logo
logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000

انقلابی جدید در صنعت فولاد دنیا 

صنعت فولاد

میزان تولید سالانه صنعت آهن و فولاد که از بزرگ ‌ترین صنایع دنیا به شمار می ‌رود می‌ تواند تأثیرات بالقوه ‌ای در بازارهای جهانی داشته باشد. برخی کشورها، تولیدکننده و برخی کشورها مصرف کننده فولاد محسوب می شوند؛ اما در این میان کشوری مثل چین علاوه بر اینکه به عنوان یکی از بزرگترین فعالان بازار فولاد، حدود نیمی از فولاد دنیا را تولید می کند، در زمره بزرگترین مصرف کنندگان فولاد دنیا هم قرار دارد و تصمیمات این کشور در حوزه صنعتی تاثیر زیادی روی بازار جهان دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت حامیران، براساس گزارش های منتشر شده، چین اخیرا از افزایش واردات فولاد برای تامین نیازهای داخلی خبر داده و اعلام کرده که دلیل افزایش واردات فولاد به این کشور، تامین نیاز روزافزون فولاد در بازار چین است.

پیش از این هم خبرهایی در مورد تصمیم دولت چین برای کاهش تولید فولاد در سال جاری منتشر شده بود. خبری که باعث شد تا قیمت فولاد در بازار جهانی به یکباره رشد کند.

دلیل تصمیمات متفاوت چین

این تصمیمات متفاوت چین در شرایط حساس کنونی، این سوال را مطرح می کند که دلیل سیاست ها و تصمیمات این چنینی چیست و چه تاثیری بر بازار و صنعت فولاد دارد؟
به گفته کارشناسان؛ یکی از برنامه های چین این است که تا سال 2060 میزان انتشار کربن از صنعت فولاد را به صفر برساند، بر همین اساس به جای افزایش حجم تولید فولاد، تصمیم به واردات گرفته است. به عبارتی این سیاست ها، در جهت اصلاح سیستم تولید فولاد و بکارگیری تکنولوژی های جدید و کم مصرف است. باتوجه به اینکه چین سالانه بالغ بر 1.1 میلیارد تن فولاد مصرف می کند، درنظر دارد فولاد موردنیاز خود را وارد کند و میزان تولید را افزایش ندهد.
از کشورهای واردکننده فولاد به چین، می توان به هند، اندونزی، روسیه و آلمان اشاره کرد.
مسئولان کشور چین باور دارند که سیاست به کار گرفته شده در شرایط فعلی سیاست خوبی است زیرا باعث می شود قیمت فولاد و فراورده های فولادی در بازار چین متعادل شود.

واردات فولاد در سال ۲۰۲۰

آنگونه که آمارهای صنعت فولاد چین می گویند، این کشور در سال گذشته میلادی هم ۱۸.۳۳ میلیون تن فولاد وارد کرده است و انتظار می رود در سال جاری میزان واردات فولاد به ۲۰ تا ۳۰ میلیون تن برسد.
بر این اساس، کارشناسان پیش بینی می کنند که در سال جاری قیمت فولاد و دیگر فلزات اساسی در دنیا با افزایش روبه رو شود و دلیل آن را بازسازی اقتصاد دنیا در سال جاری و اجرای سیاست های پولی انبساطی در تمام کشورها بخصوص کشورهای صنعتی مثل آمریکا، اروپا و چین می دانند.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا