logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تفاوت tube با pipe در چیست

تفاوت tube با pipe در چیست

اصطلاحات “tube” و “pipe” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما برخی از تفاوت های کلیدی بین این دو وجود دارد که در  مقاله تفاوت tube با pipe در چیست به آن میپردازیم.

تفاوت tube با pipe در چیست

 • شکل و ابعاد:
  – لوله ها به طور کلی با قطر خارجی (OD) و ضخامت دیواره آنها تعریف می شوند و معمولاً بر اساس OD آنها اندازه گیری می شوند. لوله ها اغلب دارای ابعاد استانداردی هستند و با تلورانس های خاص تولید می شوند.
  – از طرف دیگر، لوله ها معمولاً با اندازه اسمی آنها تعریف می شوند که بر اساس قطر داخلی تقریبی (ID) تعیین می شود. لوله ها معمولاً با اندازه اسمی و برنامه زمانی آنها (که به ضخامت دیوار اشاره دارد) اندازه گیری می شوند، مانند “لوله 1 اینچ جدول 40”.
 • استفاده:
  – لوله ها معمولاً در کاربردهای سازه ای مانند ساخت و ساز، چارچوب ها و مهندسی مکانیک استفاده می شوند. آنها همچنین برای انتقال مایعات، گازها یا جامدات استفاده می شوند.
  – لوله ها عمدتاً برای انتقال سیالات و گازها استفاده می شوند. آنها معمولاً در سیستم‌های لوله‌کشی، خطوط لوله برای انتقال آب، نفت یا گاز و در فرآیندهای صنعتی که جریان مواد حیاتی است، یافت می‌شوند.
 • فرآیند ساخت:
  – لوله ها معمولاً از طریق فرآیندهایی مانند اکستروژن بدون درز یا جوش داده می شوند که در آن یک بیلت جامد گرم شده و به شکل دلخواه در می آید.
  – لوله‌ها را می‌توان با استفاده از فرآیندهای مشابه لوله‌ها تولید کرد، اما معمولاً با استفاده از فرآیندی به نام “نوردینگ لوله” ساخته می‌شوند که در آن یک نوار صاف از فولاد به شکل استوانه‌ای شکل می‌گیرد و در امتداد درز جوش داده می‌شود.
 • تحمل و قدرت:
  – لوله ها در مقایسه با لوله ها اغلب دارای تلرانس های محکم تر و سطوح صاف تری هستند. این باعث می شود آنها برای کاربردهایی که دقت و زیبایی شناسی مهم هستند مناسب باشند.
  – لوله ها، به ویژه لوله هایی که برای انتقال سیالات تحت فشار استفاده می شوند، به گونه ای طراحی شده اند که فشارهای داخلی بالاتری را تحمل کنند و ممکن است دیواره های ضخیم تری در مقایسه با لوله هایی با ابعاد مشابه داشته باشند.

تفاوت تویوب و پایپ

پیشنهاد مطالعه:لوله مانیسمان چیست

پارامترهای مکانیکی

برای اینکه بفهمید pipe چیست و چه تفاوتی بین tube و pipe وجود دارد، اجازه دهید برخی از مهم ترین پارامترهای مکانیکی آن را به شما معرفی کنم. این پارامترها عبارتند از:

 • میزان تحمل فشار داخلی
 • استحکام تسلیم
 • شکل‌پذیری (ductility)

تویوب

لوله و مشخصات آن

یک لوله استوانه ای یک مجرای خالی است که برای هدایت مواد خاص از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود. این مواد شامل مایعات، گازهای فاضلاب، محصولات جانبی صنعتی، پودرهای شیمیایی و مواد سبک وزن مانند الیاف در صنعت نساجی و همچنین هر ماده ای است که تحت فشار قابل جابجایی باشد. امروزه لوله‌ها در بخش‌های مختلف، هم در صنایع کوچک و هم در صنایع بزرگ کاربرد پیدا می‌کنند. بنابراین، درک مشخصات و کاربرد لوله ها بسیار مهم است زیرا قیمت آنها بر اساس این مشخصات تعیین می شود. لوله ها بر اساس روش تولید به دو گروه طبقه بندی می شوند:

لوله درزدار:

هنگامی که ورق های فولادی خم شده و جوش داده می شوند تا یک لوله ایجاد شود، به آن لوله جوش داده می شود. لوله های جوشی بر اساس فرآیند جوشکاری به گروه های مختلفی تقسیم می شوند.

جوشکاری زیر آب (SAW): در این روش جوشکاری با استفاده از الکترود جوشکاری انجام می شود و برای جلوگیری از تداخل هوا با الکترود در حین جوشکاری از پودر مخصوص یا گاز آرگون استفاده می شود.

جوشکاری مقاومتی الکتریکی (ERW): در این روش جوشکاری با استفاده از مقاومت الکتریکی به صورت فرکانسی جوشکاری انجام می شود.

جوشکاری فیوژن الکتریکی (EFW): به این نوع جوشکاری جوشکاری ذوبی گفته می شود و عملیات جوشکاری به صورت پرتو الکترونی انجام می شود. حرکت الکترون ها به انرژی تبدیل می شود، سپس انرژی جنبشی حرکت الکترون به انرژی گرمایی تبدیل می شود و در نهایت باعث جوش شدن قطعه می شود.

جوشکاری با فرکانس بالا (HFW): فرکانس بالا در این روش باعث جوشکاری قطعه می شود. جریان الکتریکی 70 کیلوهرتز باعث تولید گرما می شود و قطعه را جوش می دهد.

لوله بدون درز:

لوله های بدون درز را لوله های بدون درز یا بدون درز می گویند. در فرآیند ساخت این نوع لوله از درز جوشی استفاده نمی شود. این لوله ها به صورت شمش بوده و با استفاده از گرما و کشش و به کمک غلتک ساخته می شوند. محدوده ابعادی این لوله ها تا قطر 16 اینچ می باشد.

ورق گالوانیزه به ورق فلزی اطلاق می شود که در درجه اول برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی با یک لایه روی پوشانده شده است و در نتیجه دوام و طول عمر آن افزایش می یابد.برای اطلاع از قیمت لوله گالوانیزه حامیران به صفحه مرتبط  آن مراجعه کنید.

پایپ

استانداردهای متداول برای لوله‌ها (pipe) و لوله‌های مخروطی (tube) عبارتند از din برای لوله‌ها و iso برای لوله‌های مخروطی.

 • مطالعات جدید نشان می‌دهند که استفاده از لوله‌ مسی به عنوان یک جایگزین مناسب و پایدار برای سیستم‌های لوله‌کشی در صنایع مختلف از جمله صنایع گرمایشی و سرمایشی، آب و فاضلاب، و صنایع نفت و گاز، با افزایش رو به رو است. عملکرد برجسته و مقاومت بالا در برابر خوردگی و فشارهای مختلف، از مزایای این نوع لوله‌هاست. همچنین، قیمت لوله‌ مسی نسبت به لوله‌های دیگر معقول‌تر است، اما با توجه به ویژگی‌های فنی و عمر طولانی آنها، سرمایه‌گذاری در این نوع لوله‌ها به عنوان یک گزینه پایدار و اقتصادی محسوب می‌شود.

 

در نتیجه،
لوله ها بخش های استوانه ای توخالی هستند که برای انتقال مایعات یا گازها استفاده می شوند. در این میان، لوله‌ها مقاطع توخالی هستند که می‌توانند شکل‌های مربع، گرد، بیضی یا مستطیلی داشته باشند و در ساخت سیستم‌های مکانیکی، سازه‌ای و برخی از سیستم‌های ابزار دقیق استفاده می‌شوند.

با این حال، مهم است که بدانید که تفاوت بین pipe و tube بیش از چیزی است که به نظر می رسد. جدای از تفاوت در ظاهر و کاربرد، لوله ها و لوله ها در عواملی مانند ضخامت دیواره، انواع، تحمل، فرآیند ساخت، زمان تحویل، قیمت، مواد و غیره متفاوت هستند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا