logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تفاوت برش پلاسما با هوا برش

تفاوت برش پلاسما و هوا برش

برش پلاسما در مقابل هوا برش

بسیاری از کارهای جوشکاری شامل یک مرحله برش فلز است، چه در کارگاه ساخت و چه در محل کار. دو فرآیند محبوب برش فولاد عبارتند از برش پلاسما و برش با هوا برش. هر دو سیستم مزایا و معایبی دارند، بنابراین تعیین بهترین تناسب به عوامل متعددی از جمله نوع و ضخامت فلز در حال برش، محل کار، منابع برق موجود و هزینه بستگی دارد.

درباره پخش ویدیو کاور ویدئو cnc

مشعل های هوا برش به دلیل مزایای قابل حمل، مدت هاست که یک انتخاب محبوب برای برش فلز در میدان بوده است. با این حال، پیشرفت های برش پلاسما را به گزینه ای قابل حمل تر تبدیل کرده است. در مورد اصول اولیه هر فرآیند و عواملی که باید در انتخاب یکی برای برنامه خود در نظر بگیرید، بیشتر بیاموزید.

جهت اطلاع از خدمات برش لیزر آهن کلیک نمایید.

تکنیک برش پلاسما

پلاسما یک گاز یونیزه شده است که الکتریسیته را هدایت می کند و با افزودن انرژی به گاز خنثی الکتریکی ایجاد می شود. انرژی مصرف شده برق است و گاز معمولاً هوای فشرده است. هر دو عنصر در محفظه ای بین الکترود و نازل ترکیب می شوند و باعث عدم تعادل گاز و ایجاد گاز پلاسما می شوند. فشار هوا، گاز پلاسما را وارد نازل می کند و جریان فشرده ای را ایجاد می کند که رسانای الکتریکی است. هرچه انرژی بیشتری از طریق کاتر پلاسما اضافه شود، قوس پلاسما داغتر می شود و ظرفیت برش و کارایی بیشتری را فراهم می کند.

در عملیات‌ها از برش‌های پلاسما برای برش ورق استفاده می‌شود، با سیستم متوسط دستی که قادر به برش حداکثر ضخامت فلز حدود 1 اینچ است. پلاسما معمولاً به منبعی برای هوای فشرده و نیروی الکتریکی نیاز دارد. اینها مواردی هستند که باید در مواردی که برنامه به قابلیت حمل نیاز دارد در نظر گرفت، اگرچه اندازه و وزن کاهش یافته ماشین های پلاسما (ماشین های کوچکتر با وزن حدود 20 پوند) آنها را به گزینه ای قابل حمل تر از همیشه تبدیل می کند. همچنین، نیاز به نیروی الکتریکی در بسیاری از مشاغل، جایی که جوشکار/ژنراتورهای موتور محور معمولاً در دسترس هستند و برای دریافت انرژی برق مشکلی نیست.

برش پلاسما


جهت اطلاع از خدمات برش لیزر فلزات کلیک نمایید.

مزایای برش پلاسما

 • قابلیت برش انواع فلزات . برش های پلاسما می توانند فلزات غیر آهنی مانند آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و چدن را برش دهند.
 • دقت برش . پلاسما معمولاً به سرعت و با حداقل سرباره برش می‌دهد و برش‌های صافی را با سطحی باریک‌تر از آنچه مشعل‌های سوخت اکسی تولید می‌کنند، فراهم می‌کند.
 • بدون نیاز به پیش گرم کردن . از آنجایی که پلاسما نیازی به گرم کردن فلز قبل از برش ندارد، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.
 • سرعت بیشتر در فلزات نازک تر . پلاسما می‌تواند فلزات نازک‌تر را سریع‌تر از اکسی‌سوخت و با حداقل یا بدون اعوجاج فلزی برش دهد. پلاسما همچنین عملکرد بهتری را هنگام برش فلزات انباشته ارائه می دهد.
 • برش بهتر روی فلزات شکل دار . هنگامی که قطعه کار دارای زاویه، کانال یا لوله است، برش پلاسما می تواند عملکرد برش سریعتر و دقیق تری را ارائه دهد.
 • سهولت استفاده . استفاده از سیستم‌های پلاسما در مقایسه با سیستم‌های سوخت اکسی نسبتاً ساده است و حداقل نظافت را به همراه دارد.
 • مزایای ایمنی . سیستم های پلاسما نیازی به ذخیره یا جابجایی گازهای انفجاری یا برخورد با شعله باز ندارند.

تکنیک برش با هوا برش

در برش هوا برش، یک شعله گاز اکسیژن/سوخت، فولاد را تا دمای اشتعال آن پیش گرم می کند. سپس یک جت اکسیژن پرقدرت به سمت فلز هدایت می شود و یک واکنش شیمیایی بین اکسیژن و فلز ایجاد می کند تا اکسید آهن را تشکیل دهد که به نام سرباره نیز شناخته می شود. جت اکسیژن پرقدرت، سرباره را از روی پوسته خارج می کند.

درباره پخش ویدیو خدمات هوا برش حامیران

هنگام استفاده از مشعل های هوا برش، نوع گاز سوخت مورد استفاده ممکن است بر کیفیت برش، زمان های پیش گرمایش و ضخامت فلز تأثیر بگذارد. کاترها اغلب از چهار گاز سوخت پایه در ترکیب با اکسیژن برای این فرآیند استفاده می کنند: استیلن، پروپان، پروپیلن و گاز طبیعی. عملیات معمولاً گازهای سوختی را با توجه به کاربرد برش، هزینه، حرارت خروجی و مصرف اکسیژن انتخاب می کند.

تکنیک های برش با هوا برش

جهت اطلاع از خدمات برش با هوا برش کلیک نمایید.

مزایای برش هوا برش

 • برای فلزات ضخیم تر . سیستم سوخت اکسی دستی متوسط می تواند فولاد را با ضخامت 6 تا 12 اینچ برش دهد و برخی از سیستم ها قادر به برش فولاد با ضخامت بیش از 20 اینچ هستند. برای فولادهای ضخیم تر بیش از 1 اینچ، مشعل های سوخت اکسی در مقایسه با سیستم های برش پلاسما دستی 100 آمپری معمولی، می توانند سرعت برش بیشتری داشته باشند.
 • قابلیت حمل عالی . برای برش در زمین، سیستم‌های سوخت اکسی درجه بالایی از قابلیت حمل و نقل را ارائه می‌کنند زیرا نیازی به برق ندارند. برخی از سیستم‌های هوا برش کوچک حدود 35 پوند وزن دارند، بنابراین با مخازن سوخت اکسیژن و یک مشعل، تقریباً در هر جایی می‌توان فولاد را برش داد.
 • طول های طولانی در دسترس . مشعل های سوخت اکسیژن در طول های طولانی در دسترس هستند تا اپراتور را از گرما، شعله ها و سرباره تولید شده در حین برش دور نگه دارند. بیشتر شیلنگ‌های مشعل به مجموعه‌ای از سیلندرها روی یک گاری قابل حمل یا گاهی اوقات به یک سیستم هدر منیفولد ثابت متصل می‌شوند. استفاده از شیلنگ های بلند قابلیت جابجایی بیشتری را فراهم می کند.
 • تطبیق پذیری فرآیند . مشعل های سوخت اکسی می توانند برش، جوش، لحیم کاری، لحیم کاری، حرارت دادن و ژل کردن را انجام دهند.

برش با هوا برش

تفاوت برش پلاسما با هوا برش

 • در عملیات های برش معمولاً از مشعل های هوا برش برای برش فلزات آهنی مانند فولاد کربنی استفاده می شود. در بیشتر موارد، آنها برای برش چدن، آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ استفاده نمی شوند در حالی که برش پلاسما قادر به برش ورق استیل ضد زنگ و انواع فلزات رنگی علاوه بر فولاد های کربنی می باشد.
 • ملاحظات هزینه نیز احتمالاً هنگام تصمیم گیری بین مشعل هوا برش در مقابل برش پلاسما مطرح خواهد شد. سرمایه گذاری اولیه در دستگاه برش پلاسما معمولاً گران تر از سیستم هوا برش است. با این حال، برش هوا برش مستلزم هزینه های مداوم برای گازهای ضروری هستند، که برش های پلاسما نیازی به آن ندارند.

نتیجه

هنگام انتخاب بین ابزارهای برش پلاسما و هوا برش، از خود بپرسید: اغلب چه فلزی را برش می زنم و ضخیم ترین فلزی که برش می دهم کدام است؟ اگر کار به طور مداوم مستلزم برش فلزات ضخیم‌ تر باشد، در زمان و هزینه صرفه‌ جویی شده با برش سریع فلز ضخیم با سیستم هوا برش تفاوت ایجاد می‌کند. از طرف دیگر، اگر برش دقیق فولاد ضد زنگ و آلومینیوم مهم است، سیستم پلاسما روش برش خوبی است.پس بنا به نیاز خود و شرایطی که دارید می توانید هر یک از این دو خدمات برش را انتخاب کنید.

مشعل های سوخت اکسیژن و برش های پلاسما در اکثر کاربردهای پردازش فلز جایگاه دارند و بسیاری از عملیات از داشتن هر دو سیستم در زرادخانه خود سود می برند.

2 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت برش پلاسما با هوا برش»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا