logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع میلگرد بتن

انواع میلگرد بتن -نقش میلگرد در بتن

بتن یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی و انواع میلگرد بتن یکی از ملزومات آن است. به دلیل دوام، نیاز به نگهداری کم، مقاومت در برابر آتش و سهولت استفاده، مردم در سراسر جهان از بتن برای بسیاری از پروژه ها استفاده می کنند. اما بتن یک نقص بالقوه کشنده دارد. اگر میلگرد بتن در آن استفاده نشود و بتن تحت یک نوع نیروی خاص باشد، به سرعت می شکند. خوشبختانه، راهی برای مقابله با این نقص وجود دارد: از تقویت‌کننده‌هایی مانند پروفیل ساختمانی میلگرد استفاده کنید

چرا بتن به میلگرد نیاز دارد؟

  • تنش فشاری
  • تنش برشی
  • تنش کششی

 

تنش فشاری

در حالی که بتن از برخی جهات بسیار قوی است، دارای چند ضعف مخرب نیز می باشد. اما برای درک این نقاط ضعف، ابتدا باید انواع مختلف استرسی را که می‌توان بر روی اجسام وارد کرد، بشناسیم.

میلگرد در بتن

تنش فشاری

تنش فشاری نیرویی است که بر جسم وارد می شود و جسم را کوتاه یا فشرده می کند. به عنوان مثال، اگر یک فیل روی انگشت شما پا بگذارد، استرس فشاری را تجربه خواهید کرد.

جهت اطلاع از قیمت میلگردکلیک نمایید.

تنش برشی

تنش برشی زمانی اتفاق می افتد که نیروها به صورت عمود بر یکدیگر اعمال شوند. اگر انگشتان خود را به هم قفل کنید و به سمت خود بکشید، استرس برشی را تجربه می کنید. برای اینکار می توانید از میلگرد ساده استفاده کنید.

تنش کششی

تنش کششی نیرویی است که بر یک جسم وارد می شود که باعث طولانی شدن یا کشش آن جسم می شود. وقتی روی یک تاب طناب تاب می‌خورید و به داخل یک سوراخ شنا می‌پرید، به طناب فشار کششی وارد می‌کنید. بتن تحت تنش فشاری و تنش برشی بسیار قوی است، اما در برابر استحکام کششی عملکرد ضعیفی دارد. در واقع مقاومت کششی بتن تنها حدود 10-15 درصد مقاومت فشاری آن است.

میلگرد بتن چیست؟

میلگرد (مخفف میله تقویت کننده) یک میله فولادی است که برای تقویت بتن استفاده می شود. میله ها در طول ها و ضخامت های مختلف و قیمت میلگرد ها از جمله قیمت میلگرد آجدار یا قیمت میلگرد ساده نیز متفاوت می باشد و معمولا دارای برجستگی یا برجستگی هستند، بنابراین به خوبی با بتن می چسبند. میلگرد های آجدار در سایز های میلگرد 8، میلگرد 10، میلگرد 12، میلگرد 14، میلگرد 16، میلگرد 18 ، میلگرد 20، میلگرد 22 و… تولید می شوند.

همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت میلگرد برند های مختلف از جمله میلگرد شاهین بناب ، میلگرد ابرکوه ، میلگرد ابهر ، میلگرد فایکو ، میلگرد ذوب آهن اصفهان ، میلگرد ظفربناب ، میلگرد شاهرود ، میلگرد ساده متین ، میلگرد میانه ، میلگرد زاگرس ، میلگرد آناهیتا گیلان ، میلگرد راد همدان ، میلگرد نیشابور ، میلگرد پرشین فولاد و میلگرد بافق یزد ، میلگرد هیربد زرندیه ، میلگرد اهواز ، میلگرد عتیق آذر سهند میلگرد آذر فولاد امین ، میلگرد پردیس آذربایجان و میلگرد آریان فولاد ، می توانید به قیمت انواع میلگرد مراجعه فرمایید.

میلگرد بتن چیست

نقش میلگرد در بتن

 

همانطور که قبلاً اشاره کردیم،

نقش میلگرد در بتن تنش فشاری را به خوبی تحمل می کند اما در برابر استحکام کششی ضعیف عمل می کند. از آنجایی که تقریباً هر ساختاری بیش از یک نیروی وارد بر آن را تجربه می کند، این یک مشکل است.
به عنوان مثال، تیرآهن کلاسیک را در نظر بگیرید. هنگامی که یک تیر در بالا تنش فشاری را تجربه می کند، خم می شود. و هنگامی که یک تیر در اثر تنش فشاری در بالا خم می شود، پایین تیر کشیده می شود.

این بدان معناست که قسمت پایینی تیرآهن تنش کششی را تجربه می کند. بنابراین، از آنجایی که میلگرد بتن با تنش کششی خوب عمل نمی کند، همیشه به تنهایی مصالح سازه ای خوبی نمی سازد. اما، وقتی میلگرد را اضافه می کنیم، دو اتفاق می افتد.

اول: وقتی میلگرد در بتن قرار می گیرد، یک ماده مرکب ایجاد می کند. بتن در برابر تنش فشاری محافظت می کند و میلگرد در برابر تنش کششی محافظت می کند. این ماده کامپوزیت بسیار قوی است. در واقع، بتن شامل میلگرد دارای نقطه شکست تقریباً دو برابر بتن بدون میلگرد است.

دوم: زمانی که پروفیل ساختمانی میلگرد در بتن قرار می گیرد، قبل از اینکه بتن کاملاً از هم جدا شود، علائم هشدار دهنده می دهد. بتن بدون میلگرد شکننده محسوب می شود. با افزایش فشار بر روی بتن خالص، به طور ناگهانی بدون هشدار می شکند. از سوی دیگر، بتن هایی که شامل میلگرد می شوند، شکل پذیر محسوب می شوند. این بدان معناست که با افزایش فشار، شکاف ها و ترک های کوچکی در بتن ایجاد می شود.

این از دو جهت مثبت است:
بتن حاوی میلگرد حتی با ترک های کوچک نیز محکم می ماند قبل از از بین رفتن کامل بتن یک سیگنال هشدار وجود دارد.

جهت اطلاع از قیمت روز میلگرد آجدارکلیک نمایید.

انواع میلگرد بتن

  • میلگرد کربنی فولادی
  • میلگرد با روکش اپوکسی
  • میلگرد گالوانیزه
  • میلگردهای آرماتور
  • میلگرد فولادی ضد زنگ
  • میلگردهای پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه

همانطور که قبلاً بحث کردیم، پارچه سیم جوشی از انواع میلگرد بتن ایده آل برای کاربردهای خاص است.شاید از خود بپرسید:  انواع میلگرد و میلگرد آجدار ومرکب دیگر وجود دارد که برای موقعیت های خاص ایده آل باشد؟بله، وجود دارد! در اینجا برخی از انواع مختلف میلگرد که ممکن است بخواهید از آن استفاده کنید، آورده شده است.

میلگرد کربنی فولادی

این رایج ترین انواع میلگرد بتن است و گاهی اوقات به آن میلگرد سیاه می گویند. این فوق العاده همه کاره است اما راحت تر از انواع دیگر خورده می شود. این امر آن را برای مناطقی که در معرض رطوبت بالا هستند یا در سازه هایی که اغلب در معرض آب هستند، ایده آل نیست. همچنین قیمت میلگرد 14امروز نیز با قیمت انواع میلگرد متفاوت است.

میلگرد با روکش اپوکسی

میلگردهای با روکش اپوکسی به سادگی میلگردهایی هستند که با لایه نازکی از اپوکسی روکش شده اند. این باعث می شود تا 1700 برابر بیشتر از میلگردهای فولاد کربنی استاندارد در برابر خوردگی مقاوم باشند. در نتیجه، اغلب در مناطقی که با آب نمک در تماس هستند یا در جایی که مشکل خوردگی قریب الوقوع است استفاده می شود.که این نوع میلگرد قیمت خیلی بالاتری نسبت به قیمت میلگرد آلیاژی دارد.
یک نگرانی خاص در مورد میلگردهای با روکش اپوکسی این است که آنها می توانند در برابر خوردگی شدید حساس باشند. اگر اپوکسی در نقاط کوچک آسیب ببیند، تمام خوردگی در آن نقطه متمرکز می شود.

میلگرد بتنی

میلگرد گالوانیزه

میلگردهای گالوانیزه 40 برابر بیشتر از میلگردهای فولادی کربنی در برابر خوردگی مقاوم هستند و نسبت به میلگردهای با روکش اپوکسی آسیب بسیار سخت تری دارند.اگر به چیزی کمتر مستعد خوردگی نیاز دارید، این میلگردهای با پوشش اپوکسی را جایگزین عالی می کند.متأسفانه میلگرد گالوانیزه حدود 40 درصد گرانتر از میلگرد با روکش اپوکسی است.

میلگردهای آرماتور

آرماتور ها معمولاً در دال های کف، پله ها و ساخت سقف استفاده می شود. میلگردهای آرماتور از قطعات فولادی آنیل شده تشکیل شده‌اند که به شکل موج‌هایی به عمق یک شانزدهم اینچ خم شده ‌اند و سوراخ ‌هایی در فواصل منظم سوراخ می‌شوند.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد شاهین بناب کلیک نمایید.

میلگرد فولادی ضد زنگ

این با کیفیت ترین میلگرد موجود برای اکثر پروژه ها است. با این حال، استفاده از فولاد ضد زنگ در همه شرایط، به جز منحصر به فردترین شرایط، اغلب زیاده روی می کند، نه به ذکر است که بسیار گران است! اما برای کسانی که دلیلی برای استفاده از آن دارند، میلگردهای فولادی ضد زنگ 1500 برابر بیشتر از میلگردهای سیاه در برابر خوردگی مقاوم هستند. میلگردهای فولادی ضد زنگ را نیز می توان در مزرعه خم کرد که بسیار راحت است.

میلگردهای پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه

مانند فیبر کربن، میلگردهای GFRP هرگز و تحت هیچ شرایطی خورده نمی شوند. اما این ویژگی هزینه قابل توجهی دارد. خرید میلگرد می توانند ده برابر هزینه میلگردهای با روکش اپوکسی کار کنند!

انتخاب اندازه مناسب میلگرد بتن

انواع میلگرد بتن

فقط انواع مختلفی از میلگرد بتن وجود ندارد. همچنین اندازه های میلگرد و وزن میلگرد مختلف هم وجود دارد!اندازه میلگرد بتن که برای یک کار خاص استفاده می کنید به میزان استحکام مورد نیاز شما بستگی دارد. هنگامی که به استحکام بیشتری نیاز دارید، از قطعات بزرگتر میلگرد استفاده خواهید کرد.

به عنوان مثال، اندازه میله شماره 3 به قطر 3/8 اینچ بخش جامد، اندازه میله شماره 4 به قطر 4/8 اینچ از بخش جامد و اندازه میله شماره 5 برابر با 5/8 اینچ قطر جامد است. بخش. سه اندازه میلگرد بتن مختلف مورد استفاده برای پروژه های خانگی معمولاً شماره 3، 4 و 5 است.میلگرد شماره 3 برای راهروها و پاسیوها استفاده می شود. برای دیوارها و ستون ها، میلگرد شماره 4 بهتر است، زیرا این سازه ها به استحکام بیشتری نیاز دارند. برای فوترها و فونداسیون ها، بهتر است از میلگرد شماره 5 استفاده کنید.

نتیجه گیری میلگرد بتن
بتن یک ماده ضروری در ساخت و ساز است. با این حال، بدون میلگرد بتن مقدار زیادی از ارزش خود را از دست می دهد. خوشبختانه، برای اینکه بتوانید نحوه استفاده از میلگرد را درک کنید، نیازی نیست که یک متخصص مهندسی باشید. دفعه بعد که می خواهید بتن ریزی کنید می توانید در انتخاب نوع و اندازه صحیح میلگرد و نصب میلگرد اطمینان داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی انواع میلگرد می توانید مقالات میلگرد کامپوزیتی، میلگرد عصایی،  میلگرد آلومینیوم، نورد میلگرد، میلگرد پلی یورتان، بندیل میلگرد، آشنایی کامل با نرده حفاظ میلگرد، راهنمای جامع علامت های اختصاری میلگرد، نسبت میلگرد به بتن، نحوه میلگرد گذاری فونداسیون، محاسبه میلگرد فونداسیون، مزایا و معایب جوشکاری میلگرد، دلایل شکستن میلگرد و روش جلوگیری از آن، روش های اتصال میلگرد، اورلب میلگرد، مقدار میلگرد ساختمان دو طبقه، میلگرد ژوئن، میلگرد پیش تنیده، میلگرد حرارتی، تیرچه کرومیت، 0 تا 100 کاشت میلگرد، کوپلر میلگرد چیست، میلگرد ksc چیست

بهترین میلگرد شناژ، تفاوت گریدهای میلگرد، مقایسه وزن میلگرد کارخانه های مختلف، 12 روش‌ تشخیص میلگرد تقلبی از اصل، دوخت بتن با میلگرد، فرآیند استاندارد خمکاری میلگرد، نحوه شناسایی انواع میلگرد، میلگرد گالوانیزه چیست، 7 تفاوت میلگرد صنعتی و میلگرد ساختمانی و تفاوت میلگرد و مفتول را در دانشنامه تخصصی فولاد و آهن آلات فولاد حامیران مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا