logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

قیمت بدون ارزش افزوده

قیمت با ارزش افزوده


قیمت انواع لوله گوشتدار :


با توجه به نوسانات لحظه ای قیمت در بازار، شما عزیزان می توانید، برای اطلاعات بیشتر و قیمت دقیق تر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

قیمت لوله گوشتدار
قطر خارجی * قطر داخلی واحد قیمت (ریال) تاریخ بروزرسانی
80*220 کیلوگرم
719,400
۱۴۰۲/۰۷/۰۸
83*43 کیلوگرم
719,400
۱۴۰۲/۰۷/۰۸
90*40 کیلوگرم
719,400
۱۴۰۲/۰۷/۰۸
120*60 کیلوگرم
719,400
۱۴۰۲/۰۷/۰۸
133*63 کیلوگرم
719,400
۱۴۰۲/۰۷/۰۸
140*80 کیلوگرم
719,400
۱۴۰۲/۰۷/۰۸
140*70 کیلوگرم
719,400
۱۴۰۲/۰۷/۰۸
150*80 کیلوگرم
719,400
۱۴۰۲/۰۷/۰۸

نمایندگی کسمک ترکیه
نمایندگی بهلر اتریش
عاملیت فروش فولاد آلیاژی
نمایندگی فولاد آلیاژی اصفهان

لوله گوشت دار چیست و چه کاربردی دارد؟

حتما تاکنون بارها نام لوله های گوشت دار به گوشتان خورده است. لوله هایی که با گذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی، دستیابی انسان به فلزات و آلیاژهای مختلف، امروزه با آن روبه رو هستیم.

در گذشته های دور که انسان از کوچ نشینی به یکجانشینی روی آورد؛ مهمترین دغدغه اش؛ انتقال آب از منابع طبیعی به محل زندگی اش بود. با گذشت زمان و آزمون و خطاهای بسیار، پس از دستیابی به فلز، لوله هایی تولید کرد که می توانست این خواسته او را برآورده سازد.

آشنایی با انواع لوله فولادی ضخامت بالا

لوله های متنوعی در بازار محصولات فولادی یافت می ‌شوند که در جهت پاسخگویی نیازهای مختلف مشتریان حرکت می کنند.

لوله یا pipe از مقاطع طویل بسیار پرمصرفی است که در انتقال سیالات نقش بسیار مهمی دارد. این مقطع فولادی مورد استفاده در صنایع مختلف، به دو صورت درزدار و بدون درز تولید می ‌شود. برای تولید لوله درزدار، ورق فولادی را ابتدا به روش‌ های مختلف شکل و سپس جوش می ‌دهند. اما در تولید لوله بدون درز، امکان خمکاری و جوشکاری ورق های ضخیم فولادی وجود ندارد. به همین جهت برای تولید این دسته از لوله ‌ها مشابه لوله مانیسمان عمل می‌ کنند.

برای رفع ابهام درخصوص لوله مانیسمان؛ باید بگوییم که این مقطع فولادی که به نام کاشفان آن شناخته می شود؛ دسته ای از لوله بدون درز است که ضخامت بالایی را دارا می باشد. این دسته از محصولات فولادی به دلیل ضخیم بودن دیواره ها به نام لوله گوشتی یا لوله فولادی ضخیم شناخته می شوند. از ویژگی های این نوع محصولات، عدم قابلیت جوش پذیری است و تفاوت عمده آنها با لوله های درزدار به همین مورد ختم می شود. با توجه به شیوه تولید محصولات نام برده می توان گفت که با کمی تفاوت، زیر مجموعه ای از انواع لوله مانیسمان محسوب می شوند. ضخامت بالای این نوع از لوله از دیگر ویژگی ‌های منحصر به فرد آن است که این لوله را در بازار محصولات فولادی متمایز ساخته است. اصولا به منظور بهره برداری از پروژه های عظیم یا انتقال مایعات بین شهری از لوله های گوشت دار استفاده می شود.

این لوله ها عمدتا با اندازه قطر خارجی (بیرونی) و قطر داخلی (درونی) معرفی و سایزبندی می شوند. برای مثال لوله ای با قطر خارجی ۱۴۰ میلیمتر، قطر داخلی ۱۰۰ میلمتر و ضخامت ۲۰ میلیمتر را لوله گوشتدار ۲۰ میل می نامند. به عبارتی دیگر، قطر بیرونی منهای قطر درونی برابر است با سایز لوله.

ویژگی لوله گوشت دار

از اصلی ترین مزایای لوله های گوشت دار می توان به قابلیت تحمل دما و فشار بالا، دقت ابعادی خوب، مقاومت عالی در برابر خوردگی و سختی بالا اشاره کرد. مقاومت در برابر سوراخ شدن و اکسیداسیون، پرداخت های ریز سطح، ماندگاری طولانی و مقاومت در برابر خوردگی ناشی از ترک های ایجاد شده در حین تنش های وارده از دیگر مزیت های این نوع لوله است.

اصلی ترین ویژگی لوله گوشتدار، ضخامت بالای آن است که این لوله را از سایر لوله های فولادی متمایز می کند. اما در مواقعی این ضخامت بالا، خود نوعی عیب محسوب می شود. ضخامت بالا به دو طریق ممکن است موجب محدودیت در خرید و کاربرد لوله گوشت دار شود. نخست اینکه ممکن است در کاربردهایی که نیاز به کاهش وزن سازه ضروری است، این لوله کاربرد خود را از دست بدهد. دوم اینکه افزایش ضخامت، موجب افزایش نیاز به مواد اولیه برای ساخت لوله فولادی شده و در نهایت قیمت این لوله نسبت به سایر لوله های با ضخامت کمتر؛ بالا برود. ضمن اینکه، افزایش ضخامت؛ برشکاری را هم دشوار می کند. همچنین گاهی وزن بالای این نوع لوله ها، سبب دشواری حمل و نقل این محصولات می شود.

تولید لوله های گوشت دار

برای تولید لوله های گوشت دار که جزو خانواده لوله های بدون درز هستند، نخست باید؛ مقاطع فولادی به شکل استوانه ای ساخته شوند. این مقاطع با نورد چهارپهلو یا شمشه های فولادی به وجود می آید. این مقاطع به روش ریخته ‌گری پیوسته از مذاب فولاد با ترکیب شیمیایی مشخص در چند مرحله نورد بوجود می‌ آیند. فولاد خام را پس از اینکه در یک قالب ابتدایی با قابلیت کارپذیری بیشتر ریخته شد؛ به وسیله کشیدن بیلت فولادی داغ درون یک لوله به صورت یک لوله بدون درز ایجاد می شود.

روش آسیاب ماندرل (Mandrel)، روش مانسمان(Mannesmann) و روش اکستروژن، از روش ‌های تولید لوله گوشت دار بدون درز هستند. در فرایند آسیاب ماندرل، یک بیلت فولادی مدور استفاده می‌ شود که در یک کوره‌ دوار شارژ می‌ شود.

به دلیل ضخامت بالای لوله و نداشتن قابلیت جوش همانند لوله های درز مستقیم، برای تولید این لوله ها مانند لوله های مانیسمان از مراحل نورد شمش فولاد استفاده می شود.

عناصر تاثیرگذار در تولید لوله گوشت دار

با توجه به اینکه عناصر متنوعی در لوله های با ضخامت بالا وجود دارد؛ همین عامل موجب می شود که هر کدام از این لوله ها ویژگی های منحصر به فردی داشته باشند. نیکل موجب افزایش مقاومت این لوله می شود و کروم، مقاومت این مقطع را در برابر انواع خوردگی ها افزایش می دهد؛ به همین جهت تحمل آن در برابر فشار و دماهای بالا افزایش می یابد. از سوی دیگر، مولیبدن نیز موجب افزایش سختی لوله می شود و مقاومت را در برابر دمای بالا افزایش می دهد. منگنز نیز دیگر عنصری است که در این مقطع وجود دارد و موجب سختی لوله می شود. باید به یاد داشت که منگنز نباید با گوگرد ترکیب شود زیرا شرایط نامطلوبی را به وجود خواهد آورد.

عناصر دیگری که در فرآیند تولید این لوله وجود دارد می توان به وانادیوم، تیتانیوم، سیلیکون، کبالت و وانادیوم اشاره کرد که موجب ضخامت بالا در لوله گوشت دار می شود تا در صنایع مختلف کاربردهای مختلفی داشته باشند.

استاندارد لوله گوشت دار

بیش از 12 هزار استاندارد برای لوله های فلزی وجود دارد که حدود 100 مورد از آن مربوط به لوله مانیسمان، لوله درزدار و اتصالات فلزی است. در لوله ‌های بدون درز، استاندارد جهانی ASTM به عنوان استاندارد مرجع بوده که کاربرد لوله ‌های بدون درز را نشان می ‌دهد. در واقع برای شناخت آلیاژ سازنده لوله فولادی، استاندارد ASTM به کار می‌رود. برای مثال برای لوله مانیسمان، استاندارد ASTM A106 به کار می‌ رود.

ضخامت این لوله نیز معمولا از ۲۰ میلیمتر به بالا می باشد که معمولا ضخامت های ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۳۸، ۴۰ و۷۰ میلی متر پرکاربردتر هستند. قطر خارجی لوله گوشت دار تا ۲۲۰ میلیمتر و قطر داخلی آن تا ۸۰ میلیمتر هم می‌ تواند باشد.

انواع لوله های ضخیم بر اساس سایز تقریبی نام گذاری می شوند. به عنوان مثال محصولاتی با ضخامت ۱۰ میلی متر با نام گوشت دار ۱۰ میل و محصولی با ضخامت۲۰، با نام گوشت دار20 میل شناخته می شوند. سازگاری این قبیل از محصولات با شرایط سخت، قرار گرفتن در محیط های مرطوب و مستعد بارش، کارایی در فواصل زیاد، مقاومت بسیار بالا و عوامل این چنینی از ویژگی ‌های بارز محصول مذکور است.

کاربرد لوله گوشت دار

لوله های فولادی گوشت دار به دلیل ضخامت بالای جداره، کاربردهای مختلفی دارند. از این لوله های ضخیم به عنوان لوله انتقال سیالات در صنعت از جمله انتقال فاضلاب، انتقال نفت، انتقال آب در مسافت های بالا، پروژه ها و صنایع پتروشیمی، ساخت داربست های متحرک و آبیاری زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین، بسیاری از لوله های اگزوز خودروها، صنایع مختلف ماشین سازی، هیدرولیک و نیز مواردی که محصول تحت فشار بالا قرار می گیرد، از لوله های فولادی با دیواره ضخیم استفاده می شوند.

قیمت لوله گوشت دار

تکنولوژی به کار رفته در روند تولید و کاربرد لوله ها در روند قیمت گذاری آنها اهمیت دارد. نورد گرم؛ روش تولید محصولات ضخیم و نورد سرد روش تولید محصولات نازک فولاد می باشد بر همین اساس خواص مکانیکی آنها با یکدیگر کاملا متفاوت است. این دسته از محصولات با توجه به ضخیم بودن، شیوه تولید خاص خود را دارند.

برای تولید لوله گوشت دار صنعتی از شمش فولادی استفاده می شود. با توجه به اینکه تیوب فولادی از ضخامت بالایی برخوردار است؛ طبیعی است که با وزن بالا، قیمت بالاتر از حد معمول داشته باشد. لوله گوشتدار در لیست تولیدات کارخانجاتی از جمله کارخانه فولاد اهواز، کارخانه پروفیل سپنتا و کارخانه فولاد سمنان قرار دارد. به علاوه تولیدات خارجی نیز در بازار وجود دارد. قابل ذکر است که قیمت روز ارز نیز می ‌تواند روی قیمت نهایی مقاطع فولادی اثرگذار باشد.

خرید و فروش لوله گوشت دار به صورت شاخه ای و بر حسب کیلوگرم انجام می‌ شود. با توجه به شرایط تولید و مواد اولیه، ضخامت و قطر داخلی و خارجی، قیمت آن متفاوت است. لوله های صنعتی حاصل اعمال فرآیندهای حرارتی بر روی شمش های فولادی هستند.

اگر قصد خرید این نوع لوله را دارید؛ می‌توانید از برند معتبر و حرفه ‌ای حامیران که تجربه کافی در زمینه ارائه محصولات فولادی و آهنی را دارد؛ محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات تکمیلی و یا استعلام قیمت روز لوله گوشت دار با کارشناسان ما در بخش فروش در ارتباط باشید.

راهنمای خرید

دانستن نکات و اهداف خرید لوله های آهنی و فولادی به شما کمک می‌ کند تا انتخاب بهینه‌ تری داشته باشید و علاوه بر ساخت سازه با کیفیت، هزینه‌ های خود را نیز کاهش دهید.

پس از مطمئن شدن از کالا و محصول خریداری، برای استعلام قیمت محصول با کارشناسان فروش فولاد حامیران تماس حاصل نمایید تا علاوه بر قیمت و مشخصات محصول؛ شرایط پرداخت، زمان بارگیری و تحویل محصول و سایر جزئیات سفارش را در قالب پيش فاكتور به شما اطلاع دهند. پس از تایید پرداخت، دستور بارگیری و ارسال بار صادر می شود و بعد از تاييد قيمت كرايه از سوی مشتری، طبق زمان ‌بندی اعلام شده، نسبت به تحویل بار به آدرس و مشخصات دریافتی از مشتری، اقدام می‌ شود.