logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع نبشی + گرید و جدول سایز نبشی

انواع پروفیل های نبشی

نبشی به طور گسترده در ساخت و ساز، تولید و سایر صنایع استفاده می شود. نبشی یک بخش فولادی L شکل با دو پایه با طول مساوی یا نامساوی است. بال ها بر یکدیگر عمود هستند و یک زاویه قائمه تشکیل می دهند. نبشی ها معمولاً از فولاد کربنی ساخته می شوند، اما می توانند از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و سایر مواد نیز ساخته شوند.

در این مقاله به بررسی ویژگی ها و کاربرد های نبشی فولادی و همچنین خواص، اندازه و گرید آن ها می پردازیم.

جهت اطلاع از قیمت نبشی سبک 5 کلیک نمایید.

انواع نبشی

نبشی ها به دو نوع اصلی طبقه بندی می شوند که از نظر ظاهری با هم متفاوت می باشند.

بال مساوی و بال نامساوی. نبشی های مساوی دارای بال هایی با طول مساوی هستند و یک زاویه 90 درجه تشکیل می دهند. نبشی های بال نامساوی دارای پایه هایی با طول های مختلف هستند و یک زاویه 90 درجه را تشکیل می دهند. بال های  بلندتر معمولاً به عنوان “بال نامساوی” شناخته  می شوند، در حالی که بال کوتاه تر به عنوان “بال مساوی” نامیده می شود.

نبشی آهن

نبشی بال مساوی

نبشی بال مساوی معمولاً در ساخت و ساز و ساخت استفاده می شود. آنها به عنوان مهاربند، تکیه گاه، قاب و سایر کاربرد های سازه ای استفاده می شوند. از نبشی  ها برابر در مبلمان، ماشین آلات و تجهیزات نیز استفاده می شود.

نبشی با نامساوی

از نبشی بال نامساوی معمولاً در ساخت و ساز و ساخت استفاده می شود. آنها به عنوان مهاربند، تکیه گاه، قاب و سایر کاربردهای سازه ای استفاده می شوند. از نبشی بال نامساوی در مبلمان، ماشین آلات و تجهیزات نیز استفاده می شود. آنها به ویژه در کاربرد هایی که یک پا باید بلندتر از دیگری باشد تا با یک طرح یا برنامه خاص مطابقت داشته باشد مفید هستند.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 4 کلیک نمایید.

خواص نبشی

خواص نبشی به گرید فولاد مورد استفاده بستگی دارد. نبشی را می توان از انواع گرید های فولادی از جمله فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم ساخت. از خواص نبشی می توان به استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری اشاره کرد.

  • استحکام

نبشی به دلیل استحکام و دوام بالا شناخته شده است. این یک انتخاب محبوب در ساخت و ساز و تولید به دلیل توانایی آن در تحمل بارهای سنگین و استرس است. استحکام نبشی بر اساس گرید فولاد استفاده شده و ضخامت مواد تعیین می شود.

  • مقاومت در برابر خوردگی

نبشی می تواند از فولاد ضد زنگ ساخته شود که در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. فولاد ضد زنگ آلیاژی است که حاوی حداقل 10.5 درصد کروم است. کروم موجود در فولاد با اکسیژن واکنش می دهد و لایه ای محافظ از اکسید کروم تشکیل می دهد که از خوردگی جلوگیری می کند.

  • شکل پذیری

نبشی را می توان با استفاده از انواع فرآیند های تولیدی از جمله نورد گرم، نورد سرد و اکستروژن به اشکال و اندازه های مختلف تبدیل کرد. شکل پذیری نبشی فولاد به درجه فولاد مورد استفاده و فرآیند ساخت بستگی دارد.

  • اندازه های نبشی

نبشی در طیف وسیعی از اندازه ها متناسب با کاربرد های مختلف موجود است. اندازه نبشی با طول پاها و ضخامت مواد تعیین می شود. رایج ترین اندازه های نبشی در زیر ذکر شده است

جهت اطلاع از قیمت نبشی ۸ سنگین کلیک نمایید.

جدول سایز های نبشی بال مساوی

اندازه

واحد

20 × 20 × 3

میلی متر

25 × 25 × 3

میلی متر

30 × 30 × 3

میلی متر

40 × 40 × 4

میلی متر

50 × 50 × 5

میلی متر

60 × 60 × 6

میلی متر

75 × 75 × 6

میلی متر

100 × 100 × 8

میلی متر

150 × 150 × 12

میلی متر

جدول سایز های نبشی بال نامساوی

اندازه

واحد

40 × 25 × 4

میلی متر

50 × 30 × 5

میلی متر

60 × 30 × 5

میلی متر

75 × 50 × 6

میلی متر

100 × 65 × 7

میلی متر

150 × 75 × 9

میلی متر

200 × 100 × 12

میلی متر

گرید های نبشی

نبشی را می توان از انواع گرید های فولادی از جمله فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم ساخت. عیار فولاد مورد استفاده به کاربرد و خواص مورد نیاز بستگی دارد. رایج ترین گرید های نبشی در زیر ذکر شده است:

انواع نبشی

  • فولاد کربن

فولاد کربنی به دلیل استحکام و دوام بالا یک انتخاب محبوب برای نبشی است. این یک گزینه مقرون به صرفه برای کاربرد های ساخت و ساز و تولید است. رایج ترین گریدهای فولاد کربنی مورد استفاده برای نبشی ASTM A36 و ASTM A572 هستند.

  • فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و دوام بالا، یک انتخاب محبوب برای نبشی است. این یک گزینه مقرون به صرفه برای کاربرد هایی است که به سطح بالایی از مقاومت در برابر خوردگی نیاز دارند. رایج ترین گریدهای فولاد ضد زنگ مورد استفاده برای نبشی 304 و 316 هستند.

جهت اطلاع از قیمت نبشی گالوانیزه کلیک نمایید.

  • آلومینیوم

آلومینیوم یک ماده سبک وزن و مقاوم در برابر خوردگی است که معمولاً برای نبشی در کاربرد هایی که وزن نگران کننده است استفاده می شود.

کاربرد های نبشی

نبشی در طیف گسترده ای از کاربرد ها در ساخت و ساز، تولید و سایر صنایع استفاده می شود. معمولاً به عنوان مهاربند، تکیه گاه، قاب و سایر کاربردهای سازه ای استفاده می شود. رایج ترین کاربردهای نبشی در زیر ذکر شده است:

ساخت و ساز

نبشی در ساخت و ساز برای کاربرد های مختلفی استفاده می شود، از جمله:

استحکام بخشیدن به تیرها و ستون ها

مهاربندی برای دیوارها و سقف ها

تقویت سازه های بتنی

پله ها و نرده ها

قاب برای در و پنجره

قفسه بندی و واحدهای ذخیره سازی

جهت اطلاع از قیمت نبشی کلیک نمایید.

 

نبشی به طور گسترده در تولید برای کاربرد های مختلفی استفاده می شود، از جمله:

ماشین آلات

قاب تجهیزات

سیستم های نوار نقاله

قفسه ها و سیستم های ذخیره سازی

تجهیزات کشاورزی

قطعات خودرو

سازه های دریایی و فراساحلی

از نبشی به دلیل استحکام و دوام اغلب در ساخت مبلمان استفاده می شود. معمولاً برای موارد زیر استفاده می شود:

قاب میز و صندلی

واحدهای قفسه بندی

فریم تخت

قاب کابینت

جهت اطلاع از قیمت نبشی 3 کلیک نمایید.

قیمت نبشی بال مساوی و نبشی بال نا مساوی

فولاد حامیران یکی از بزرگترین تامین کنندگان کشور با بیش از پنجاه سال تجربه در عرصه فولاد و آهن آلات می باشد. با توجه به نوسانات بازار، شما عزیزان می توانید با تماس با کارشناسان حامیران از قیمت روز نبشی بال مساوی و بال نامساوی با خبر شوید.

پیشنهاد مطالعه: در مقاله 4 روش رایج برش نبشی از برش نبشی ها صحبت شده و همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر از نبشی، ما به شما پیشنهاد میکنیم به صفحات راهنمای خرید نبشی از بازار شادآباد، جدول اشتال نبشی و همه چیز درباره ی نبشی کشی ساختمان و نحوه اجرای آن مراجعه فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا