logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

روش های آماده کردن ضایعات آهن

روش های آماده کردن ضایعات آهن

روش های آماده کردن ضایعات آهن برای مصرف در کارخانه ها با روش های سنتی و مدرن در سراسر جهان انجام می شود. در ایران با توجه به تولید اخیر و محدود ضایعات آهن و ضایعات فولاد به روش های نوین، تمرکز در این بحث بر قیمت گذاری و محاسبه بهای تمام شده ضایعات آهن به روش سنتی که روش غالب در بازار کنونی ایران می باشد خواهد بود.

فرآیند تولید ضایعات آهن

مواد قراضه را می توان با استفاده از انسان یا توسط صنایع و کارخانه ها تولید کرد.

اقلام آهنی مورد استفاده در ساختمان پس از فرسوده شدن و پایان عمر مفید خود به عنوان ضایعات آهن مورد استفاده قرار می گیرند. حتی بدنه خودروی تصادف کرده نیز نوعی ضایعات است.

جالب است بدانید که در سال های اخیر حجم ضایعات زیاد بوده و فروش این محصول بر اساس وزن صورت می گیرد. اگرچه قیمت فلزات غیرآهنی کمتر از فلزات آهنی است، اما حجم بازیافت آنها بسیار بیشتر است.

ضایعات در یک محیط باز مانند حیاط یا انبار در فضای باز جمع آوری می شود. در سال های اخیر حجم ضایعات آهن و فولاد بالا بوده و فروش آنها بر اساس وزن است. علیرغم اینکه فلزات غیرآهنی قیمت کمتری نسبت به فلزات آهنی دارند، حجم بازیافت آنها بسیار بیشتر است.
قیمت ضایعات آهن و ضایعات فولاد در سال های اخیر نقش بسزایی در بازارهای جهانی داشته است و می توان از آنها در صنایع مختلف استفاده کرد.

جهت اطلاع از قیمت امروز ضایعات فولاد کلیک نمایید.

نحوه بازیافت ضایعات آهن

“بازیافت ضایعات آهن” شامل فرآیند استفاده مجدد از ضایعات آهن و فولاد برای تولید مواد جدید است. برای شروع کار کوره های ذوب آهن، ابتدا ضایعات پرس نازک (ضایعات حاصل از پرس ورق روغن) که سریعتر ذوب می شوند، برای حدود یک سوم شارژ کوره بارگذاری می شوند. به دنبال آن، ضایعات آهن ضخیم تری در کوره ریخته می شود. با توجه به فرآیند ذوب موجود در داخل کوره، این نوع ضایعات در زمان کمتری سریعتر ذوب می شوند. به طور معمول، ذوب کامل در کوره ها در عرض یک و نیم تا دو ساعت اتفاق می افتد. پس از سرباره کردن، مواد افزودنی برای استانداردسازی مذاب برای محصول خاص مورد نظر معرفی می شوند.

روش آماده کردن ضایعات آهن

آهن قراضه معمولاً در سراسر جهان برای استفاده مجدد و بازیافت در خطوط تولید استفاده می شود. امروزه در کشورهای پیشرفته ضایعات آهن طبقه بندی، جداسازی و تبدیل به پودر می شود. سپس با افزودنی های مورد نیاز برای استفاده در صنعت بسته بندی شده و به فروش می رسد. اما در کشور ما همچنان از آهن قراضه برای ذوب در کوره ها استفاده می شود. در حالی که مصرف آهن اسفنجی برای کوره ها ارجح است، ضایعات آهن فقط باید به عنوان شارژ کوره استفاده شود. به دلیل کمیاب بودن آهن اسفنجی، از آهن بازیافتی استفاده می شود.

جهت اطلاع از خرید ضایعات آهن کلیک نمایید.

 

استفاده و شارژ همزمان آهن اسفنجی و ضایعات آهن در کوره های قوس الکتریکی به طور قابل توجهی ناخالصی ها، فسفر و عناصر گوگرد را کاهش می دهد و در نتیجه کیفیت اسلب ها، بیلت ها و سایر محصولات را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. گسترش کارخانجات فولادسازی و استفاده از کوره های بلند به همراه کمبود و گرانی آهن اسفنجی، توجه فولادسازان را به سمت استفاده از ضایعات آهن معطوف کرده است. این روند در نهایت منجر به افزایش قابل توجه تقاضا برای ضایعات آهن و افزایش قیمت آنها شده است.

قیمت گذاری ضایعات فولاد برای کارخانه های فولادسازی در ایران به پارامترهای قابل مشاهده و نامرئی متعددی بستگی دارد. این موارد شامل کیفیت، سطوح ناخالصی، شرایط پرداخت، هزینه های حمل و نقل، تراکم و ابعاد است که در دهه های اخیر مورد توجه فزاینده ای قرار گرفته است.

در روش قیمت‌گذاری سنتی در ایران، این فرآیند شامل ارزیابی کیفیت ضایعات، در نظر گرفتن سطوح ناخالصی و در نظر گرفتن جنبه‌های لجستیکی مانند هزینه‌های حمل و نقل و هزینه‌های جابجایی است. شرایط و ضوابط پرداخت نیز در فرآیند قیمت گذاری در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، چگالی و ابعاد قراضه نقش مهمی در تعیین قیمت کلی دارد.

جهت اطلاع از پیشنهاد ویژه موجودی های امروز انبار فولاد حامیران کلیک نمایید.

 

توجه به این نکته حائز اهمیت است که رویکرد مدرن تهیه ضایعات آهن برای مصرف که در ایران محدود است، شامل فرآیندهای پیشرفته و پیچیده ای است که کیفیت و یکنواختی آهن بازیافتی را افزایش می دهد و در نتیجه بر قیمت گذاری و پویایی تقاضای آن در بازار تأثیر می گذارد.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا