logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع ورق نسوز

انواع ورق نسوز

ورق نسوز به طور خاص برای دماهای تا 1150 درجه سانتیگراد طراحی شده اند. از انواع ورق نسوز می توان به ورق های نسوز آستنیتی و فریتی اشاره کرد که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد. دوام این فولاد با افزودن چندین عنصر آلیاژی قابل توجه در فولاد به دست آمده است تا بهترین عملکرد را در طیف گسترده ای از کاربردهای در دمای بالا تضمین کند.

انواع ورق نسوز آستنیتی

ورق های آستنیتی با دمای بالا معمولاً در تعدادی از کاربردها که دمای آنها از 550 درجه سانتیگراد فراتر می رود استفاده می شود.

کاربردهای ورق نسوز آستنیتی

  • تجهیزات و قطعات در آهن، فولاد و سایر صنایع متالورژی
  • صنعت مهندسی
  • نیروگاه های تبدیل انرژی
  • صنعت سیمان

کاربرد های ورق نسوز

یک عامل مهم در ورق های نسوز این است که قدرت خزش عامل اصلی است. با انتخاب مواد مناسب، نه تنها طول عمر برنامه خود را افزایش می دهید، بلکه می توانید در هزینه های کلی صرفه جویی کنید. این ملاحظات به ویژه در مورد گریدهای ورق نسوز آستنیتی در فولاد حامیران با بهترین کیفیت موجود می باشد.

ویژگی های ورق نسوز آستنیتی

فولادهای با دمای بالا آستنیتی عمدتاً برای اکسیداسیون و مقاومت در برابر خوردگی در دمای بالا بهینه شده اند. با این حال، آنها همچنین دارای خواص مکانیکی خوبی هستند، تا حدی به دلیل ساختار آستنیتی آنها و بخشی به دلیل عناصر آلیاژی خاصی که ما استفاده می کنیم.

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل 304 کلیک نمایید.

گرید های ورق نسوز فریتی

عنصر آلیاژی اصلی در گریدهای فریتی کروم است. اثر مثبت آن بر مقاومت پوسته پوسته شدن توسط سیلیکون و آلومینیوم افزایش می یابد.

ورق های نسوز فریتی 4713 و 4724 برای دماهای بین 550 تا 850 درجه سانتی گراد مناسب است. گریدهای آلیاژی بالاتر 4736، 4742، 4762 را می توان در دماهای تا 1150 درجه سانتی گراد اعمال کرد که مقاومت بسیار خوبی در برابر کاهش حملات گوگرد و فلزات مذاب نشان می دهد.

ورق های نسوز فریتی به دلیل ساختار فریتی خود، در دماهای بیش از 600 درجه سانتی گراد استحکام کمتری از خود نشان می دهند، اما نسبت به فولادهای زنگ نزن آستنیتی با دمای بالا در برابر شوک های حرارتی مقاوم تر هستند. با رسانایی حرارتی بالاتر و انبساط حرارتی کمتر از مقادیر مربوطه برای فولادهای آستنیتی، شوک های حرارتی مساوی منجر به تنش های حرارتی کمتر در مواد فریتی می شود. در این شرایط، فریت ها تحمل بیشتری را برای طراحی و عملیات فراهم می کنند. گریدهای فریتی با دمای بالا عمدتاً در کاربردهای دمای بالا با اتمسفر گوگردی و/یا در بارهای کششی کم استفاده می‌شوند.

جهت اطلاع از قیمت ورق روغنی هفت الماس کلیک نمایید.

کاربردهای ورق نسوز فریتی

  • تاسیسات در صنایع شیمیایی، برق و فلزکاری
  • تکنولوژی کوره

ویژگی های ورق نسوز فریتی

فولادهای زنگ نزن فریتی با دمای بالا تقریباً دارای خواص مکانیکی مشابهی با همتایان آستنیتی خود در دمای اتاق هستند. با این حال، هنگامی که در معرض دماهای بالا (بیش از 600 درجه سانتیگراد) قرار می گیرد، ممکن است مقاومت خزشی به تنها یک چهارم مقداری که یک فولاد مقاوم در برابر حرارت آستنیتی در همان محیط نشان می دهد کاهش یابد.

ورق نسوز

قابلیت جوشکاری

جوشکاری ورق های نسوز آستنیتی

ورق های نسوز به دلیل تغییرات دما اغلب در معرض خستگی حرارتی هستند. به همین دلیل طراحی اتصال جوشی بدون بریدگی بسیار مهم است. علاوه بر این مهم است که جوش ها دارای مقاومت اکسیداسیون و مقاومت خزشی سازگار با ماده اصلی باشند.

به دلیل خطر خستگی حرارتی باید از جوش فیله بدون نفوذ کامل اجتناب شود. طراحی بهینه مستلزم قرار گرفتن جوش در مناطق کم تنش تجهیزات در حال ساخت است.

آستنیتی

4948، 4878 و 153 MA

جوش پذیری گریدهای فولادی 4948، 4878 و 153 MA مشابه گروه Cr-Ni به دلیل انجماد فریتی فلز جوش است. هنگامی که جوشکاری MAG با سیم 21 10 نیوتن انجام می شود، ممکن است یک منبع تغذیه با جریان پالس برای به دست آوردن قابلیت جوشکاری خوب لازم باشد

گرید های ورق نسوز آستنیتی 4833، 4828 و 253 MA

اگر ورق نسوز 253 MA قرار است در بالاترین محدوده دمایی استفاده شود، باید از فرآیندهای TIG، پلاسما یا MAG استفاده شود. جوشکاری با MAG ممکن است به تجهیزات پالس مدرن و استفاده از گازهای محافظ ویژه حاوی Ar، He و O2/CO2 نیاز داشته باشد تا پایداری قوس خوب و سیالیت بهبود یافته را تسهیل کند.

ورق های نسوز آستنیتی 4845 و 4841

این فولادهای کاملا آستنیتی مستعد ترک خوردگی گرم هستند و به همین دلیل حرارت ورودی باید به حداکثر 1.0 کیلوژول بر میلی‌متر محدود شود. به همین دلیل باید از SAW اجتناب شود. استفاده از پرکننده و یک فلاکس/روکش اولیه خطر ترک خوردگی داغ را کاهش می دهد. هنگام جوشکاری فولادهای ضد زنگ مقاوم در برابر حرارت به فولادهای کربنی، می توان از پرکننده های 23Cr 12Ni استفاده کرد.

اگر خطر از دست دادن استحکام در HAZ فولاد کربنی وجود داشته باشد، ممکن است یک پرکننده با پایه نیکل جایگزین بهتری باشد. دلیل آن این است که اگر کربن موجود در فولاد ساختمانی ممکن است در فلز جوش کم کربن پخش شود، HAZ در فولاد کربنی استحکام خود را از دست می دهد. تعمیرات جوشکاری تجهیزات دمای بالا در معرض و آسیب دیده به راحتی با MMA انجام می شود.

قبل از جوشکاری، مهم است که تمام نواحی مغناطیسی نزدیک به اتصال جوش را حذف کنید زیرا ممکن است دارای فازهای ترد کننده باشند. ماشینکاری یا سنگ زنی روشهای مناسبی هستند.

جوشکاری ورق های نسوز فریتی

این گروه از فولادهای فریتی بیشتر در کاربردهای دمای بالا با اتمسفر گوگردی و/یا بار کششی کم استفاده می‌شوند. آنها جوش پذیری محدودی دارند و HAZ دارای ریزساختار فریتی-مارتنزیتی خواهد بود. عنصر آلیاژی اصلی در فولادهای زنگ نزن فریتی با دمای بالا، کروم است. اثر مثبت آن بر مقاومت پوسته پوسته شدن توسط سیلیکون و آلومینیوم افزایش می یابد.

دو گرید آلیاژی پایین‌تر برای دماهای بین 550 تا 850 درجه سانتی‌گراد مناسب‌تر هستند. آلیاژهای بالاتر در دماهای تا 1150 درجه سانتیگراد استفاده می شوند و مقاومت بسیار خوبی در برابر محیط های حاوی گوگرد و فلزات مذاب کاهش می دهند، به عنوان مثال. مس آلیاژ با آلومینیوم همچنین رسوباتی ایجاد می کند که حساسیت به رشد دانه را در حین جوشکاری کاهش می دهد. به همین دلیل می توان فولادها را در ضخامت بالای 10 میلی متر تولید و جوش داد.

ورق های نسوز فریتی 4713، 4724، 4742 و 4762

با این گریدها معمولاً همان اقدامات احتیاطی برای فولادهای کربنی مورد نیاز است. پیش گرم کردن اتصال تا 200 تا 300 درجه سانتیگراد برای مواد با ضخامت بیشتر از 3 میلی متر ضروری است و دمای بین گذر باید در همان محدوده باشد. به دلیل رشد دانه در HAZ، گرمای ورودی باید به حداقل برسد. روش های جوشکاری محافظ گاز ترجیح داده می شود.

آرگون خالص باید به عنوان گاز محافظ استفاده شود. تطبیق مواد پرکننده اثر مضری بر شکل‌پذیری دارد، به همین دلیل است که مواد مصرفی جوش آستنیتی، به عنوان مثال. 18 8 Mn، 23 12 یا 25 20 معمولا استفاده می شود. اگر جوش در معرض یک محیط گوگردی قرار گیرد، جوشکاری پوششی با پرکننده فریتی منطبق ضروری است.

مقاومت در برابر خوردگی ورق های نسوز

مقاومت یک ماده در برابر خوردگی در دمای بالا در بسیاری از موارد به توانایی آن در تشکیل یک لایه اکسید محافظ بستگی دارد. در یک اتمسفر کاهنده، زمانی که چنین لایه ای نمی تواند ایجاد شود (یا نگهداری شود)، مقاومت در برابر خوردگی مواد با محتوای آلیاژ مواد تعیین می شود.

 

نتیجه 

ورق های نسوز آستنیتی و فریتی دو نوع ورق است که برای کاربردهای مختلف در صنایع مختلف استفاده می شوند. ورق های نسوز آستنیتی از جنس فولاد آستنیتی بوده و دارای خصوصیاتی مانند مقاومت بالا در برابر گرمای شدید و خوردگی هستند. این ورق ها به صورت گسترده ای در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی برای تولید تجهیزاتی مانند خنک کننده ها، راکتورها و لوله های فشار قابل استفاده هستند.

ورق های نسوز فریتی نیز از جنس فولاد فریتی ساخته می شوند و دارای ویژگی های مانند مقاومت بالا در برابر آب و هوای مرطوب و همچنین مقاومت در برابر خوردگی هستند. این ورق ها عموما در صنایع خودروسازی، ساختمانی و نقشه برداری برای تولید قطعات مانند برف زنها، پله ها و پایه ها استفاده می شوند.

هر یک از این دو نوع ورق دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و بر اساس نوع کاربرد و شرایط استفاده، انتخاب مناسب بین این دو نوع ورق باید انجام شود. با توجه به خصوصیات منحصر به فرد هر یک از این ورق ها، استفاده از آن ها در مواقع مناسب می تواند کیفیت و عملکرد قطعات تولید شده را بهبود بخشد و هزینه ها را کاهش دهد.

(برای اطلاع از قیمت ورق سیاه 10 میل و قیمت ورق سیاه 12 میل و قیمت ورق سیاه 6 میل و قیمت ورق سیاه 2میل و قیمت ورق سیاه 3 میل و ورق ۴ میل سیاه و ورق سیاه 8 میل به صفحه مربوطه مراجعه نمایید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا