logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

فولادهای ویژه آلیاژی و غیر آلیاژی

فولادهای آلیاژی و غیر آلیاژی

مطابق با استانداردهای مذکور، فولادهای ویژه غیر آلیاژی نسبت به دو دسته قبلی دارای درجه بالاتر کیفیتی به ویژه در رابطه با آخال های غیر فلزی هستند. کنترل بیشتری در ترکیب شیمیایی و فرآیند تولیدی این فولادها لازم است تا این فولادها به خواص ویژه ای چون سختی پذیری، استحکام تسلیم، قابلیت جوشکاری، شکل پذیری سرد و تافنس مناسب برسند در بیشتر موارد این گروه فولادها تحت عملیات حرارتی آبدهی و بازگشت و سخت کاری سطحی قرار می گیرند. مقدار فسفر و گوگرد آن ها در هنگام ذوب حداکثر 0.02 درصد وزنی و بعد از تولید حداکثر 0.025 درصد وزنی است. تمامی فولادها با ویژگی های خاص مثل فولادهای غیر آلیاژی ابزار و خوش تراش در گروه فولادهای ویژه غیر آلیاژی قرار دارند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد خوش تراش کلیک نمایید.

فولادهای کیفی آلیاژی

فولادهای کیفی آلیاژی در استانداردهای مذکور، فولادهای کم آلیاژی هستند که الزامات کیفی لازم را که کمتر از فولادهای ویژه آلیاژی است، دارا است.

 

فولادهای آلیاژی ویژه

 

فولادهای ویژه آلیاژی

فولادهای ویژه آلیاژی مطابق با استانداردهای اروپایی، فولادهایی هستند که تحت کنترل دقیق ترکیب شیمیایی، فرآیند تولید و خواص مختلف قرار دارند. فولادهایی به جز فولادهای زنگ نزن و فولادهای کیفی آلیاژی، جزء این دسته از فولادها هستند. فولادهایی مثل فولادهای مورد استفاده در مخازن تحت فشار، فولادها ی بلبرینگ، فولادهای ابزار، فولادهای تندبر و فولادهایی با خواص فیزیکی ویژه مثل ضریب انبساط حرارتی کنترل شده، در این گروه قرار دارند. مقدار حدی عناصر آلیاژی برای تمایز بین فولادهای کیفی آلیاژی و ویژه آلیاژی نشان داده شده است. مطابق با استاندارد ISO 4948 تفاوت اندکی در تعداد عناصر آلیاژی ذکر شده بوده و همچنین برای مقادیر عناصر هم قانون خاصی وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا