logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

فولاد mo40 چیست

فولاد mo40 چیست

فولاد mo40 (فولاد 1.7225) با استاندارد آمریکایی AISI 4140، فولاد عملیات حرارتی است که بهترین عملیات حرارتی آن کوئنچ و تمپرینگ می باشد. اﯾﻦ ﻓﻮﻻد را ﺑﺪﻟﯿﻞ ﻧﺰدﯾﮏ ﺑﻮدن ﻣﺤﺪوده ﺗﺮﮐﯿﺐ ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ آن ﺑﻪ ﻓﻮﻻدﻫﺎی HSLA ﺟﺰو ﻓﻮﻻدﻫﺎی HSLA دﺳته ﺑﻨﺪی ﻣﯽﮐﻨﻨد.

فولاد Mo40 پس از عملیات حرارتی فولادی بسیار مستحکم با خواص بسیار کاربردی برای ساخت تجهیزات صنعتی که تحت فشار یا ضربه و حرارت زیاد هستند، استفاده می شود. این فولاد جزو فولادهای آلیاژی با کیفیت بالا طبقه بندی می شود. جالب است بدانید که فولاد Mo40 با عناوین مختلفی تحت استانداردهای مختلف شناخته می شود.که ترکیب خوبی از استحکام در حالت کوئنچ و تمپر شده دارد و نیز این فولاد برای سخت شدن القایی قابل استفاده می باشد.

فولاد mo40 یک فولاد آلیاژی کروم-مولیبدن است. محتوای کروم نفوذ سختی خوبی را فراهم می کند و محتوای مولیبدن سختی یکنواخت و استحکام بالا را تضمین می کند. این فولاد را می توان در روغن خنک کرد که با این کار سختی آن تا حدی زیادی افزایش می یابد و سختی سطح حداقل 53 راکول خواهد شد.

افزودن درصد مشخصی مولیبدن به ترکیب اولیه فولاد Mo40 باعث افزایش سختی پذیری فولاد می شود. مولیبدن معمولاً همراه با کروم و نیکل استفاده می شود زیرا می تواند به طور همزمان برخی از خواص فولاد مانند استحکام کششی، سختی و مقاومت در برابر خوردگی را بهینه کند.

فولاد Mo40 به ویژه برای کاربردهای صنعتی سنگین استفاده می شود. از مشخصات فولاد MO40 پس از عملیات حرارتی میتوان به استحکام کششی خوب آن که در بازه ی 750_1300MPa اشاره کرد.همینطور استحکام تسلیم آن بیشتر از 500MPa، سختی آن 34 تا 61 راکول و چگالی این فولاد 7.83Kg/dm3 می باشد.

فولاد MO40 چگونه ساخته می شود

با قرار دادن آهن، کربن و سایر عناصر آلیاژی در یک کوره الکتریکی یا کوره اکسیژن ساخته می شود. عناصر آلیاژی اصلی کروم، منگنز و مولیبدن به این ترکیب اضافه شده و هنگامی که آهن، کربن و سایر عناصر آلیاژی به شکل مایع با هم مخلوط شدند، اجازه داده می شود تا خنک شود و سپس ممکن است فولاد بازپخت شود. احتمالا چندین بار پس از اتمام عملیات بازپخت، فولاد را مجدداً تا فاز مذاب گرم می‌کنند تا بتوان آن را به شکل مورد نظر ریخت و از طریق غلتک‌ها یا ابزارهای دیگر به صورت گرم یا سرد کار کرد تا به ضخامت مورد نظر برسد. البته عملیات ویژه دیگری نیز وجود دارد که می توان برای کاهش مقیاس آسیاب یا بهبود خواص مکانیکی به این موارد اضافه کرد.

steelmaker pours liquid metal from basket factory

ماشینکاری فولاد mo40:

از دیگر خوبی های فولاد mo40 می توان ماشینکاری خوب آن اشاره کرد طوری که عملیات هایی مانند تراشکاری، سوراخ کردن، اره کردن، برش زدن، ضربه زدن و فرزکاری را می توان به راحتی با استفاده از توصیه های ارائه شده توسط سازنده دستگاه برای نوع و سرعت ابزار ایده آل انجام داد.

جوشکاری فولاد MO40

کاربرد فولاد MO40:

فولاد آلیاژی MO40 به دلیل خواص خوب خود در بسیاری از صنایع از جمله صنایع نفت و گاز،هوا فضا و خودرو سازی کاربرد دارد. از دیگر موارد مصرف این فولاد می توان به ساخت ، آداپتورها، پایه های قالب، ابزارها، یراق آلات، قالب ها، میل بادامک ها، مته، محور، پیچ و مهره، میل لنگ، کوپلینگ‌ها، بدنه‌ها، میله‌های پیستون، شفت‌ ماشین‌های هیدرولیک، چرخ دنده‌ها، زنجیر، دوک‌ها، چنگال‌ها، چرخ دنده‌ها، میله‌های راهنما، شفت‌ها و قطعات هیدرولیک، دوک‌های فرز، شفت‌های موتور، مهره‌ها، پینیون‌ها، شفت‌های پمپ، میله‌های حفاری،قطعات قالب‌های شکل‌دهی، قالب‌های ترمز، تقویت‌کننده‌ها، قطعات و اجزای ماشین‌آلات و … استفاده می شود.

mo40کاربرد

مطالب مرتبط با فولادهای قابل عملیات حرارتی :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا