کافی در مخزن سوخت

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما اگر باتری، شمع و دینام خوبی دارید، بررسی کنید که آیا سوخت کافی در ماشین خود دارید یا خیر. کمبود سوخت در باک بنزین یکی از دلایل رایج روشن نشدن خودرو است. قبل از رفتن به جاده اطمینان حاصل کنید که باک بنزین شما مقدار زیادی سوخت دارد و سعی کنید اجازه ندهید که باک شما اغلب کم شود.

و در آخر، اگر سوخت شما اغلب به حدی تخلیه می شود که ماشین شما روشن نمی شود، گیج سوخت خود را بررسی کنید. این امکان وجود دارد که سنج خراب باشد و نتواند خواندن صحیح را در زمان مناسب به شما نشان دهد. یک مکانیک همچنین هرگونه مشکل اساسی دیگر سیستم سوخت را تشخیص خواهد داد.

توجه: گاهی اوقات، وقتی موتور پر از سوخت است، ماشین شما روشن نمی شود. این احتمال در خودروهای قدیمی با موتور کاربراتوری بیشتر است.

10-گرفتگی فیلتر سوخت

فیلترهای سوخت کمک می کنند تا زباله ها و ذرات زنگ زدگی سوخت را از بین ببرد و سوخت تمیز را از مخزن گاز به انژکتور سوخت برساند. از آنجایی که وظیفه آن جلوگیری از ورود آلاینده ها و دیگر آلودگی ها به داخل موتور است، فیلتر بنزین ممکن است زمانی در مسیر مسدود شود.

حال، اگر فیلتر بنزین تا حدی مسدود شود، وسیله نقلیه شما کار خواهد کرد. با این حال، فیلتر سوخت کاملاً مسدود شده به شما اجازه نمی دهد وسیله نقلیه خود را روشن کنید. اگر نازل انژکتور سوخت با زباله یا زنگ زدگی مسدود شود، همین اتفاق می افتد.

فیلتر سوخت خودرو

11-مشکل سیم کشی

کابل ارت، کابل سیاه رنگ باتری است که ترمینال منفی باتری خودرو را به بدنه خودرو متصل می کند. همچنین به عنوان کابل منفی باتری، سیم ارت شناخته می شود. تقریباً تمام اجزای الکتریکی ماشین شما از طریق این کابل باتری جریان می یابد و آن را پایه و اساس کل سیستم الکتریکی خودرو می کند.

اگر مشکلی در آن وجود داشته باشد، ماشین شما را از روشن شدن منع می کند زیرا جریان برق قطع می شود. این به این معنی است که قدرت موتور نمی تواند موتور ماشین شما را بچرخاند.

نتیجه

همانطور که می بینید، دلایل مختلفی برای روشن نشدن ماشین شما وجود دارد. اما مسئله این است که مشکل از باتری خالی، دینام معیوب، سوختن فیوز یا پمپ سوخت بد باشد، بیشتر علائم کاملاً مشابه هستند. و برخی از آنها حتی می توانند نشانه ای از یک موضوع اساسی مهم تری باشند که فقط متخصصان می توانند آن را تشخیص دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا