logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

4 روش جوشکاری پروفیل ها

جوشکاری-پروفیل

4 روش جوشکاری پروفیل ها جوشکاری یکی از بهترین و بادوام ترین گزینه ها برای اتصال پروفیل ها به یکدیگر میباشد زیرا اتصال دائمی ‌و محکمی را به وجود می‌آورد.

جوش پروفیل سبک و سنگین

جوشکاری یکی از ساده‌ترین و در عین حال مقاوم‌ترین روش‌ها برای ایجاد اتصال بین مقاطع فولادی است که در اغلب صنایع از خودروسازی تا هوافضا کاربرد دارد. از چندین روش گوناگون برای جوشکاری استفاده می‌شود اما جوشکاری پروفیل‌های ظریفی چون پروفیل سبک، نیازمند تکنیک‌ها و ملاحظات خاصی برای جلوگیری از ایجاد اعوجاج، تاب و عیوب جوش است. علاوه بر تکنیک جوشکاری این ویژگی‌های فلز پایه است که تعیین می‌کند کدام روش مناسب‌تر و کاربردی‌تر خواهد بود. پروفیل دارای انواع سبک و سنگین میباشند. که در ادامه توضیح می دهیم.

جهت اطلاع از قیمت الکترود کلیک نمایید.

 

پروفیل سبک

پروفیل‌هایی  هستند که حداکثر 1.5 میلی متر ضخامت دارند و با نورد سرد تولید میشوند.

برای اطلاعات بیشتر درباره الکترودها می توانید به مقاله همه دسته بندی الکترودها مراجعه نمایید.

 

جوشکاری پروفیل سنگین

 

پروفیل سنگین

پروفیل‌هایی  که  ضخامت بیش از 1.5 میلی متر دارند را پروفیل سنگین میگویند و به صورت نورد گرم تولید  می‌شوند. ضخامت زیاد باعث افزایش وزن گردیده و به همین علت به آن پروفیل سنگین میگویند.

 پروفیل‌های سبک و سنگین هردو قابلیت جوشکاری بالایی دارند .

توجه :  قیمت پروفیل سبک نسبت به وزن واحد بیشتر است. ولی با توجه به اینکه  قیمت  بر حسب وزن کالا محاسبه  می‌شود، قیمت پروفیل‌های سنگین بیشتر خواهد بود.

جهت اطلاع از الکترود جوش co2 کلیک نمایید.

 

انواع جوشکاری و کاربرد آن

جوشکاری MIG، جوشکاری TIG ، جوشکاری استیک و جوشکاری ARC انواع جوشکاری برقی هستند که برای جوشکاری پروفیل های سبک، پروفیل های نازک و دیگر مقاطع فولادی مورد استفاده قرار میگیرند.

  • جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار (SMAW)
  • جوشکاری قوسی با گاز محافظ (GMAW/MIG)
  • جوشکاری تیک (TIG WELDING)
  • جوشکاری با قوس الکتریکی (Arc Welding)

 

جوشکاری با الکترود دستی (SMAW)

همان جوش برق میباشد  که پراستفاده ترین  روش جوشکاری پروفیل‌ها محسوب میگردد. این روش بیشتر مختص ضخامت های 1میلیمتر استفاده میشود زیرا کم بودن ضخامت در جوشکاری موجب از بین رفتن و ذوب قطعه میگردد (بعلت قوس الکتریکی بوجود آمده ) ، دقت داشته باشیم که جوشکار ماهر در این روش بسیار تاثیر گذار میباشد.

جهت اطلاع از قیمت الکترود جوشکاری کلیک نمایید.

 

جوشکاری (GMAW/MIG) یا همان جوش CO2

در این روش  از گاز  CO2  استفاده می‌شود.  بیشتر به صورت صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد ،  این روش برای جوشکاری پروفیلها  با هر ضخامت و هر سطح مقطعی مناسب است.

جوش CO2 که با نام جوشکاری الکترود مصرفی با گاز خنثی روشی کارآمد برای ایجاد اتصال بین قطعات پروفیل سبک است که از یک قوس الکتریکی برای ساخت اتصال کوتاه بین کاتود و آنود الکتریکی آن استفاده می‌شود.

در این نوع جوش از گاز به عنوان لایه‌ی محافظ و یک نوع الکترود مصرفی استفاده می‌شود. اتصال کوتاه الکترود، حرارت بالایی دارد که فلز را ذوب کرده و امکان ترکیب فلز دو قطعه‌ی قرار گرفته کنار هم را فراهم می‌کند. گاز co2 به عنوان لایه محافظ روی الکترود قرار می‌گیرد و مانع از زنگ‌زدگی فولاد حین جوشکاری می‌شود. وقتی حرارت حاصل از جوشکاری از بین می‌رود، به تدریج فلز در مجاورت گاز CO2 خنک شده و این ترکیب، به طور کلی فاز جدیدی را به وجود می‌آورد.

ییشنهادمطالعه:قیمت پروفیل ساختمانی

 

جوشکاری پروفیل سبک

 

جوش CO2 برای جوشکاری مقاطع فولادی با هر ضخامتی و به طور خاص برای پروفیل مبلی بسیاری کاربردی و مناسب است. اتصال بسیار مقاومی ایجاد می‌کند، اعوجاج حرارتی به وجود نمی‌آورد اما درزجوش آن برجسته است و ظاهر زیبایی ندارد، به همین خاطر به‌ هیچ وجه مناسب ساخت محصولات تزئینی نیست.

برای پروفیل سبک و با توجه به ظرافت این مقطع آماده‌سازی سطح جوش، انتخاب گاز و الکترود مصرفی و تسلط کامل به تکنیک‌های جوشکاری لازمه‌ی ایجاد جوشی سالم و بی‌نقص است. با رعایت این نکات اتصالی صاف ایجاد می‌شود که دیگر نیازی به تمیز کردن نخواهد داشت. این نوع جوشکاری می‌تواند نیمه‌دستی یا کاملا اتومات انجام شود. در جوشکاری اتومات یک بازو رباتیک عملیات جوشکاری را انجام می‌دهد در حالی که در روش نیمه دستی اپراتور هدایت بازو رباتیک را بر عهده دارد.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل زد کلیک نمایید.

 

جوشکاری تیگ (TIG WELDING)

به این روش  جوش الکترود تنگستن با گاز محافظ یا جوش آرگون میگویند. در این روش  از گاز هلیوم و آرگون استفاده می‌شود. الکترود تنگستن در این روش ذوب نشده و فقط به عنوان برقرار کننده جریان الکتریکی نقش دارد. از مزایای این روش دقت بسیار زیاد جوش میباشد و در جوشکاری پروفیل های سبک و سنگین از آن استفاده میشود.

جهت اطلاع از قیمت الکترود میکا کلیک نمایید.

 

جوشکاری با قوس الکتریکی (Arc Welding)

جوشکاری با قوس الکترکی شبیه جوشکاری MIG می باشد با این تفاوت که در این روش جوشکاری سیم استفاده شده یک هسته گداختنی دارد که یک گاز محافظ در اطراف جایی که جوشکاری میشود تولید میکند. درواقع جوشکاری به روش MIG نیاز به منبع گاز خارجی دارد.

 

جوشکاری co2

 

موارد مهم جوشکاری پروفیل های سبک و سنگین

    • توجه به ضخامت پروفیل و انتخاب روش جوشکاری .
  • اطمینان از برقراری انبرهای اتصال  و انبر جوش به قسمتهای مربوطه.
  • پیش گرم نمودن قطعه کار(پروفیل).
  • استفاده از موارد ایمنی در حین جوشکاری مانند لباس مناسب و دستکش و ماسک بسیار مهم میباشد.

جهت اطلاع از قیمت الکترود آما کلیک نمایید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا