logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

3 راه تولید بطری

راه های تولید بطری

تولید بطری

انواع مختلفی از فرآیندهای قالب گیری برای ساخت بطری های پلاستیکی استفاده می شود. درک این فرآیندهای قالب گیری برای یادگیری نحوه ساخت یک بطری پلاستیکی ضروری است.در ادامه سه روش تولید بطری های پلاستیکی آورده شده است که با بررسی آنها به نحوه ی تولید بطری های پلاستیکی خواهیم پرداخت.

تولید بطری

قالب گیری تزریقی

قالب گیری تزریقی یک فرآیند تولید پرکاربرد برای تولید بطری های پلاستیکی توخالی در مقادیر زیاد است. این فرآیند معمولاً برای تولید بطری‌هایی با تحمل‌های محکم و پرداخت‌های با کیفیت بالا استفاده می‌شود. قالب‌گیری تزریقی شامل دو مرحله اصلی است: 1.تزریق پت و ایجاد فرم اولیه درون فولاد قالب تزریق پلاستیک  2. گرم نمودن پریفرم (پت) و دمش در نهایت ایجاد شکل بطری قالب.

قالب گیری تزریقی

 • مزایای

قالب‌گیری تزریقی می‌تواند بطری‌هایی با ضخامت ثابت و پرداخت بسیار دقیق تولید کند. این امر آن را به انتخابی ایده آل برای تولید بطری برای صنایع دارویی و آرایشی تبدیل می کند، جایی که دقت و زیبایی شناسی بسیار مهم است. این روش تولید تقریباً کاملاً خودکار است، به این معنی که می‌توانید در مدت زمان نسبتاً کوتاهی مقادیر زیادی بطری تولید کنید. این به کاهش هزینه های تولید و افزایش کارایی کمک می کند.

 • معایب

هزینه‌های اولیه و قیمت قالب تزریق پلاستیک برای قالب‌گیری تزریقی بیشتر از سایر روش‌های تولید است، و آن را برای دوره‌های تولید با حجم بالا به جای دسته‌های کوچک مناسب‌تر می‌سازد.

جهت اطلاع از قیمت پروفیل سبک کلیک نمایید.

 

قالب گیری اکستروژن

یکی دیگر از فرآیندهای پرکاربرد تولید برای تولید بطری های پلاستیکی توخالی، قالب گیری اکستروژن است که معمولاً برای تولید بطری هایی با دیواره های نازک و ظرفیت های بزرگ استفاده می شود. این فرآیند شامل سه مرحله اصلی است: اکستروژن یک پت پلاستیک، باد کردن پت به شکل قالب مورد نیاز  ، در نهایت شکل گیری نهایی و پرداخت بطری به شکل نهایی

قالب گیری اکستروژن

 • مزایا

این فرآیند تولید بطری پلاستیکی می تواند مقادیر زیادی بطری با حداقل ضایعات مواد تولید کند. این فرآیند بسیار خودکار است، که به کاهش هزینه های نیروی کار و افزایش کارایی کمک می کند. قالب گیری اکستروژن توانایی تولید بطری هایی با اشکال پیچیده و طرح های پیچیده را ارائه می دهد. با این حال، این فرآیند می تواند توسط اندازه و شکل قالب محدود شود، که می تواند بر طراحی نهایی بطری تأثیر بگذارد. یک ایستگاه قالب گیری دمشی اکستروژن با قالب های بزرگتر بهتر برخورد می کند.

 • معایب

کیفیت بطری تولید شده می تواند تحت تأثیر عواملی مانند دمای قالب، سرعت خنک کننده و فشار ضربه قرار گیرد که می تواند نیاز به نظارت و تنظیم دقیق داشته باشد. در قالب گیری اکستروژن جای خطای بیشتری وجود دارد.

قالب گیری کششی

فرآیند قالب گیری کششی که به طور گسترده برای تولید بطری های پلاستیکی برای نوشیدنی های گازدار، آب و سایر نوشیدنی ها استفاده می شود، شامل کشش یک پیش فرم پلاستیک مذاب به شکل نهایی بطری با استفاده از ترکیبی از گرما و فشار است. این معمولاً در دو مرحله اصلی انجام می شود: قرار دادن یک پریفرم در دستگاه قالب گیری تزریقی و قالب گیری کششی پریفرم به شکل نهایی بطری.

قالب گیری کششی

 • مزایا

قالب‌گیری کششی همچنین امکان تولید بطری‌های سبک وزن با خواص بازدارندگی عالی را فراهم می‌آورد که به محافظت از محتویات در برابر اکسیژن و رطوبت کمک می‌کند و آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای صنایع غذایی و نوشیدنی‌هایی که زیبایی‌شناسی محصول حیاتی است، تبدیل می‌کند.

 • معایب

هزینه‌های اولیه ابزار برای قالب‌گیری کششی می‌تواند بالا باشد و آن را برای دوره‌های تولید با حجم بالا مناسب‌تر می‌کند. این فرآیند همچنین نیازمند نظارت و کنترل دقیق دما، فشار و نیروهای کششی است تا اطمینان حاصل شود که کیفیت محصول نهایی مطابق با استانداردهای خاص است. این گران ترین و پیچیده ترین فرآیند تولید بطری پلاستیکی در لیست ما است. نتایج، که بطری‌های قابل استفاده مجدد بالا هستند، مطمئناً ارزشش را دارند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد پلاستیک کلیک نمایید.

 

نحوه تولید بطری پلاستیکی

اکنون که درک گسترده ای از نحوه تبدیل پلاستیک ذوب شده به بطری پلاستیکی دارید، وقت آن است که یک راهنمای گام به گام را مرور کنید. اگرچه همانطور که احتمالاً تاکنون متوجه شده اید، این فرآیند بسته به مواد و روش ساختی که استفاده می کنید می تواند تا حدودی متفاوت باشد.

نحوه تولید بطری پلاستیکی

 1. تهیه مواد اولیه : ماده اولیه اصلی بطری های پلاستیکی پتروشیمی است که به اتیلن یا پروپیلن تصفیه می شود. سپس این مواد شیمیایی به گلوله های پلاستیکی تبدیل می شوند که به عنوان ماده اولیه برای ساخت بطری ها عمل می کنند.
 2. ذوب پلاستیک : گلوله های پلاستیکی ذوب شده و با استفاده از دستگاهی به نام اکسترودر در لوله های بلند اکسترود می شوند. سپس لوله ها خنک می شوند و به طول های کوتاه تر بریده می شوند. این طول ها به عنوان پریفرم ها شناخته می شوند که نسخه های کوچکتری از بطری نهایی هستند.
 3. قالب گیری تزریقی : در مرحله قالب گیری تزریقی پریفرم ها، پریفرم ها دوباره حرارت داده می شوند و در قالبی قرار می گیرند که به شکل بطری مورد نظر در می آیند. سپس قالب سرد می شود و پریفرم از قالب خارج می شود.
 4. قالب گیری دمشی : هنگامی که پریفرم به شکل دلخواه در آمد، به دستگاه قالب گیری دمشی بطری منتقل می شود. پریفرم در دستگاه گیره می شود و هوای فشرده برای باد کردن پریفرم استفاده می شود و شکل بطری نهایی را به خود می گیرد. فشار هوای فشرده همچنین تضمین می کند که دیواره های بطری یکنواخت و از نظر ضخامت یکنواخت هستند.
 5. بازرسی و تضمین کیفیت : پس از تشکیل بطری، مواد اضافی بریده شده و بطری ها برای هر گونه نقص یا نقص بازرسی می شوند. این یک گام مهم برای اطمینان از اینکه بطری ها استانداردهای لازم برای کیفیت و ایمنی را برآورده می کنند، است.
 6. برچسب زدن : زمانی که بطری ها بررسی شدند، با اطلاعات محصول مانند نام تجاری، نام محصول و مواد تشکیل دهنده برچسب گذاری می شوند. سپس برای توزیع به مشتریان بسته بندی می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا