logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

برنز منگنز دار

برنز منگنز دار

برنز منگنزدار یا منگنز برنزها گروهی از آلیاژهای مس با استحکام بالا هستند که منگنز در آن به عنوان ماده آلیاژی می باشد. منگنزها با استحکام، سختی و چقرمگی بالا و همچنین مقاومت به خوردگی عالی شناخته شده و تا بیش از 200BHN سختی را فراهم می کنند، کاربرد منگنزها برای یاتاقانها، چرخ دنده های تحت تنش شدید، سیلندر هیدرولیک، پروانه ها و ساخت قطعات ماشینی تحت تنش بالا میباشد.

میله

اصطلاح برنز برای آلیاژهای فلز مبتنی بر مس کاربرد دارد که در آن فسفر، منگنز، آلومینیوم یا سیلیسیوم به عنوان ماده اصلی آلیاژی قرار دارد. صفات اصلی آلیاژهای برنز خاصیت چقرمگی، مقاومت در برابر خوردگی، هدایت الکتریکی و هدایت حرارتی است. بسته به آلیاژهای مختلف، تقریباً برای هر کاربردی برنز وجود دارد.

جهت اطلاع از قیمت لوله a106 کلیک نمایید.

برنز  منگنزدار آلیاژهای بسیار شکل پذیری هستند که به طور معمول فقط از نظر سطح اکسید می شوند. پس از تشکیل لایه اکسید مس (که در نهایت تبدیل به کربنات مس می شود)، فلز زیرین از خوردگی بیشتر محافظت میشود این را می توان در مجسمه های دوره قدیم مشاهده کرد. اما اگر کلریدهای مس تشکیل شوند، یک حالت خوردگی دیگر رخ میدهد که سرانجام آلیاژ را به طور کامل از بین می برد. آلیاژهای مبتنی بر مس نقاط ذوب کمتری نسبت به فولاد یا آهن دارند و معمولاً حدود 10 درصد از فولاد متراکم تر هستند، همچنین برنز نسبت به بیشتر فولادها رسانای بهتری برای گرما و برق است.

برنز منگنزدار یک نوع آلیاژ برنز است که حاوی منگنز به عنوان یکی از عناصر تشکیل‌دهنده‌اش می‌باشد. برنز به طور کلی یک آلیاژ مس و قلع است که با افزودن عناصر دیگر نظیر منگنز، آلومینیوم، سرب، یا فسفر، خواص مکانیکی و شیمیایی‌اش تغییر می‌کند.

برنز منگنزدار می‌تواند خواصی نظیر مقاومت به خستگی، مقاومت به آب دریا، مقاومت به خوردگی، و همچنین هدایت حرارتی مناسب داشته باشد. منگنز به عنوان یک عنصر افزودنی معمولاً به عنوان جایگزینی برای سرب استفاده می‌شود، زیرا بسیاری از کاربردهای برنز نیازمند مقاومت به خوردگی و خستگی هستند و استفاده از سرب ممکن است محدودیت‌های محیطی و بهداشتی را به همراه داشته باشد.

برخی از کاربردهای برنز منگنز دار عبارتند از قطعات دریایی، اتصالات در محیط‌های خورنده، قطعات ماشین‌آلات، و تجهیزات الکتریکی. ترکیبات دقیق این آلیاژها ممکن است بسته به نیازهای خاص صنایع مختلف متغیر باشد.به طور مثال فولاد 6580 یا همان فولاد vcn 200 نیز می تواند یکی از این نوع آلیاژ ها باشد.

کاربرد برنز منگنزدار

آلیاژهای برنز ریخته گری قرن ها در طیف گسترده ای از کاربردها همچون یاتاقان ها استفاده شده اند، یاتاقان های برنز منگنز می توانند در فشارهای زیاد در زیر بارهای سنگین کار کنند. با آلیاژ کردن مس با عناصر دیگر می توان خواص برنز را متناسب با نیاز اکثر کاربردها تغییر داد. برنز منگنز یک آلیاژ بر پایه مس است که حاوی مقادیر کمی منگنز، آلومینیوم و آهن است ترکیب مناسب این عناصر آلیاژی باعث افزایش استحکام مواد می شود.

هگزین

برنز منگنز در مواردی که به مقاومت در برابر خوردگی همراه با استحکام بالا احتیاج است کاربرد دارند. انتخاب آلیاژ برنز برای یک کاربرد خاص با خصوصیات فیزیکی، مکانیکی و متالورژی مورد نظر تعیین می شود البته لازم به ذکر است که انتخاب گسترده ای از آلیاژهای برنز برای کاربردهای صنعتی در دسترس است.

کاربردهای برنز منگنزدار شامل یاتاقانهای با فشار بالا، بوش و چرخ دنده، پیچ و مهره، پین های پل و قطعات استوانه هیدرولیکی است. انواع مختلف برنز منگنز برای صنایع هوافضا، اتصالات، صنایع دریایی و صنایع نفت و گازی عنوان یک انتخاب محبوب به شمار می رود.

 

تفاوت برنز منگنز دار با دیگر آلیاژ ها چیست؟

تفاوت‌های بین برنز منگنز دار و دیگر آلیاژها، به ویژه برنزها و آلیاژهای مشابه، ممکن است از لحاظ ترکیب شیمیایی، خواص مکانیکی، و کاربردها مشخص شود. در زیر تفاوت‌های اصلی میان برنز منگنز دار و دیگر آلیاژها را می‌توان بررسی کرد:

 1. ترکیب شیمیایی:
  • برنز منگنز دار: حاوی مس (Cu) به عنوان عنصر اصلی است. منگنز (Mn) به عنوان یکی از عناصر افزودنی استفاده می‌شود. ممکن است دیگر عناصر نیز در ترکیب شیمیایی آلیاژ حضور داشته باشند.
  • برنزهای دیگر: برنزها عمدتاً از مس و قلع تشکیل شده‌اند. عناصر افزودنی می‌توانند شامل آلومینیوم، سرب، فسفر، یا اهن باشند که به خصوص خواص آلیاژ را تعیین می‌کنند.
 2. خواص مکانیکی:
  • خواص مکانیکی برنز منگنز دار ممکن است بهبود یافته باشد نسبت به برنزها و آلیاژهای مشابه، به خصوص در مقاومت به خستگی و مقاومت به خوردگی.
  • هر آلیاژ ممکن است خواص خاص خود را داشته باشد که به ترکیب شیمیایی و فرآیندهای تولید بستگی دارد.

 3. کاربردها:
   • برنز منگنز دار معمولاً در کاربردهایی که نیاز به مقاومت به خوردگی، خستگی، و مقاومت مکانیکی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثال‌هایی از کاربردها شامل قطعات دریایی، تجهیزات الکتریکی، و اتصالات صنعتی می‌شود.

  جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

  • برنزهای دیگر نیز در کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله قطعات ماشین‌آلات، ابزارهای دقیق، تزئینات، و قطعات ساختمانی.

به عنوان یک نکته، هر آلیاژ ممکن است با توجه به نیازهای خاص صنعتی، استانداردهای مشخص، و ترکیبات دقیق شیمیایی، خواص مختلفی داشته باشد.

انواع برنز منگنز دار

برنزهای منگنز دار  در  انواع  مختلفی  با  ترکیبات  شیمیایی  متفاوت  تولید  می شوند.  برخی  از  رایج ترین  انواع  برنز  منگنز  دار  عبارتند  از:

 • C67500: این نوع برنز منگنز دار به طور کلی کاربرد عمومی دارد و در طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • C69300: این نوع برنز منگنز دار مقاومت بالاتری در برابر خوردگی دارد و برای استفاده در محیط های خورنده مناسب است.
 • C38500: این نوع برنز منگنز دار مقاومت بالاتری در برابر سایش دارد و برای استفاده در کاربردهایی که در معرض سایش و پارگی هستند مناسب است.

نتیجه

برنز منگنز دار، نوعی آلیاژ برنز است که در آن از منگنز به عنوان عنصر اصلی آلیاژی استفاده می شود. این آلیاژ به دلیل استحکام بالا، چقرمگی و مقاومت در برابر خوردگی عالی، در طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد.انتخاب  نوع  مناسب  برنز  منگنز  دار  به  عوامل  مختلفی  مانند  شرایط  محیطی،  مورد  استفاده  و  خواص  مورد  نیاز  آلیاژ  بستگی  دارد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا