logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

برنز منگنز دار

برنز منگنز دار

برنز منگنزدار یا منگنز برنزها گروهی از آلیاژهای مس با استحکام بالا هستند که منگنز در آن به عنوان ماده آلیاژی می باشد. منگنزها با استحکام، سختی و چقرمگی بالا و همچنین مقاومت به خوردگی عالی شناخته شده و تا بیش از 200BHN سختی را فراهم می کنند، کاربرد منگنزها برای یاتاقانها، چرخ دنده های تحت تنش شدید، سیلندر هیدرولیک، پروانه ها و ساخت قطعات ماشینی تحت تنش بالا میباشد.

اصطلاح برنز برای آلیاژهای فلز مبتنی بر مس کاربرد دارد که در آن فسفر، منگنز، آلومینیوم یا سیلیسیوم به عنوان ماده اصلی آلیاژی قرار دارد. صفات اصلی آلیاژهای برنز خاصیت چقرمگی، مقاومت در برابر خوردگی، هدایت الکتریکی و هدایت حرارتی است. بسته به آلیاژهای مختلف، تقریباً برای هر کاربردی برنز وجود دارد.

برنز  منگنزدار آلیاژهای بسیار شکل پذیری هستند که به طور معمول فقط از نظر سطح اکسید می شوند. پس از تشکیل لایه اکسید مس (که در نهایت تبدیل به کربنات مس می شود)، فلز زیرین از خوردگی بیشتر محافظت میشود این را می توان در مجسمه های دوره قدیم مشاهده کرد. اما اگر کلریدهای مس تشکیل شوند، یک حالت خوردگی دیگر رخ میدهد که سرانجام آلیاژ را به طور کامل از بین می برد. آلیاژهای مبتنی بر مس نقاط ذوب کمتری نسبت به فولاد یا آهن دارند و معمولاً حدود 10 درصد از فولاد متراکم تر هستند، همچنین برنز نسبت به بیشتر فولادها رسانای بهتری برای گرما و برق است.

 

کاربرد برنز منگنزدار

آلیاژهای برنز ریخته گری قرن ها در طیف گسترده ای از کاربردها همچون یاتاقان ها استفاده شده اند، یاتاقان های برنز منگنز می توانند در فشارهای زیاد در زیر بارهای سنگین کار کنند. با آلیاژ کردن مس با عناصر دیگر می توان خواص برنز را متناسب با نیاز اکثر کاربردها تغییر داد. برنز منگنز یک آلیاژ بر پایه مس است که حاوی مقادیر کمی منگنز، آلومینیوم و آهن است ترکیب مناسب این عناصر آلیاژی باعث افزایش استحکام مواد می شود.

برنز منگنز در مواردی که به مقاومت در برابر خوردگی همراه با استحکام بالا احتیاج است کاربرد دارند. انتخاب آلیاژ برنز برای یک کاربرد خاص با خصوصیات فیزیکی، مکانیکی و متالورژی مورد نظر تعیین می شود البته لازم به ذکر است که انتخاب گسترده ای از آلیاژهای برنز برای کاربردهای صنعتی در دسترس است.

کاربردهای برنز منگنزدار شامل یاتاقانهای با فشار بالا، بوش و چرخ دنده، پیچ و مهره، پین های پل و قطعات استوانه هیدرولیکی است. انواع مختلف برنز منگنز برای صنایع هوافضا، اتصالات، صنایع دریایی و صنایع نفت و گازی عنوان یک انتخاب محبوب به شمار می رود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا