logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

فولاد ماریجینگ و انواع آن

فولاد ماریجینگ

فولاد ماریجینگ به ترکیبی از “مارتنزیت” و “پیر سختی” اشاره دارد. به طور خاص تر، ماریجینگ یک استراتژی طراحی آلیاژ را توصیف می کند که مبتنی بر عملیات حرارتی است که شامل پیرسخت شدن یک مارتنزیت Fe-Ni) یا Fe-Mn) کم کربن است.

فولاد مارایجینگ چیست

فولاد های ماریجینگ آلیاژهای آهن و نیکل بدون کربن با افزودن های جزئی کبالت، مولیبدن، تیتانیوم و آلومینیوم هستند. کلمه ” مارایجینگ ” از مکانیسم های تقویت کننده گرفته شده است. یعنی مرحله یک تبدیل فاز آستنیتی با دمای بالا و  مرحله دوم سخت شدن پس از خنک شدن می باشد.

خنک کردن آستنیت با هوا از حدود 820 درجه سانتیگراد تا دمای اتاق، یک مارتنزیت مکعبی نیکل آهنی نرم ایجاد می کند که حاوی مولیبدن، آلومینیوم، تیتانیوم و کبالت است. گرم کردن این مارتنزیت نسبتاً نرم در دمای 480 تا 500 درجه سانتیگراد منجر به پیر سختی

به دلیل نانو رسوب ها با چگالی زیاد فازهای بین فلزی، از جمله فازهای نیکل-مولیبدن، آهن-مولیبدن و آهن-نیکل، به طور معمول با نزدیک به B2 می شود.

فولاد ماریجینگ چیست

جهت اطلاع از قیمت فولاد ضد زنگ 304 کلیک نمایید.

تاریخچه فولادهای ماریجینگ

اولین فولادهای ماریجینگ که در اواخر دهه 1950 و در دهه 1960 معرفی شدند، به دلیل ترکیب خوب چقرمگی و سهولت ساخت با استحکام بسیار بالا، مورد توجه زیادی قرار گرفتند.

سختی فولاد ماریجینگ

فولاد مارایجینگ دو برابر سخت تر از فولاد ضد زنگ و 85 درصد سخت تر از تیتانیوم خالص است. آلیاژهای فولاد ماریجینگ دو برابر سخت ‌تر از فولاد ضد زنگ و 35 درصد قوی ‌تر از سخت‌ ترین آلیاژ تیتانیوم هستند. در مقیاس سختی راکول، فولاد ضد زنگ 23الی26، آلیاژهای تیتانیوم  28الی 41 و فولاد 52 الی55 است.

فولاد ماریجینگ 250

فولادهای ماریجینگ معمولاً به اختصار و از نظر اعداد گروه بندی می شوند، یعنی 200، 250، 300 یا 350، که نشان دهنده استحکام کششی تقریبی هزار پوند بر اینچ مربع است. ترکیبات و خواص مورد نیاز در هنجار مشخصات MIL-S-46850D تعریف شده است.

فولاد ماریجینگ 250 یک فولاد نیکل 18 درصد وزنی است که با کبالت تقویت شده است. ماریجینگ 250، مانند همه فولادهای ماریجینگ، فرآیند پیر سختی را طی می کند که فلز را مجبور می کند تا از حالت مذاب خود به حالت جامد در مدت زمان طولانی مصنوعی خنک شود. این فرآیند منجر به فولاد سکوریت شده می شود که هم از استحکام و هم سختی بالایی برخوردار است. همچنین در برابر تنش‌ های خاصی مقاومت می‌کند و ساختار خود را در محیط‌ هایی حفظ می‌کند که تغییرات جبران ‌ناپذیری در بسیاری از فولاد های دیگر ایجاد می‌کند.

فولاد ماریجینگ 250

ماریجینگ 250 از بسیاری از آلیاژهای دیگر در کلاس خود تطبیق پذیرتر است. با این حال، هنوز هم استحکام و مقاومت آلیاژ در برابر دماهای شدید است که آن را به یک ماده واقعاً مؤثر در طیف گسترده ای از جو تبدیل می کند. بعد از اینکه ماریجینگ 250 تحت عملیات حرارتی قرار گرفت، خواص مکانیکی بسیار خوبی از خود نشان داد. به مقاومت تسلیم 240 ksi و چقرمگی شکست 75 k1c خواهد رسید. این ویژگی‌ ها باعث شده است که ماریجینگ 250 در ساخت جعبه‌ های موشک و موتور موشک، فرود و برخاست و شفت‌ سازی با کارایی بالا مؤثر باشد.

جهت اطلاع از فروش فولاد کلیک نمایید.

فولاد ماریجینگ 300

فولاد ماریجینگ 300 یک آلیاژ فولاد آهن نیکل است که مانند سایر فولادهای ماریجینگ، استحکام و سختی بالایی از خود نشان می دهد. ماریجینگ 300 همچنین دارای مقاومت شدید در برابر انتشار ترک، حتی در شدیدترین محیط‌ها است. ماریجینگ 300 اغلب در کاربردهایی استفاده می شود که چقرمگی شکست بالا مورد نیاز است یا تغییرات ابعادی باید در حداقل سطح باقی بماند. ویژگی های منحصر به فرد ماریجینگ 300 آن را به بخشی جدایی ناپذیر از صنایع هواپیماسازی و هوافضا تبدیل کرده است. اغلب در محفظه موتور موشک و ارابه فرود هواپیماهای خاص استفاده می شود. ماریجینگ 300 در طراحی شفت ها و سیستم های خنک کننده با دمای پایین نیز موثر است.

فولاد ماریجینگ 350

فولاد ماریجینگ 350 به فولاد سکوریت شده کریستالی اشاره دارد. مارتنزیت که از طریق فرآیند پیر سختی ایجاد می شود. نتیجه فلزی است که سخت ‌تر و قوی ‌تر از آن چیزی است که فولاد با سرعت طبیعی خنک می‌شود. ماریجینگ 350 آلیاژی است که به یک ماده جدایی ناپذیر در صنایع هواپیماسازی و هوافضا تبدیل شده است.

فولاد ماریجینگ 350

ماریجینگ 350 با توجه به قدرت و توانایی آن در تحمل شرایط شدید از جمله تغییرات مکرر و ناگهانی سرعت و دما، در تولید کیس موتور موشک، تجهیزات برخاست و فرود و مهمات خاصی که توسط شرکت های دفاعی ایجاد می شود، استفاده می شود. ماریجینگ 350 همچنین در کاربردهای کمتر شدید مانند ریخته گری دایکست و شفت با کارایی بالا کاربرد دارد.

کاربردهای فولاد ماریجینگ

فولادهای ماریجینگ به عنوان بهترین فولاد های ابزارسازی در نظر گرفته می شوند. و دارای خواص مکانیکی عالی مانند استحکام تسلیم بالا هستند. علاوه بر این، استحکام ضربه، مقاومت خستگی، مقاومت فشاری، چقرمگی، شکل پذیری، ماشینکاری، سختی و مقاومت در برابر سایش خوبی دارند. فولادهای ماریجینگ در برابر انتشار ترک بسیار مقاوم بوده و صیقل پذیری خوبی دارند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد گرمکار 1.2344 کلیک نمایید.

برای عملیات حرارتی، فولادهای ماریجینگ به دمای کوره کمتری نیاز دارند. انقباض یکنواخت و قابل پیش بینی در طول عملیات حرارتی رخ می دهد. در این فولاد ها حداقل اعوجاج در طول سخت شدن کامل و عاری از تشکیل لایه ‌های کربوره یا کربن ‌زدایی روی سطح آن رخ می‌دهد. این فولاد ها می توانند استحکام خود را تا 350 درجه سانتیگراد حفظ کند.

 فولاد ماریجینگ تریپ (Maraging Trip)

فولادهای ماریجینگ تریپ با استحکام بالا را می توان از طریق تحریک دگرگونی های حرارتی در طول تغییر شکل مانند تشکیل مارتنزیت یا دوقلویی در آستنیت ناپایدار، یا به عنوان جایگزین، با معرفی رسوبات در مقیاس نانو طراحی کرد. این آلیاژها دارای محتوای کربن کم (0.01 درصد وزنی C)، 9 تا 15 درصد وزنی منگنز برای طراحی سطوح مختلف کسر حجمی آستنیت و پایداری، و افزودن جزئی Ni، Al، Ti، و / یا Mo هستند.فولاد ماریجینگ تریپدرصد وزنی این عناصر برای ایجاد رسوب در مارتنزیت در طول پیر سختی استفاده می شود. طراحی نانوساختار ماده با همگن سازی در فاز آستنیتی و سپس خاموش کردن انجام می شود. بسته به محتوای منگنز و نیکل، ریزساختار حاصل یا کاملاً مارتنزیتی است (مانند فولادهای ماریجینگ معمولی) یا مارتنزیتی با کسری از آستنیت باقی می ماند. پس از کوئنچ، فولاد در دمای 100-150 کلوین کمتر از دمای آستنیتیزاسیون مجدد برای ایجاد نانو ذرات در مارتنزیت (معمولاً در دمای 450 درجه سانتیگراد) تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد.

پس از بارگذاری، سختی کرنش در این مواد با ترکیب اثر TRIP (آستنیت ناپایدار) با سختی ذرات (مارتنزیت) محقق می شود. به طور خاص، مکانیسم TRIP در اینجا مبتنی بر تبدیل حرارتی تحریک شده با تغییر شکل آستنیت ناپایدار به مارتنزیت تقریبا مکعبی و ماتریس و پلاستیسیته مارتنزیت حاصل برای تطبیق با این تغییر شکل نادرست است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا