logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تعاریف و روش های جوشکاری

جوش الکتریکی

جوشکاری یکی از روشهای مونتاژ و تولید می باشد. هدف آن اتصال دایمی فلزات به یکدیگر است به شکلی که خواص و آنالیز اتصال با  خواص فلز پایه یکی باشد. در ادامه با تعاریف و روش های جوشکاری بیشتر آشنا می شویم.

جوشکاری چیست 

جوشکاری عبارت است از اتصال دو قطعه فلزی و یا غیر فلزی به یکدیگر در اثر عوامل  بیرونی مانند حرارت و فشار که رفته رفته  به صورت یک علم در خدمت صنایع در آمده در گذشته نیز این صنعت  یک هنر به حساب  می آمد ، ابداع  روش های اتصال را در شرق به چینی ها و در غرب به رومی های باستان نسبت می دهند . چینی ها در سه هزار سال پیش از میلاد دانش اتصال برخی فلزات و غیر فلزات را آموخته بودند و رومی ها از صنعت لحیم کاری فلزات بهره می بردند که امروزه نیز مورد استفاده میباشد.

 

سیم جوش

 

انواع روش های جوشکاری

 جوش قوس الکتریکی

از پرکاربردترین  روشهای اتصال قطعات می باشد، روش جوش عبارت است از جریان مداوم الکترون بین دو الکترود که در نتیجه آن حرارت تولید می شود برای برقراری قوس الکتریکی بین دوقطعه وجود هوا و یا یک گاز هادی ضروری است. در شرایط معمولی ،  جوشکاری در خلا امکان پذیر نمیباشد.

 نقطه جوش

 جوشکاری فلزات رنگین

 لحیم کاری

 جوشکاری به طریقه برق و گاز

 جوشکاری و برشکاری در زیر آب

 جوشکاری پلاستیک

جهت اطلاع از قیمت الکترود 6013 کلیک نمایید.

 

تقسیم بندی فرآیندهای جوشکاری

1) فرآیند های جوشکاری حالت جامد شامل : (فرآیند جوشکاری اصطکاکی)  (فرآیند جوشکاری آهنگر) (فرآیند جوشکاری فشاری).
2) فرآیند جوشکاری شیمیایی – حرارتی شامل : (فر آیند جوشکاری با شعله یا گاز)  (فر آیند جوشکاری ترمیت).
3) فرآیند های جوشکاری مقاومتی شامل : (فر آیند جوشکاری نقطه ای) (فرآیند جوشکاری نواری) (فرآیند جوشکاری جر قه ای)

4) فرآیند های جوشکاری قوس الکتریکی نپوشیده شامل : (فر آیند جوشکاری قوس الکترود دستی) (فرآیند جوشکاری الکترود مداوم) .
5) فرآیند جوشکاری قوس الکتریکی پوششی زیر لایه سرباره شامل:  جوشکاری زیر پودری.
6) فرآیند های جوشکاری قوس الکتریکی پوشیده شده با گاز شامل : ( فر آیند جوشکاری قوس الکترود تنگستن)(فر آیند جوشکاری قوس )(الکترود فلزی محفوظ در گاز)(فر آیند جوشکاری CO2).
7) فرآیند های جوشکاری با انرژی تشعشعی شامل : (فر آیند جوشکاری با اشعه لیزر)( فر آیند جوشکاری با اشعه الکترونی).

 

سیم جوش الکترود

 

انواع دستگاههای جوشکاری

ترانس جوشکاری : ترانسفور ماتور  دارای یک سیم پیچ اولیه و یک سیم پیچ ثانویه و یک هسته میباشد. ترانس با جریان AC ، جوشکاری را انجام میدهد.
رکتی فایر : دستگاهی است که در آن جهت جریان یک سویه یا یک طرفه می شود.
ژنراتور : تولید کننده جریان D.C می باشد .
دینام : ژنراتوراست که محور آن توسط یک موتور الکتریکی می گردد و جریان DC می دهد .
موتور جوش : ژنراتوری است که محور آن توسط یک موتور الکتریکی می گردد و جریان D.C یا A.C می دهد .

جهت اطلاع از الکترود جوش co2 کلیک نمایید.

 

الکترود :  (جنس هسته الکترود)

بطور کلی مغز مورد استفاده در ساخت  الکترود به دو گروه تقسیم می شود :
1) گروه آهنی :  مانند فولاد  ( در گروه آهنی هم از فولاد های ساده کم کربن استفاده میشود و هم از فولادهای آلیاژی) .
2) گروه غیر آهنی : مانند مس ، آلومینیوم  ( درجوشکاری فولاد های ضد زنگ از الکترودهایی استفاده می کنند  که جنس هسته آن  فولاد پر آلیاژ میباشد . این الکترودها در بازار به الکترودهای استیل معروفند ) .

جوشکاری های مقاومتی

در این روش فلز کاملاً ذوب نمی‌شود. گرمای لازم از طریق عبور جریان برق از قطعات بدست می‌آید . روشهای جوشکاری مقاومتی عبارتند از:

  • جوش نقطه‌ای
  • درز جوشی
  • جوش دگمه‌ای

فرایند جوشکاری های حالت جامد

گروهی از فرایند‌های جوشکاری هستند که طی آن عمل جوشکاری بدون ذوب شدن انجام می‌شود. در واقع لبه‌ها تحت فشار با حرارت یا بدون حرارت در همدیگر له می‌شوند.

جوشکاری اصطکاکی

در این روش به جای استفاده از انرژی الکتریکی برای تولید گرمای مورد نیاز ذوب فلز ،  از انرژی مکانیکی استفاده میگردد. به این صورت  که یکی از دو قطعه که با سرعت در حال دوران است به قطعه دوم که ثابت نگه داشته شده تماس داده میشود ، در اثر اصطکاک بین دو قطعه و تولید حرارت ، محل تماس دو قطعه ذوب شده و لبه‌ها تحت فشار با حرارت در همدیگر له می‌شوند.

 جوشکاری زیر آب

جوشکاری زیر آب به دو صورت انجام می‌شود :
1)  جوشکاری خشک
2)  جوشکاری مرطوب

 جوشکاری خشک

درداخل یک اتاقک در درون آب انجام می گیرد و داخل اتاقک هوای فشرده وجود دارد که فشار داخل و خارج اتاقک را بالانس می کند. اتاقک ها را دو تکه می سازند و داخل آب، و روی قطعه مورد نظر دو تکه را به هم وصل می کنند. یک لوله رابط بین کشتی و اتاقک است و وسایل مورد نیاز را به وسیله این لوله به اتاقک می فرستند. این روش  در آمریکا انجام گرفت اما چون بسیار پرهزینه و وقت گیرمیباشد ،  دانشمندان تلاش می کنند مشکلات جوشکاری مرطوب را حل کنند زیرا هم سریعتر وهم ارزانتر است. وسایل ایمنی مورد نیاز  همان وسایل ایمنی جوشکاری روی خشکی است به همراه تجهیزات غواصی.

 

جوشکاری-الکترود-دستی

 

جوشکاری زیر آب ( مرطوب)

با صنایع نفت و گازبسیار مرتبط و به نوعی  گره خورده‌است در این روش (جوشکاری مرطوب) ، عملیات جوشکاری در زیر آب اجرا شده و مستقیماً با محیط مرطوب سرو کار دارد. این روش دارای اثرات منفی جوشکاری میباشد که عبارتند از  :  ترک خوردگی هیدروژنی، افت شدید دما که باعث تغییرات ساختاری و متالورژیکی می شود و همچنین اکسیژن با عناصر آلیاژی ترکیب می شود و اکسید این آلیاژها در آب حل می شوند.

همانطور که از نام آن پیداست  جوشکاری مرطوب  جوشکاری است که در زیر آب صورت می پذیرد، و مستقیماً در معرض محیط مرطوب قرار دارد. در این روش از جوشکاری از نوعی الکترود ویژه استفاده می شود و جوشکاری به صورت دستی همانند همان جوشکاری که در فضای بیرون آب انجام می شود، صورت می گیرد. آزادی عمل جوشکار در حین جوشکاری در این روش،  جوشکاری مرطوب را موثر تر و از نقطه نظر اقتصادی مقرون به صرفه کرده است. تامین کننده نیروی جوشکاری ( رکتی فایرو یا منبع تغذیه جوش ) روی سطح و در خشکی مستقر میباشد و توسط کابل ها و شیلنگ ها به غواص یا جوشکار مرتبط می شود.

در جوشکاری مرطوب  دو مشخصه زیر بکار گرفته می شود:
تامین کننده نیرو DC
قطبیت: قطب  منفی

 جوشکاری آرگون(TIG) 

درروش جوشکاری  آرگون یا تیگ (TIG) برای ایجاد قوس جوشکاری از الکترود تنگستن استفاده می شود که این الکترود برخلاف دیگر فرایندهای جوشکاری حین عملیات جوشکاری مصرف نمی شود.حین جوشکاری گاز خنثی هوا را  از ناحیه جوشکاری بیرون  رانده  و  از  اکسیده  شدن الکترود جلوگیری می کند.در جوشکاری TIG الکترود فقط برای ایجاد قوس بکار برده می شود و خود الکترود در جوش مصرف نمی شود در حالیکه در جوش  قوس فلزی الکترود  در جوش مصرف می شود.  در این نوع جوشکاری(TIG) از سیم جوش(Filler metal)بعنوان فلز پرکننده استفاده می شود.در بین صنعتکاران ایرانی این جوش بانام جوش آلومینیوم شناخته می شود. همانطور که از نام این روش  پیداست گاز محافظ  آرگون می باشد .

برای اطلاعات بیشتر درباره الکترودها می توانید به مقاله همه دسته بندی الکترودها مراجعه نمایید.

موارد کاربردی جوش آرگون (TIG)

فلزات رنگین از قبیل  : آلومینیوم، نیکل، مس و برنج(مس و روی) .
جوشکاری پاس ریشه در لوله ها و مخازن.
ورقهای نازک (کمتر از 1mm).

 

جوشکاری با الکترود

 

مزایای جوش آرگون (TIG) 

بعلت اینکه تزریق فلز پرکننده از خارج قوس صورت میگیرد.در نتیجه کیفیت فلز جوش بالاتر است.
در این روش حوضچه مذاب بوضوح قابل رویت است.
فلزات رنگین و ورقهای نازک در این روش با دقت بسیار زیاد جوشکاری می شود.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا