logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

مخزن استیل

مخزن استیل

بررسی اجمالی مخازن استیل ضد زنگ

مخازن استیل ظروف مخصوصی هستند که برای ذخیره و حمل مواد بی شماری مانند آب، غذا و نوشیدنی، داروها، لوازم آرایشی و سایر مواد استفاده می شوند. این مخازن دارای انعطاف پذیری عالی و سهولت استفاده هستند که آنها را برای صنایع و کاربرد های مختلف ایده آل می کند. مخزن استیل همچنین به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و توانایی آنها در مقاومت در برابر دما های نسبتا شدید شناخته شده اند. این ویژگی ها مخازن ضد زنگ را به بهترین تجهیزات برای نگهداری مواد حساس تبدیل می کند.

برای ساخت مخزن استیل از چه نوع ورق استیلی باید استفاده کرد؟

انتخاب ورق استیل برای ساخت مخازن، به موارد زیادی از جمله میزان خورنده بودن مواد، میزان اسیدی و خورندگی محیط، دمای کاری و خواص مکانیکی مورد نیاز ورق بستگی دارد.

ورق استیل مناسب محیط های نسبتا اسیدی

استیل 304 برای ساخت مخازنی که مواد داخل آنها زیاد اسیدی نیست استفاده می شود چرا که این فولاد دارای کروم بالایی است و مقاومت نسبتا خوبی به خوردگی دارد. برای مثال برای ساخت مخازن شیر از این ورق می توان استفاده کرد.

ورق استیل مناسب محیط های اسیدی

استیل 316 برای ساخت مخازنی که در محیط های اسیدی هستند مناسب است. مقاومت ورق 316 نسبت به 304 در برابر اسیدی بودن مواد مانند گاز های ترش، بیشتر است چرا که علاوه بر داشتن کروم، مولیبدن هم در عناصر آلیاژی این فولاد اضافه شده است.

ورق استیل مناسب محیط های دما بالا

در شرایطی که مخازن استیل در دمای بالا 1000 الی 1200 درجه سانتی گراد قرار بگیرند استفاده از ورق استیل های نسوز مانند 309 و 310 پیشنهاد می شود. این استیل ها به دلیل داشتن کروم و نیکل بالا (بالای 20 درصد) قابلیت مقاومت در برابر این دما را دارند.

ورق استیل با سختی بالا

اگر به دنبال ساخت مخازن استیل با سختی بالا و مقاومت نسبی به دمای بالا هستید، می توانید از سری 400 فولاد های ضد زنگ استفاده کنید. این استیل ها به دلیل ساختار مارتنزیی و کربن بالای موجود در آنها سختی خوبی را از خود ارائه می دهند.

چه چیزی استیل را در برابر خوردگی مقاوم می کند؟

فولاد ضد زنگ از اصل غیرفعال سازی استفاده می کند که در آن فلزات به اکسیداسیون ناشی از ترکیبات خورنده در اتمسفر و سیالات فرآیندی غیر فعال می شوند. استیل ها دارای پوشش نازکی از اکسید های فلزی بر روی سطح خود است که به آن پوشش غیرفعال می گویند. فولاد ضد زنگ عمدتاً آهنی است که با حداقل 10.5٪ کروم آلیاژ شده است. اکسید های فلزی که لایه غیرفعال را تشکیل می دهند، اکسید های کروم هستند. عناصر آلیاژی دیگر مانند کربن، نیکل، منگنز و مولیبدن وجود دارند. کربن عنصر اصلی آلیاژی برای ایجاد فولاد از آهن خالص است. درصد معینی از این عنصر فولاد را سخت تر و محکم تر می کند. نیکل و منگنز عناصر تثبیت کننده ای هستند که ساختار متالورژی آستنیتی را تقویت می کنند. ساختار آستنیتی از سخت شدن فولاد ضد زنگ از طریق عملیات حرارتی جلوگیری می کند. این امر به فولاد ضد زنگ امکان می دهد تا دمای بالاتر را تحمل کند و در عین حال خواص مکانیکی خود مانند شکل پذیری را حفظ کند. علاوه بر این، فولاد های زنگ نزن آستنیتی دارای چقرمگی بهتری در دمای پایین نسبت به فولاد های زنگ نزن فریتی هستند. توجه داشته باشید که منگنز تنها نیمی از اثر نیکل را تولید می کند و معمولاً به عنوان جایگزین برای تولید گرید های ارزان تر استفاده می شود. از طرف دیگر مولیبدن عملکردی مشابه کروم دارد که مقاومت در برابر خوردگی مواد را افزایش می دهد. مولیبدن یک اتم بزرگتر از کروم است و به خصوص در دما های بالاتر در استحکام بیشتر فولاد موثرتر است. نقطه ضعف استفاده از مولیبدن این است که فولاد ضد زنگ را فریتی می کند، که باعث شکنندگی بیشتر می شود.
مخزن های استیل

گرید های فولاد ضد زنگ در مخازن استیل

گرید های مختلف فولاد ضد زنگ دارای مقاومت در برابر خوردگی، استحکام، چقرمگی و عملکرد در دمای بالا و پایین هستند. در ساخت مخازن استنلس استیل از سه گرید به طور گسترده استفاده می شود. اینها 304 /L 304، 316/ L 316 و داپلکس (دوبلکس) هستند.

مخازن فولاد ضد زنگ

مخازن استنلس استیل به طور گسترده در مواد غذایی، نوشیدنی، لبنیات، دارو، لوازم آرایشی و سایر فرآیندهای تولیدی که پاکیزگی و خلوص اهمیت دارد، استفاده می شود. این فولادها همچنین در کارخانه های صنعتی برای ذخیره مواد شیمیایی و گازها که در آن مقاومت قوی در برابر تخریب شیمیایی مورد نیاز است استفاده می شود.

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

 

فولاد ضد زنگ نوعی آلیاژ آهن حاوی درصد مشخصی کروم است که مقاومت در برابر خوردگی را به فلز می دهد. مقاومت در برابر خوردگی با ایجاد یک لایه نازک از اکسیدهای فلزی به دست می آید که به عنوان محافظ در برابر مواد خورنده عمل می کند.

مخازن فولاد ضد زنگ از نظر شکل و اندازه متفاوت هستند. بسته به مکان و محدودیت های حمل و نقل در ابعاد، آنها را می توان به صورت عمودی یا افقی جهت داد. برخی از مخازن می توانند مقادیر کمی مایعات و گازهای فشرده را تنها با چند لیتر ظرفیت در خود جای دهند، در حالی که برخی دیگر می توانند چندین هزار گالن را در خود جای دهند. مخازن آب ساده از جنس استنلس استیل دارای ورودی و خروجی هستند که معمولاً در مخازن آب خانگی دیده می شود.

برای مخازن فولاد ضد زنگ مورد استفاده در فرآیندهای صنعتی، نازل های متعددی برای مخلوط کردن مایعات و گازهای مختلف و نصب ابزارهای نظارتی مختلف تعبیه شده است. برخی از آنها برای راکتورها و میکسرهایی استفاده می شود که می توانند دارای همزن و سر مخلوط برای ترکیب مواد باشند. اینها همچنین می توانند دارای ژاکت های خنک کننده و دو جداره برای عایق کاری و کنترل دما باشند. مخازن استنلس استیل دارای طیف گسترده ای از کاربردها هستند زیرا ساختار آنها به راحتی می تواند مطابق با الزامات نهایی خاص تغییر یابد.

انواع مخازن استیل ضد زنگ

مخازن فولاد ضد زنگ بسیار قابل تنظیم هستند. ویژگی های مختلفی را می توان برای ارائه یک برنامه خاص ادغام کرد. مخازن می توانند تک جداره یا دو جداره، افقی یا عمودی، عایق یا گرم شونده و غیره باشند. در زیر طبقه بندی کلی مخازن استنلس استیل بر اساس عملکرد و ساخت آورده شده است.

انواع مخازن استیل

مخازن تک جداره استیل ضد زنگ

این مخازن ساده‌ترین مخازن فولاد ضد زنگ هستند که معمولاً به شکل استوانه‌ای هستند. بسته به کاربرد و محدودیت اندازه، می توان آنها را به صورت عمودی یا افقی جهت داد. داشتن یک جداره، محافظت در برابر ترکیبات خورنده در سطوح داخلی و خارجی مخزن را فراهم می کند. اینها بیشتر در ذخیره سازی آب برای مصارف خانگی و در کارخانه های تولیدی با مواد خام مایع استفاده می شوند.

مخازن دوجداره

مخازن دو جداره استیل ضد زنگ

این مخازن برای کاربرد هایی که در صورت ریزش نیاز به مهار ثانویه دارند ، همانطور که توسط EPA در برنامه های پیشگیری از نشت نفت، به ویژه SPCC (پیشگیری، کنترل و مقابله با نشت) تنظیم شده است، استفاده می شود. مخازن دو جداره بسته به محل مورد نیاز مقاومت در برابر خوردگی می توانند یک یا هر دو جداره از فولاد ضد زنگ داشته باشند. سایر مخازن دو جداره استیل ضد زنگ دارای عایق هستند. عایق از محصول در برابر تغییرات دمای محیط محافظت می کند.

.

مخازن روکش دار

مخازن روکش فولاد ضد زنگ

ساخت مخازن بزرگ فولادی ضد زنگ با دیواره های ضخیم بسیار پرهزینه و غیرعملی است. یک راه حل برای این کار، ساخت مخزن با صفحات فولادی کربنی است که تحت بار استاتیکی و فشار سیال فرآیند قرار می گیرند در حالی که با ورقه نازکی از روکش فولاد ضد زنگ برای محافظت در برابر خوردگی پوشانده می شوند. صفحات فولادی کربنی روکش شده از جنس استنلس استیل با فشار دادن و حرارت دادن این دو فلز به یکدیگر تشکیل می شوند. در طی این فرآیند یک پیوند متالورژیکی تشکیل می شود. ورق های فولادی ضد زنگ را می توان در یک طرف (روکش یک طرفه) یا هر دو (روکش دو طرفه) چسباند. به غیر از پرس، تکنیک‌های دیگری مانند باندینگ رول گرم، باندینگ رول سرد و باندینگ انفجاری در دسترس هستند.

مخازن فولادی ضد زنگ روکش دار

این نوع مخازن فولاد ضد زنگ در درجه اول برای فرآیندهایی که نیاز به گرمایش، سرمایش یا پایداری حرارتی اضافی دارند استفاده می شوند. سیال گرمایش یا خنک کننده در فضای بین دو صفحه یا ورق فولادی ضد زنگ جریان می یابد. انتقال حرارت از طریق دیواره داخلی انجام می شود. پس از انتقال حرارت، مایع گرمایشی یا خنک کننده به سیستم های تاسیساتی (دیگ بخار یا برج های خنک کننده) باز می گردد. سه نوع مخازن استیل ضد زنگ روکش دار وجود دارد.

مخازن فولاد ضد زنگ فشار بالا

مخازن مورد استفاده برای مصارف خانگی و تجاری دارای فشار کم هستند که معمولاً در فشارهای اتمسفر تا 1 بار ارزیابی می شوند. هنگامی که فشار عملیاتی بیش از 1 بار است، طراحی و ساخت باید از استاندارد هایی مانند آیین نامه دیگ بخار و مخزن تحت فشار ASME پیروی کند. این موضوع برای اطمینان از این است که انرژی ذخیره شده، ایمنی محل کار و محیط زیست را تهدید نمی کند.

مخازن هوای فشرده

این نوع مخزن همچنین تحت پوشش آیین نامه دیگ بخار و مخازن تحت فشار ASME قرار می گیرد زیرا اکثر سیستم های هوای فشرده برای کارخانه های صنعتی و تولیدی دارای فشاری در حدود 5 تا 6 بار هستند. مخازن فولاد ضد زنگ معمولا به عنوان گیرنده هوا یا مخازن بافر هوا استفاده می شوند. گیرنده های هوای مرطوب برای ذخیره هوا و کاهش رطوبت با اجازه دادن به بخار آب در داخل مخزن طراحی شده اند که سپس به مخزن تخلیه می شود. از آنجایی که رطوبت و هوا وجود دارد، استفاده از مواد مقاوم در برابر خوردگی ضروری است.

مشخصات مخازن و ویژگی ها

مشخصات، یا اطلاعات سفارش، ملاحظات طراحی ارائه شده به سازنده است که به برنامه بستگی دارد. قبل از حدس و گمان، بررسی اینکه آیا تامین کننده قادر به ساخت ویژگی های مورد نیاز است یا خیر، مهم است. لیست زیر اطلاعات اولیه مورد نیاز برای تعیین مخزن فولاد ضد زنگ است.

ظرفیت

ظرفیت یکی از مهمترین ملاحظات طراحی است که توسط صاحبان فرآیند تعیین می شود. این حجم اسمی مخزن قابل استفاده برای ذخیره سازی یا پردازش است. توجه داشته باشید که این مقدار با حجم کلی یا ناخالص متفاوت است، که فضای اختصاص داده شده برای بخارات و انبساط را به خود اختصاص می دهد.

اندازه گیری فشار

جدا از ظرفیت، درجه فشار یک پارامتر طراحی مهم است که بر ضخامت ورق یا صفحه فلزی مورد استفاده تأثیر می گذارد. مشخصات اضافی مانند فرآیند های جوشکاری و روش های بازرسی با توجه به فشار تجربه شده مخزن مورد نیاز است.

محدودیت اندازه

این ابعاد ترجیحی مخزن توسط صاحب فرآیند است. با این حال به توانایی سازنده و استانداردهای حاکم بستگی دارد. بهتر است از اندازه های موجود تجاری یا استاندارد شروع کنید و آنها را بر اساس آن تغییر دهید.

گرید های مناسب مخزن استیل

همانطور که قبلا بحث شد، سه نوع فولاد ضد زنگ معمولا برای مخازن استفاده می شود. این فولادها 304 /L 304 ، 316/L 316 و داپلکس هستند. فولاد ضد زنگ 304 / L304 ارزان ترین و مناسب برای محیط ها و مواد شیمیایی با خورندگی ملایم است.  316 /L 316 دارای خواص برتر نسبت به 304/ L304 است اما به طور قابل توجهی گران تر است. فولاد ضد زنگ داپلکس دارای خواص قابل مقایسه (برای گریدهای گران تر) از 316/ L 316است. با این حال، پیشرفت های تکنولوژیکی هزینه های کمتری را به همراه دارد.

 

انواع کاربرد های مخازن استیل

ذخیره سازی سرد: مواد و مایعات مختلف به اثرات شرایط دمای پایین واکنش ضعیفی نشان می دهند و ممکن است ترک بخورند یا یخ بزنند. مخازن استنلس استیل در برابر اثرات محیط های با دمای پایین مقاوم هستند. در چنین شرایطی، آنها می توانند استحکام و انعطاف پذیری خود را حفظ کنند، که آنها را برای استفاده به عنوان ظروف نگهداری در دمای پایین ایده آل می کند..

ذخیره سازی پزشکی: محدودیت‌های بهداشتی انواع فلزاتی را که نیازهای سخت‌گیرانه مورد نیاز برای محافظت از بیماران و نجات جان مردم را برآورده می‌کنند، دیکته می‌کند. نگهداری و مراقبت از ابزار پزشکی مستلزم یک محیط استریل و تمیز از نظر بهداشتی است که بتواند استانداردهای تعیین شده توسط سازمان غذا و دارو را برآورده کند. مخازن فولاد ضد زنگ الزامات لازم را برآورده می کنند و از آنها فراتر می روند. آنها می توانند به راحتی تمیز شوند، باکتری ها را جذب نمی کنند و آلوده نمی شوند. در اصل، اولین انتخاب متخصصان پزشکی، مخازن فولاد ضد زنگ هنگام طراحی واحدهای ذخیره سازی برای تجهیزات پزشکی است.

ذخیره سازی مواد غذایی: شرایط نگهداری مواد غذایی از همان الزامات رشته پزشکی پیروی می کند زیرا شرایط آلوده می تواند منجر به مشکلات مشابهی شود که می تواند به افراد آسیب برساند. مخازن استنلس استیل در هر قسمت از تهیه، تولید و نگهداری مواد غذایی یافت می شود. روکش های تمیز و صاف و سطوحی که به راحتی تمیز می شوند تضمین می کند که هر گونه مواد مضر از بین برود. از آنجایی که فولاد ضد زنگ محکم بسته شده است، قادر به جذب سموم، مواد تشکیل دهنده، آنزیم ها یا آب میوه های مورد استفاده در تهیه غذا نیست. علاوه بر این، هر ماده ای که بر روی سطح فولاد ضد زنگ یافت می شود به راحتی لکه دار و حذف می شود.

ذخیره سازی زباله: نگرانی ها در مورد آلاینده ها، پایداری و شرایط زیست محیطی به سرعت در حال افزایش است. روش های جدید و بهبود یافته ای برای دفع مواد شیمیایی سمی و خطرناک ایجاد شده است. یکی از روش هایی که به آن بستگی دارد مخازن استنلس استیل به دلیل درزگیری محکم، مقاومت باکتریایی و مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. پایداری مخازن فولاد ضد زنگ تضمین می کند که هرگونه محتویات مضر کنترل و مهار می شود.

پنج مورد استفاده از مخازن فولاد ضد زنگ که در بالا ذکر شد، نمونه کوچکی از نحوه اجرای آنها در زندگی روزمره است. استحکام و دوام آنها تضمین می کند که آنچه ذخیره یا محافظت می شود ایمن نگهداری می شود. انواع و گریدهای فولاد ضد زنگ طیف گسترده ای از راه حل ها را برای ساخت مخازن فولاد ضد زنگ ارائه می دهد.

نتیجه

مخازن استنلس استیل به طور گسترده در مواد غذایی، نوشیدنی، لبنیات، دارو، لوازم آرایشی و سایر فرآیندهای تولیدی که پاکیزگی و خلوص اهمیت دارد، استفاده می شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا