logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تفاوت نبشی و ناودانی

تفاوت نبشی و ناودانی

تفاوت نبشی و ناودانی

برای درک بهتر تفاوت نبشی با ناودانی ابتدا باید به تعریف و بحث در مورد ویژگی های هر یک از این محصولات بپردازیم سپس با توجه به نتیجه گیری حاصله و اطلاعاتی که داریم به قیاس این دو پروفیل بپردازیم.

تفاوت نبشی و ناودانی

ناودانی چیست

مانند سایر پروفیل ها، ناودانی از ورق فولادی به شکل های C یا U نورد می شود. از یک “صفحه” گسترده و دو “باله” تشکیل شده است. باله ها می توانند موازی یا مخروطی باشند.

قیمت نبشی آهنی

پرداخت سطح ناودانی

ناودانی به طور گسترده در بسیاری از برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرند. عمدتاً سه نوع پرداخت سطحی برای کدگذاری با شرایط وجود دارد. رنگ سیاه یا بدون پرداخت اغلب استفاده نمی شود زیرا فولاد به راحتی بدون هیچ گونه لایه محافظ زنگ می زند. گالوانیزه گرم و پرایمر پرداخت رایج است. پوشش روی در برابر خوردگی محیطی و آب و هوایی مقاومت می کند، در حالی که پرایمر بهتر عمل می کند. شما می توانید هر نوع را با توجه به برنامه خود انتخاب کنید.

قیمت ناودانی

انواع ناودانی

ناودانی بسته به کاربرد آن به دو نوع C و U طبقه بندی می شود. از این رو دو استاندارد برای نشان دادن ابعاد ناودانی وجود دارد – UPE و UPN. UPE برای فولاد ناودانی C با فلنج های موازی در حالی که UPN برای فولاد ناودانی U با فلنج های مخروطی است. شما می توانید جزئیات اندازه را در نوع خاصی از فولاد ناودانی مانند ناودانی A36 پیدا کنید. ابعاد ناودانی سفارشی موجود است.

جهت اطلاع از قیمت ناودانی سنگین کلیک نمایید.

 

موارد استفاده ی ناودانی

ناودانی یکی از پرطرفدارترین قطعات در ساخت و ساز می باشد. جدای از این، ناودانی C و ناودانی U نیز در زندگی روزمره ما استفاده می شود، اگر توجه زیادی به آنها مانند پله داشته باشید. با این حال، به دلیل اینکه محور خمشی آن بر روی عرض فلنج ها متمرکز نیست، فولاد ناودانی سازه به اندازه تیر I یا تیر فلنج عریض قوی نیست. مقاطع ناودانی به عنوان شبکه سقفی استفاده می شود مقاطع ناودانی فلزی عمدتاً در بازارهای ساخت و ساز صنعتی، تجاری و معماری استفاده می شود. شبکه سقف ناودانی می تواند از چراغ ها، ابزارهای تولیدی یا موارد دیگر پشتیبانی کند.

کاربرد ناودانی

 • ریل برای ماشین آلات، درها، و غیره.
 • پایه ها و تکیه گاه ها برای گوشه های ساختمان، دیوارها و نرده ها.
 • لبه های محافظ برای دیوارها.
 • عناصر تزئینی برای سازه هایی مانند سیستم ناودانی سقفی.
 • قاب یا مواد قاب برای ساخت و ساز، ماشین آلات.

نبشی چیست

در صنعت ساختمان به پروفیل های نبشی فولادی پایدار، محکم و قابل اعتماد نیاز دارند. با توجه به زوایای و شکل منحصر به فرد “L” این نبشی ها، آنها می توانند دارایی های ارزشمندی برای تقویت و تثبیت سازه باشند.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 40*40 کلیک نمایید.

 

پرداخت سطح نبشی

نبشی دارای پرداخت های سطحی همچون گالوانیزه و لایه های محافظتی می باشد که آن را در برابر خطرات خوردگی حفظ می کند و از آن در برابر آسیب های جوی محافظت می کند.

انواع نبشی

نبشی ها در دو شکل بال مساوی و بال نامساوی تولید می شوند که هر دوی آنها برای اهداف و کاربردهای مختلف استفاده می شوند.

نبشی های بال نامساوی به اندازه ی نبشی بال مساوی استحکام کششی زیادی دارند. تنها تفاوت اساسی این است که نبشی بال نامساوی طول ضلع های متفاوتی دارند که بسیار بیشتر قابل توجه است. از لحاظ کاربرد, نبشی های بال نامساوی امکان سفارش سازی و استفاده در جا های مختلف را دارد.

نبشی چیست

 

کاربرد نبشی

 • نرده
 • براکت ها
 • کادر بندی
 • قفسه ها
 • تریلرها

نبشی بال نا مساوی

نبشی های بال نا مساوی  دارای استحکام کششی بالا، مقاومت در برابر خوردگی و بسیار سازگار با محیط زیست هستند. این نوع نبشی ها به دلیل کارایی و استحکام بسیار معروف هستند، جایی که خم نمی‌شوند، ترک نمی‌خورند و نمی‌شکنند. همانطور که در بالا ذکر شد، تنها تفاوت کلیدی بین نبشی بال نامساوی و مساوی این است که این میله ها لبه های میله را با اندازه های متفاوتی ارائه می دهند. برخی از کاربردها به اضلاع بلندتری از میلگردهای نگهدارنده فولادی نسبت به سایرین نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به میلگرد متقارن نیاز دارند.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 4 کلیک نمایید.

نبشی بال مساوی

نبشی بال مساوی به علت دارا بودن تقارن و انسجام ساختاری می تواند متریال مناسبی برای ساخت سازه های فولادی و سازه های بنایی باشند. به طور کلی هنگامی که از نبشی های فولادی استفاده می شود، می توان آنها را سوراخ کرد، پیچ و مهره کرد یا به یک سازه یا سطح موجود جوش داد. این میله‌ها یک پایه پشتیبانی قوی ایجاد می‌کنند، که به نوبه خود می‌تواند به سازه کمک کند تا مقدار قابل توجهی فشار را تحمل کند.

تفاوت نبشی بال مساوی و بال نا مساوی

نبشی های بال مساوی و بال نامساوی در موارد زیر با هم تفاوت دارند

 • وزن

وزن نبشی بال نا مساوی می تواند از وزن نبشی بال مساوی به علت متریال مصرفی بیشتر باشد ولی به طور معمول این تفاوت وزن بسیار محسوس نیست.

 • ابعاد

به خاطر شکل نبشی های  بال نا مساوی تفاوت آن با نبشی های بال مساوی متقارن بسیار مشهود است.

جهت اطلاع از قیمت نبشی 3 کلیک نمایید.

 • قیمت

از لحاظ قیمتی , قیمت نبشی بال مساوی و بال نا مساوی بسته به وزن و فرایند ساخت آنها می تواند متفاوت باشد.

تفاوت نبشی بال مساوی با بال نا مساوی

تفاوت نبشی با ناودانی

مطابق با تعاریف بالا این دو پروفیل هر یک ویژگی های خاصی را از خود ارائه می دهند که هر یک در جایگاه خود کاربرد های خاص خود را دارند. از جمله تفاوت های این دو پروفیل می توان به موارد زیر اشاره نمود

استحکام و وزن

در خصوص استحکام و وزن می توان گفت که نبشی ها سبک تر از ناودانی ها می باشند و در مقابل این موضوع استحکام ناودانی ها تغریبا دو برابر نبشی ها می باشد البته اگر از یک جنس و ضخامت همسان تشکیل شده باشند.

قیمت نبشی و ناودانی

مورد مهم بعدی قیمت نبشی و قیمت ناودانی است , به علت فرایند تولید پیچیده تر و متریال مصرفی بیشتر در ناودانی ها می توان گفت که قیمت ناودانی از قیمت نبشی بیشتر بوده و دارای هزینه ی بیشتری برای پروژه ها می باشد. برای اطلاع از قیمت ناودانی 8 اصفهان و قیمت ناودانی فایکو و قیمت ناودانی ۱۶ سبک کلیک کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره ناودانی ها می توانید به مقاله همه چیز درباره ناودانی مراجعه نمایید.

نتیجه

با تعاریف موجود حال این شما هستید که با توجه به نیاز خود تصمیم میگیرید که از نبشی استفاده کنید و یا از ناودانی در هر صورت نیاز به تامین کننده ای مطمئن برای خرید دارید ما در شرکت فولاد حامیران این محصولات را متناسب با نیاز شما ارائه میدهیم و در صورت نیاز به مشاوره در خصوص انتخاب هر یک به رایگان به شما مشاوره می دهیم تا بهترین انتخاب را انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا