logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

همه چیز درباره ی هونینگ و کاربرد های آن

هونینگ

هونینگ یک فرآیند ماشینکاری ساینده است که ترکیبی از عملیات سنگ زنی و حفاری است. از یک ابزار آسیاب ساینده برای ماشینکاری دقیق قطعه کار داده شده استفاده می کند. فرآیند هونینگ کیفیت سطح قطعه کار را بهبود می بخشد و همچنین دقت ابعادی را برای قطعه ماشینکاری فراهم می کند. یک سنگ ساینده متحرک به گونه ای ساخته می شود که با قطعه مورد ماشینکاری تماس پیدا کند و از این رو کار تمام شده دقیقی را ایجاد می کند. هونینگ در صنایعی که دقت و زیبایی هر دو مهم در نظر گرفته می شود استفاده می شود. از این دستگاه برای سوراخکاری فلزات از جمله انواع فولاد آلیاژی مانند فولاد mo40، فولاد ck45 و آهن آلات استفاده کرد.

به طور کلی، یک فرآیند سنگ‌زنی از دستگاه CNC برای هدایت ابزار روی قطعه کار استفاده می‌کند. برای تکمیل گمانه‌ها در قطعه کار از فرآیند سنگ‌زنی استفاده می‌شود.

هونینگ چیست و چگونه کار می کند

مراحل زیر در مورد نحوه انجام فرآیند هونینگ آورده شده است

قطعه کار که قرار است سنگ‌زنی شود روی میز کار نصب می‌شود و با کمک وسایل گیره می‌شود. یک ابزار هونینگ مورد نیاز به اسپیندل متصل شده و پایداری ابزار بررسی می شود.

اپراتور پارامترهای مختلفی مانند خوراک و سرعت ابزار را انتخاب می کند. هنگامی که ابزار وارد سوراخ می شود به دلیل سطح مقطع مخروطی داخل ابزار منبسط می شود.

نیروها عمود و موازی با سطح جانبی سوراخ عمل می کنند. این نیروها منجر به عمل برش به دلیل وجود سنگ های ساینده شده و سطح عالی را ارائه می دهند.

در صورت نیاز در طول فرآیند برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد سطح، مایع خنک کننده اضافه می شود. پس از انجام فرآیند سنگ‌زنی، ابزار از سوراخ خارج می‌شود و به دلیل نیروی برگشت فنر، سنگ‌ها به سمت داخل کشیده می‌شوند.

سپس اجازه داده می شود تا کار خنک شود و سپس با شل کردن فیکسچرها آن را جدا می کنند.

ویژگی هونینگ

ویژگی های فرآیند هونینگ

فرآیندی کم سرعت و بسیار دقیق است.

فرآیند سنگ زنی سطحی متقاطع روی قطعه کار ایجاد می کند. از این قطعه کار برای نگهداری روان کننده ها استفاده می شود.

می توان از آن برای اصلاح گردی سوراخ استفاده کرد.

تحمل بالای 2 تا 3 میکرون قابل دستیابی است.

هم مواد سخت و هم مواد نرم را می توان تراش داد.

محدوده سرعت برش از 0.25 تا 1 متر بر ثانیه متغیر است.

زاویه برش بین 600 تا 900 است.

فشار اعمال شده بر روی سطح جانبی قطعه کار در طول فرآیند سنگ زنی از 1000 کیلو پاسکال تا 2500 کیلو پاسکال متغیر است.

تاریخچه هونینگ

در قرن شانزدهم بود که لئوناردو داوینچی برای اولین بار از ابزاری برای صاف کردن دیواره های داخلی یک لوله چوبی با کمک چوبی که به یک کاغذ ساینده روی آن چسبیده بود استفاده کرد. این چوب می تواند در جهت های خطی و همچنین شعاعی حرکت کند. ابزارهای هونینگ در اوایل قرن بیستم برای اصلاح اجزای داخلی موتورهای احتراق داخلی توسعه یافتند. در سال 1924 اولین ابزار هونینگ پنج پره با چوب و فنر طراحی و ثبت اختراع شد. پس از چند سال، فرآیند سنگ‌زنی برای مصارف تولیدی در صنایع مورد استفاده قرار گرفت.

انواع دستگاه هونینگ

دو نوع دستگاه هونینگ وجود دارد که به شرح زیر می باشد

 • دستگاه هونینگ عمودی
 • دستگاه هونینگ افقی

ساختار دستگاه هونینگ شباهت زیادی به دستگاه های حفاری دارد. علاوه بر این، ابزار هونینگ را می توان بر روی دستگاه تراش یا دستگاه حفاری نیز نصب کرد. تنها مورد نیاز فرآیند هونگ کردن این است که ابزار باید بچرخد و همچنین به موازات محور سوراخ حرکت کند.

قطعات هونینگ عمودی

ستون و پیچ بالابر روی پایه چدن نصب می شوند. ستون CNC را به موتور متصل می کند و همچنین حاوی عناصر نگهدارنده است. پیچ بالا به میز کار متصل می شود و وسایل به میز کار چسبانده می شوند. یک سر دوک به موتور و سر دیگر آن از طریق یک عنصر پشتیبانی به ابزار متصل می شود. ساختار بسیار شبیه به دستگاه حفاری است.

هونینگ عمودی

 • پایه

پایه عنصر پشتیبانی است که برای نگهداشتن محکم کل مجموعه تجهیزات هونینگ استفاده می شود. پایه از چدن ساخته شده است تا حداکثر ارتعاشات را جذب کند و پایداری تجهیزات را فراهم کند.

 • ستون

ستون اصلی ترین عنصر پشتیبان مورد استفاده در راه اندازی است. یک ستون عمودی برای نگه داشتن موتورها، دوک، ابزار و قطعه کار استفاده می شود. همچنین به عنوان یک عنصر اتصال برای قطعات مختلف کار عمل می کند.

 • راهنماها

از راهنماها برای حرکت عمودی قطعه کار استفاده می شود.

 • میز کار

میز کار برای نگهداری وسایل روی آن استفاده می شود. می تواند متحرک یا سفت باشد.

 • فیکسچرها

فیکسچرها ابزارهای گیره ای هستند که برای بستن قطعه کار استفاده می شوند. در مورد فرآیند سنگ‌زنی، فیکسچرها باید محکم و سفت باشند تا الزامات دقت فرآیند سنگ‌زنی را برآورده کنند.

 • اسپیندل

اسپیندل وسیله اتصالی است که برای اتصال ابزار به موتور برای ایجاد حرکت چرخشی به ابزار استفاده می شود.

 • تکیه گاه

برای حمایت از اسپیندل و جلوگیری از شکستن آن از یک عنصر پشتیبانی استفاده می شود.

 • پیچ بالابر

پیچ بالابر برای افزایش ارتفاع میز کار ارائه می شود.

 • CNC

یک کنترلر عددی کامپیوتری برای کنترل حرکت ابزار مربوط به قطعه کار یا برای کنترل حرکت قطعه کار مربوط به ابزار استفاده می شود.

 • منبع تغذیه

منبع تغذیه DC در مورد فرآیند هونینگ استفاده می شود.

 • ابزار هونینگ

ابزار مهم‌ترین بخش فرآیند سنگ‌زنی است. ابزار سنگ زنی، فرآیند سنگ زنی را از فرآیندهای سنگ زنی و حفاری متفاوت می کند. ابزارهای مورد استفاده در دستگاه های هونگ عمودی و افقی مشابه هستند و در ادامه توضیح داده شده اند.

قطعات هوینگ افقی

ساخت دستگاه هونینگ افقی بسیار ساده است. پایه به عنوان یک پلت فرم برای تمام عناصر یا اجزای مورد نصب عمل می کند. دم استوک در یک طرف و Headstock در طرف دیگر نصب می شود. میز کار بین Tailstock و Headstock متصل شده است. میز کار مجاز است در صفحه افقی حرکت کند. دوک به Headstock و ابزار متصل است. برای انتقال حرکت موتور به ابزار استفاده می شود. وسایلی برای بستن قطعه کار روی میز کار قرار دارند.

هونینگ افقی

 • Headstock

یک Headstock شامل یک آرایش چرخ دنده موتور برای تغییر سرعت چرخش ابزار است.

 

 • تخت

تخت شبیه به پایه در دستگاه هونینگ عمودی است. از چدن ساخته شده و به عنوان دمپر عمل می کند.

 • اسپیندل

اسپیندل عنصر اتصال دهنده ای است که موتور و ابزار را به هم متصل می کند.

 • ستون

ستون یک عنصر پشتیبانی است که برای پشتیبانی از Headstock استفاده می شود.

 • فیکسچرها

فیکسچرها برای بستن قطعه کار و محدود کردن درجات آزادی استفاده می شوند. فیکسچرها در مورد تراش افقی باید بسیار دقیق باشند زیرا نیروی بیشتری به قطعه کار وارد می شود.

 • CNC

برای اطمینان از دقت بهتر، باید یک کنترلر عددی کامپیوتری در صورت هونینگ افقی نصب شود. این ممکن است حداکثر خطاهای انسانی را از بین ببرد.

 • ابزار هونینگ

ابزار هونینگ مهمترین عنصری است که در زیر توضیح داده شده است.

 • ابزار هونینگ

انواع مختلفی از ابزارهای سنگ زنی در بازار موجود است که می توان از آنها برای اهداف مختلف استفاده کرد. نمودار داده شده یک ابزار هونینگ دو مخروطی را نشان می دهد. این شامل یک سنگ ساینده در قطر بیرونی ابزار است. سنگ آن قسمتی است که با قطعه کار در تماس است. دو مخروط در داخل حامل سنگ قرار دارد. به محض اعمال نیروی خطی به شفت، سنگ ها به سمت بیرون رانده می شوند. این به دلیل سطح مقطع مخروطی مخروطی اتفاق می افتد. سنگ ها با عمل معکوس فنرها به عقب کشیده می شوند.

مزایای فرآیند هونینگ

 • دقت

فرآیند سنگ زنی بسیار دقیق و دقیق است. در صنایعی که قطر سوراخ یا سوراخ باید دقیق باشد، فرآیند سنگ‌زنی از مزیت زیادی برخوردار است.

 • سختی قطعه کار

یکی دیگر از مزایای فرآیند سنگ زنی این است که می تواند هر ماده ای را بدون توجه به سختی و ساختار مولکولی آن ماشین کاری کند.

 • حفظ خط مرکزی

فرآیند هونینگ خط مرکزی سوراخ یا سوراخ را حفظ می کند. سایر فرآیندهای تکمیل ممکن است خط مرکزی سوراخ را مختل کند.

 • حذف مواد

مواد کمتری برداشته می شود و با کمک یک فرآیند سنگ زنی به دست می آید. این به دلیل استفاده از ابزار ساینده است.

معایب فرآیند هونینگ

 • هزینه اولیه بالا

هزینه اولیه تجهیزات بالاست. این یک اشکال اقتصادی دستگاه هونینگ است.

 • سایش ابزار بالا

سنگ های ساینده به عنوان لبه برش اصلی استفاده می شوند. زبری سنگ های ساینده به راحتی در مورد فرآیند سنگ زنی کاهش می یابد.

کاربردهای فرآیند هونینگ

می توان از آن برای تکمیل میل لنگ خودرو استفاده کرد

فرآیند هونینگ برای تکمیل چرخ دنده ها در صنعت خودرو استفاده می شود.

همچنین برای مقاصد تولیدی استفاده می شود که در آن سوراخ های استوانه ای توخالی باید به طور دقیق تکمیل شوند.

برای تکمیل قطر داخلی موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود.

نتیجه

در نتیجه، فرآیند سنگ‌زنی یک فرآیند ماشینکاری حیاتی است که شامل استفاده از سنگ‌ها یا ابزارهای ساینده برای بهبود سطح و دقت قطعات استوانه‌ای است. درک قطعات مختلف، اصول کار، مزایا و کاربردهای هونینگ برای دستیابی به محصولات نهایی با کیفیت بالا در صنایعی مانند خودروسازی، هوافضا و پزشکی بسیار مهم است. با بهره‌گیری از مزایای فرآیند سنگ‌زنی، تولیدکنندگان می‌توانند قطعات دقیق و کارآمدی تولید کنند که نیازهای مهندسی مدرن را برآورده کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا