logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

جوش میلگرد به روش فورجینگ چیست

فورجینگ میلگرد

امروزه جوش میلگرد در بسیاری از پروژه های ساخت و ساز مورد نیاز است. طوری که در آن دو شاخه میلگرد به یکدیگر وصل می شوند تا به اندازه ایده آل برسند. برای این ‌کار و گرفتن نتیجه درست، از جوش سر به سر میلگرد استفاده می ‌شود.

فورجینگ چیست

جوش سر به سر میلگرد که نام دیگر آن فورجینگ است، استاندارد‌ها و قوانینی دارد، که مطابق با آن باید وصله جوشی انجام شود. این روش در گذشته برای اتصال میلگردها به یکدیگر مورد استفاده قرار می گرفت. اما اکنون استفاده از آن در دنیا منسوخ شده، ولی متاسفانه در ایران متداول ترین روش برای اتصال میلگردها محسوب می شود.

در سال ۱۹۵۲ میلادی، زمانی که ساختمان ها و سازه های شهرهای بزرگ ژاپن به سرعت رشد می کردند و نیاز به مقاوم سازی در برابر زلزله داشتند، روش جوشکاری فورجینگ اختراع و به سرعت گسترش پیدا کرد.
جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد یک روش جوشکاری فاز جامد است که در آن، اتصال بدون ذوب کامل فلز پایه انجام می شود. به دلیل نبود عنصر واسطه برای اتصال دو قطعه در این روش این نوع جوش از مزایای خوبی نسبت به روش های متداول و معمول برخوردار است.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد آلیاژی کلیک نمایید.

جوش میلگرد به روش فورجینگ

شکل دهی فلزات تحت فشار یا در حالت گداخته توسط قالب به کمک پرس های هیدرولیک، پنوماتیک یا پتک های ضربه ای را فورجینگ سر به سر میلگرد می نامند. در این روش، دو سر میلگرد به وسیله حرارت گداخته و به حالت نیمه مذاب درمی آیند؛ سپس به وسیله پرس هیدرولیک، پنوماتیک یا به کمک ضربه پتک، میلگردها به هم متصل می شوند. یکی از روش های رایج برای اتصال دو سر میلگرد، روش اورلپ است که دو سر میلگرد را روی هم قرار می دهند اما برخلاف اورلپ در فورجینگ دو سر میلگرد روی هم قرار نمی گیرد بلکه بدون آنکه هیچ ماده اضافی استفاده شود دو سر میلگرد به اصطلاح به یکدیگر فورج می شوند.

با این روش می توان انواع میلگرد با سایز های مختلف از جمله میلگرد 8، میلگرد 10، میلگرد 12، میلگرد 14، میلگرد 16، میلگرد 18 ، میلگرد 20، میلگرد 22 و… را جوش داد. همچنین برای اطلاع از قیمت میلگرد برند های مختلف از جمله میلگرد شاهین بناب ، میلگرد ابرکوه ، میلگرد ابهر ، میلگرد فایکو ، میلگرد ذوب آهن اصفهان ، میلگرد ظفربناب ، میلگرد شاهرود ، میلگرد ساده متین ، میلگرد میانه ، میلگرد زاگرس ، میلگرد آناهیتا گیلان ، میلگرد راد همدان ، میلگرد نیشابور ، میلگرد پرشین فولاد و میلگرد بافق یزد ، میلگرد هیربد زرندیه ، میلگرد اهواز ، میلگرد عتیق آذر سهند میلگرد آذر فولاد امین ، میلگرد پردیس آذربایجان و میلگرد آریان فولاد ، می توانید به قیمت انواع میلگرد مراجعه فرمایید.

فرآیند جوشکاری سر به سر میلگرد یک فرآیند جوشکاری از زیر شاخه های جوش اکسی استیلن است که حرارت حاصل از سوخت گاز با فشار هیدرولیک باعث پیوند بین مولکولی در میلگرد شده و اتصالی بسیار محکم و مطمئن به وجود می آورد. برای این جوشکاری، لازم است که سطوح انتهایی میلگردهای جوش شونده، صاف و صیقلی و عاری از هرگونه گرد و خاک و چربی و لایه اکسیدی باشد، زیرا وجود هر یک از این آلودگی ها، باعث عدم استحکام و برقراری جوش سالم در این نوع اتصال می شود.

برای اطلاعات بیشتر درباره الکترودها می توانید به مقاله همه دسته بندی الکترودها مراجعه نمایید.

 

جوش سر به سر

 

مزایای فورجینگ میلگرد

بدون شک استفاده از روش فورجینگ مزایای بسیار بیشتری نسبت به روش سنتی و قدیمی اورلپ میلگردها دارد. از جمله مزایای آن می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

 1.  ایجاد اتصالی محکم و مقاوم در برابر زلزله، به دلیل افزایش سطح مقطع میلگرد در محل جوش.
 2.  کاهش تراکم میلگردها به واسطه حذف اورلپ و بتن ریزی راحت تر.
 3.  کاهش وزن میلگردها به واسطه حذف اورلپ های حذف شده.
 4.  صرفه جویی در مصرف میلگرد، دستمزد آرماتوربند و… به واسطه حذف اورلپ ها.
 5.  سبک شدن سازه با کم شدن وزن اورلپ های حذف شده.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد اصفهان 14 کلیک نمایید.

 

معایب فورجینگ میلگرد

در کنار تمام مزایا و استفاده آنها در بیشتر پروژه‌ های روش فورجینگ میلگرد، معایبی نیز وجود دارد که به مهم ‌ترین آنها اشاره می کنیم:

 1.  تاثیرپذیری کیفیت جوش در روش فورجینگ میلگرد به دلیل عواملی چون دمای محیط، مهارت اپراتور، تجربی بودن زمان حرارت ‌دهی و نبودن میزان دقیق محاسبه میزان حرارت.
 2.  عدم امکان کنترل میزان حرارت در حین انجام فرآیند و تقریبی بودن میزان اعمال فشار در فورجینگ میلگرد.
 3.  تاثیر مستقیم تنوع میلگردهای موجود در بازار از نظر درصد عناصر ترکیب شیمیایی و پروسه تولید آنها برای انجام جوشکاری با دو نوع مختلف میلگرد روی کیفیت جوشکاری فورجینگ میلگرد.

روش ‌های اتصال میلگرد

با توجه به اینکه میلگردها معمولا تحت فشار و تنش بالایی قرار دارند، وصله آنها باید به صورت دقیق، اصولی و مطابق با مشخصات فنی نقشه باشد. به 3 روش ممکن امکان اتصال میلگردها وجود دارد که در ادامه به معرفی و توضیح آنها می پردازیم:

 • اتصال اورلب: به کنار هم قراردادن دو آرماتور به موازات یکدیگر و بستن آنها توسط قطعات سیم، اورلب میلگرد می گویند.
 • اتصال کوپلینگ: اتصال مکانیکی، توسط کوپلر به دو سر میلگرد رزوه شده انجام می شود.
 • اتصال فورجینگ میلگرد: اتصال فورجینگ به وسیله حرارت دادن دو سر میلگرد و اتصال آنها با فشار است.

 

فورج میلگرد

 

دستگاه جوش سر به سر میلگرد

دستگاه جوش فورجینگ به دلیل کارایی های بالا، بسیار مورد توجه فعالان ساختمانی قرار دارد. روش اتصال ساده و سرعت بالا این روش را بسیار مورد توجه قرار داده است. برای اجرای جوش سر به سر نیاز به دستگاه پیچیده ای نیست. با قرار دادن چند قطعه ساده در کنار هم، دستگاه جوش اکسی استیلن در اختیار خواهید داشت.

مهمترین اجزای این دستگاه عبارتند از:
دستگاه برش سرد: برای اجرای عملیات فورجینگ لازم است سطح مقطع دو میلگرد کاملا صاف و صیقل باشد. (استفاده از ابزارهایی مانند اره، فرز و ابزارهای این چنینی برای این منظور قابل قبول نیست و قابلیت اتصال را به شدت کاهش می دهد.)
گیره نگهدارنده میلگرد: به منظور نگهدارنده پروفیل ساختمانی میلگرد در یک راستا از این ابزار استفاده می کنند.
دستگاه اعمال فشار: از چند پمپ هیدرولیکی و شیرهای فشار تشکیل شده است. وظیفه این دستگاه اعمال فشار به میلگردها بعد از ورود به حالت خمیری است تا در یکدیگر آمیخته شوند.
سیستم حرارت دهی و مشعل: این سیستم، گاز استیلن و اکسیژن را با یکدیگر ترکیب و باعث ایجاد حرارت برای عملیات جوشکاری می شود. (کپسول اکسیژن، استیلن و مانومتر در این قسمت فشار داخل کپسول ها و همچنین فشار گاز خروجی از آنها را نشان می دهند.)

جهت اطلاع از قیمت میلگرد کلیک نمایید.

 

جوشکاری اکسی استیلن (Oxy-Acetylene Welding)

یکی از انواع جوشکاری های رایج، جوشکاری اکسی استیلن است. دلیل نامگذاری این فرآیند به این نام، سوخت استیلن در کنار اکسیژن برای ایجاد گرماست که منبع گرمای لازم برای فرآیند جوشکاری است. در این روش از دو گاز اکسیژن و استیلن استفاده می شود. که در دو مخزن جداگانه قرار دارند و توسط لوله در محل شعله با یگدیگر مخلوط خواهند شد. فلز مورد نظر ذوب خواهد شد و بعد از آمیخته شدن آن ها و سرد شدن قطعه یکپارچه، فرآیند جوشکاری به پایان خواهد رسید.

معرفی انواع روش ‌های جوش فورجینگ

انجام فورجینگ میلگرد به روش ‌های زیر صورت می گیرد:

 • جوشکاری قوس الکتریکی: استفاده از این نوع جوشکاری در عصر امروز، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده، چراکه در انجام این فرآیند با بکارگیری قوس‌الکتریکی بین الکترود و قطعه کار، گوی‌ های ریز فلز مذاب از الکترود فلزی به درز جوش انتقال می ‌یابند.
 • جوشکاری با قوس محافظ گاز: در این نوع فورجینگ میلگرد، از یک گاز بی ‌اثر مانند آرگون یا هلیوم برای انجام کار استفاده می ‌شود که باعث آلوده شدن هوا و آسیب به اتمسفر نمی ‌شود.
 • فرایندهای ترموشیمیایی: این روش جزء یکی از جوشکاری‌ های گازی محسوب می‎ شود که امروز به دلیل بکار بردن در تولید یک نوع ورق خاص، استفاده از این روش جوش فورجینگ محدود شده است. جوشکاری گاز یا همجوشی، به وسیله سوزاندن اکسیژن و استیلن با گرما تامین می‌شود که برای جلوگیری از اکسیدشدن فلز پایه، یک شعله خنثی یا کاهنده به کار برده می‌شود.
 • فورجینگ قالب باز: این روش جوش فورجینگ مناسب قطعات بزرگ با دارا بودن ظاهری نسبتا ساده است و معمولا استفاده از این روش در صنایعی چون فرم دادن به شمش‌های طلا و زرگری دیده می‌شود.
 • فورجینگ پرِسی: این روش سرعت بالاتری نسبت به روش‌های فورجینگ قالب باز و فرآیندهای ترموشیمیایی دارد، زیرا برای انجام کار نیاز به فشار است.

جهت اطلاع از قیمت میلگرد ساده کلیک نمایید.

 

فلزهای مناسب جوش فورجینگ

از مزایای جوش فورجینگ این است که بیشتر فلزات برای این نوع جوشکاری مناسب هستند.

 • فولادهای آلیاژی
 •  فولادهای کربنی
 •  آلومینیوم
 •  برنج
 •  مس

جهت اطلاع از قیمت میلگرد آجدار کلیک نمایید.

 

کاربرد دستگاه جوشکاری فورجینگ

• اتصال میلگردهای ستون ها در سازه های بتنی.
• اتصال میلگردهای فونداسیون ها.
• اتصال میلگردها در سبد بافی و شمع ها در طول و تیپ های گوناگون.
• اتصال میلگردهای ضایعاتی و پرت.
• اصلاح و اتصال بولت های شکسته و آسیب دیده.
• اتصال میلگردهای دیوارهای برشی.
• اصلاح و افزایش طول ریشه های کوتاه.
• اتصال میلگردهای به کار رفته در تیر برق ها.

نتیجه

انتخاب  روش  مناسب  برای  اتصال  میلگردها  به  عوامل  مختلفی  مانند  نوع  سازه،  نیرو های  وارده،  شرایط  محیطی  و  هزینه  پروژه  بستگی  دارد.  جوش فورجینگ  با  ایجاد  اتصالی  محکم،  سریع  و  ظاهری  آراسته،  گزینه ای  مناسب  برای  پروژه های  مختلف  ساختمانی  به شمار می رود.  البته  عواملی  مانند  هزینه  بالای  دستگاه  و  نیاز  به  تخصص  اپراتور  را  نیز  باید  در  نظر  گرفت.

برای اطلاعات بیشتر درباره ی انواع میلگرد می توانید مقالات گیج میلگرد چیست، میلگرد کامپوزیتی، میلگرد عصایی،  میلگرد آلومینیوم، نورد میلگرد، میلگرد پلی یورتان، بندیل میلگرد، آشنایی کامل با نرده حفاظ میلگرد، راهنمای جامع علامت های اختصاری میلگرد، نسبت میلگرد به بتن، نحوه میلگرد گذاری فونداسیون، محاسبه میلگرد فونداسیون، مزایا و معایب جوشکاری میلگرد، روش های اتصال میلگرد، اورلب میلگرد و مقدار میلگرد ساختمان دو طبقه را  در دانشنامه تخصصی فولاد و آهن آلات فولاد حامیران مطالعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا