logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع روش های پوشش دهی آهن

انواع روش های پوشش دهی آهن

برای قرن‌ها، آهن و دیگر فلزات به دلیل دوام، تطبیق پذیری و استحکام، انتخاب مورد استفاده برای کاربردهای متعدد بوده‌اند. با این حال، در میان چالش‌هایی که مردم هنگام استفاده از فلزات با آن مواجه هستند، احتمالاً خوردگی رایج‌ترین و به طور گسترده‌ای شناخته شده است .در این مقاله با انواع روش های پوشش دهی آهن را معرفی خواهیم کرد. راه حل های متعددی برای افزایش طول عمر سازه های فلزی و افزایش مقاومت در برابر خوردگی آنها پیشنهاد شده است. در این میان، پوشش های فلزی به عنوان یکی از مؤثرترین و راحت ترین روش های حفاظتی برجسته می شوند.

روش های قابل اطمینان برای پوشش سطوح فلزی وجود دارد که هر کدام مجموعه ای از محدودیت ها و مزایای خاص خود را دارند. در بخش های بعدی نگاهی دقیق به برخی از رایج ترین انواع پوشش های فلزی خواهیم داشت و مناسب بودن آنها برای کاربردهای مختلف را مورد بحث قرار می دهیم.

نحوه کار انواع روش های پوشش دهی آهن

خوردگی آهن آلات و  انواع ورق فلزی یک فرآیند زوال است که در شرایط خاص رخ می دهد. رایج‌ترین نوع خوردگی زمانی اتفاق می‌افتد که فلزات با رطوبت و اکسیژن واکنش می‌دهند و محصولات خوردگی مختلفی ایجاد می‌کنند . برای مثال آهن با آب و اکسیژن موجود در جو واکنش می دهد و اکسید آهن (III) یا زنگ می دهد.بنابراین، منطق پشت پوشش‌های فلزی، ایجاد یک مانع بی اثر (غیر واکنشی) در اطراف جسم فلزی محافظت شده برای جلوگیری از واکنش آن با هوا و رطوبت است.

روش های پوشش دهی آهن

جهت اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه آجدار کلیک نمایید.

انواع روش های پوشش دهی آهن

در زیر لیستی از رایج ترین انواع پوشش های فلزی مورد استفاده در صنایع مختلف و مزایا و معایب هر کدام را گردآوری کرده ایم.

آندایز کردن

آندایز کردن فرآیندی است که برای ترویج تشکیل یک لایه اکسید محافظ روی سطح فلز استفاده می شود. لایه اکسید حاصل سریعتر تشکیل می شود و معمولاً ضخیم تر از زمانی است که به طور طبیعی تولید می شود. در حالی که چندین فلز غیر آهنی را می توان آنودایز کرد، آلومینیوم به طور موثر به این فرآیند پاسخ می دهد.

آنودایز کردن با غوطه ور کردن جزء آلومینیومی در یک مخزن پر از محلول الکترولیتی همراه با یک کاتد (معمولاً آلومینیوم یا سرب) انجام می شود. جریان الکتریکی از آلومینیوم عبور می کند و باعث اکسید شدن آن و تشکیل یک سد محافظ می شود.

پوشش های آنودایز شده شاید ساده ترین روش نگهداری از تمام پوشش های ذکر شده در این مقاله باشد. سطوح آنودایز شده را می توان به راحتی به صورت دوره ای با استفاده از مواد شوینده ملایم تمیز کرد. سطوح آنودایز شده تمام شده از نظر شیمیایی نیز پایدار هستند و در شرایط عادی تجزیه نمی شوند و این امکان را برای یک سطح پوشش داده شده طولانی مدت فراهم می کند.

 پوشش دهی آهن

مهمترین عیب این فرآیند این است که فقط برای تعداد انگشت شماری از فلزات مفید است. این فرآیند برای فلزات آهنی نامناسب است ، به این معنی که مواد معمولی مانند فولاد و آهن را نمی توان آنودایز کرد. علاوه بر این، با توجه به فرآیندهای مورد استفاده، رنگ هایی که می توان با آندایز کردن به دست آورد محدود است.

جهت اطلاع از قیمت ورق آجدار کلیک نمایید.

گالوانیزه کردن

گالوانیزه کردن شامل غوطه ور کردن فلز (بیشتر فولاد یا آهن) در حمام روی مذاب است که نتیجه آن محصولات گالوانیزه مانند ورق گالوانیزه می باشد. پس از حذف، فلز پوشش داده شده با اکسیژن و دی اکسید کربن موجود در اتمسفر واکنش داده و یک لایه کربنات روی محافظ تشکیل می دهد.

فرآیند گالوانیزه مزایای متعددی دارد که آن را به یک انتخاب محبوب برای کاربردهای متعدد تبدیل می کند. به عنوان مثال، پوشش اکسید روی بسیار پایدار است و محکم به بستر فلزی می‌چسبد . بسیار بادوام است و به راحتی پوسته پوسته نمی شود.

گالوانیزه کردن همچنین به دلیل محافظت گالوانیکی معروف است. به عبارت دیگر، اگر سطح فلز به دلیل خراش، بریدگی یا فرورفتگی در معرض دید قرار گیرد، پوشش روی با خوردگی ترجیحاً خود را قربانی می کند. این فرآیند به محافظت از بستر فولادی بین عملیات تعمیر و نگهداری کمک می کند.

گالوانیزه کرده

بزرگترین نقطه ضعف فرآیند گالوانیزه هزینه آن است. در حالی که گالوانیزه گرم (HDG) ممکن است برای پوشش سازه های فولادی بزرگ ارزان تر باشد، اما برای قطعات کوچکتر مانند مهره ها و بست ها می تواند مقرون به صرفه تر باشد. علاوه بر این، سطوح گالوانیزه ظاهری خاکستری مات دارند که ممکن است برای برخی کاربردها از نظر زیبایی شناسی خوشایند نباشد.

جهت اطلاع از قیمت ورق آجدار فابریک کلیک نمایید.

آبکاری

آبکاری که به عنوان رسوب الکتریکی نیز شناخته می شود ، شامل رسوب یک لایه نازک از یک فلز بر روی سطح فلز دیگر است. در طول آبکاری، هر دو فلز در محلول الکترولیتی قرار می گیرند. فلزی که قرار است پوشش داده شود به عنوان آند عمل می کند ، در حالی که فلز پوشش دهنده به عنوان کاتد عمل می کند . جریان الکتریکی به سلول الکترولیتی اعمال می‌شود و باعث می‌شود یون‌های فلزی از کاتد به آند حرکت کنند و در نتیجه پوشش را تشکیل دهند.

آبکاری مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارد و می تواند برخی از خواص مکانیکی فلز را افزایش دهد . آبکاری آبکاری سطحی از نظر زیبایی شناختی نیز ایجاد می کند و آن را برای پوشش جواهرات و زیور آلات ایده آل می کند.

با این حال، آبکاری الکتریکی می تواند ضخامت پوشش غیر یکنواخت را ایجاد کند، و آن را برای کاربردهای با دقت بالا نامناسب می کند. از ترکیبات بالقوه سمی و مضر به عنوان الکترولیت در فرآیند آبکاری استفاده می شود. بنابراین، هنگام دور ریختن مواد شیمیایی الکترولیت باید مراقب بود تا از آلودگی محیطی جلوگیری شود.

پوشش پودری

پوشش پودری ، همانطور که از نامش پیداست، شامل پوشاندن یک جسم با یک ماده پودری است. این یک فرآیند الکترواستاتیک است که به موجب آن ذرات پوشش با قطبیتی مخالف با قسمتی که قرار است پوشش داده شود، بار الکتریکی دارند. تفاوت بار باعث می شود که ذرات پودر شده به سطح فلز بچسبند. سپس جسم پوشش داده شده در یک کوره تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد تا پوشش سخت شود.

 پوشش آهن

پوشش های پودری به دلیل دوام و ظاهر زیبای خود مشهور هستند. علاوه بر این، از آنجایی که پوشش‌های پودری حاوی حلال نیستند، انتشار ترکیبات آلی فرار (VOC) بسیار کم است .

در حالی که پوشش های پودری ممکن است در دراز مدت مقرون به صرفه باشند، هزینه های اولیه راه اندازی می تواند قابل توجه باشد. فرآیند پوشش نیاز به غرفه های اسپری مخصوص ، اجاق ها و تجهیزات سمپاشی دارد. این همچنین می تواند اندازه اشیایی را که می توان پوشش داد را محدود کرد.

همچنین دستیابی به لایه های پوشش نازک دشوار یا حتی غیرممکن است. علاوه بر این، سطح تمام شده در مقایسه با سایر روش های پوشش، صاف ترین سطح نیست. پروژه هایی که به ضخامت پوشش کمتر از شش میل نیاز دارند باید به فرآیند پوشش دیگری متکی باشند.

جهت اطلاع از قیمت تسمه mo40 کلیک نمایید.

پوشش رنگ

پوشش رنگ شده اساساً استفاده از رنگ مایع است. در دسترس ترین و مقرون به صرفه ترین نوع پوشش است. بسته به نوع فلز، محیط عملیاتی و الزامات عملکرد می توان از فرمولاسیون های مختلف رنگ استفاده کرد. برای کاربردهای صنعتی، پوشش های رنگ به آرامی با روش های دیگر پوشش جایگزین می شوند. برخی از رنگ ها ممکن است حاوی عناصر سمی و سایر ترکیبات فرار (VOCs) باشند که آنها را برای محیط زیست مضر می کند. دوام آنها نیز نسبت به سایر روش های پوشش کمتر است، زیرا به دلیل قرار گرفتن در معرض طولانی مدت محیطی احتمالاً محو، پوسته یا پوسته پوسته می شوند.

نتیجه

پوشش های فلزی در صورت استفاده صحیح می توانند در افزایش عمر مفید بسیاری از دارایی های فلزی موثر باشند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که همه  انواع روش های پوشش دهی آهن مستعد شکست هستند. بنابراین، درک مزایا و معایب هر نوع پوشش برای انتخاب بهترین نوع پوشش ضروری است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا