logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

عوامل موثر بر قیمت فولاد

عوامل موثر بر قیمت فولاد

بازار آهن و فولاد یکی از مهم ترین بازارهای داخلی در کشور محسوب می شوند. نوسانات نرخ ارز از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت فولاد است. امروزه گسترش استفاده از فولاد در جهان بسیار افزایش یافته است از همین رو تمامی کشورهای توسعه یافته به فولاد نیاز دارند. شاید این سوال برایتان به وجود آید عوامل موثر بر قیمت فولاد به چه صورت است؟

برای پاسخ به این سوال تا ادامه این مطلب با ما همراه باشید. با توسعه صنعت حمل و نقل و راه سازی بسیاری از سازمان ها دست به تولید فولاد زدنند از همین رو قیمت فولاد از اهمیت بالایی برخوردار است.

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

آشنایی با عوامل موثر بر قیمت فولاد

در تعیین قیمت فولاد عوامل متعددی بسیار مهم و تاثیر گذار هستند. همانطور که می دانید فولاد در واقع پایه اصلی ساخت اغلب محصولات است. که در سازه های مختلف صنعتی و ساختمانی کاربرد های متنوعی را به همراه دارد. فولاد اغلب برای ساخت مقاطع فولادی، تیر فولادی، نبشی ها و… کاربرد دارد. در ادامه با عوامل موثر بر قیمت فولاد آشنا خواهید شد:

 • سنگ آهن
 • قیمت نفت
 • نرخ ارز
 • هزینه مواد خام اولیه
 • اقتصاد و بودجه
 • نرخ تورم جهانی
 • قیمت آهن ضایعاتی
 • هزینه حمل و نقل
 • کارخانجات تولیدی
 • میزان عرضه و تقاضای فولاد
عوامل موثر بر قیمت فولاد
بررسی عوامل موثر بر قیمت فولاد

تاثیر نرخ ارز در قیمت فولاد

یکی از عوامل مهم بر قیمت فولاد بدون شک نرخ ارز است. بخشی از مواد اولیه ساخت فولاد از سایر کشورها به ایران صادر می شود. از همین رو نرخ ارز بر قیمت این ماده بسیار تاثیرگذار است. با تغییرات به وجود آمده در بازار ارز قیمت فولاد دچار برخی نوسانات شده است این موضوع به صورت عینی در چند سال اخیر رخ داده است و بازار فولاد را دچار برخی التهابات کرد.

اثر قیمت نفت بر قیمت فولاد

از دیگر عوامل موثر بر قیمت فولاد می توان به اثر قیمت نفت اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت با افزایش قیمت نفت بدون شک هزینه های ساخت فولاد نیز تغییر خواهد کرد و قیمت فولاد افزایش می یابد. از همین رو می توان گفت قیمت نفت تاثیر زیادی بر روی قیمت فولاد دارد. البته ناگفته نماند با افزایش قیمت نفت رشد اقتصادی بهتر خواهد شد. اما از سوی دیگر قیمت فولاد رو به افزایش خواهد رفت.

بررسی اثر قیمت نفت بر قیمت فولاد
چگونگی اثر قیمت نفت بر قیمت فولاد

تاثیر هزینه حمل و نقل بر قیمت فولاد

همانطور که می دانید هزینه هایی که صرف جا به جایی و صادرات محصولات می شود رابطه مستقیمی با نوسانات قیمت فولاد دارد. امروزه حجم صادرات رو به افزایش و گسترش است. همین موضوع باعث می شود اثر مثبتی بر هزینه و قیمت فولاد ایجاد شود.

هزینه مواد خام فولاد

از دیگر عوامل موثر بر قیمت فولاد بدون شک هزینه مواد خام اولیه این محصول است. همانطور که می دانید پایه و اساس ساخت فولاد در واقع سنگ آهن است. از همین رو نقش مهم و بسزایی بر قیمت نهایی فولاد خواهد داشت. مواد اولیه به نوع تقسیم بندی می شوند که هر کدام به نوبه خود بر قیمت فولاد تاثیر می گذارند.

بررسی هزینه مواد خام فولاد
آشنایی با هزینه مواد خام فولاد

تاثیر اقتصاد و بودجه بر قیمت فولاد

همانطور که می دانید بودجه های تعیین شده هر ساله دچار تغییر می گردد. با وجود همین مسئله قیمت فولاد را می توان پیش بینی کرد. فولاد یکی از مهم ترین محصولات در صنایع و سایر تولیدات محسوب می شود. اقتصاد و بودجه از مهم ترین تعیین کننده های اصلی قیمت این ماده می باشند.

سنگ آهن یکی از عوامل اصلی بر قیمت فولاد

مهم ترین منبع تولید فولاد بدون شک سنگ آهن است. این ماده تاثیر مستقیمی بر روی قیمت و خرید فولاد دارد. این نکته مهم را در نظر داشته باشید هر چه قیمت سنگ آهن بیشتر شود از همان رو قیمت فولاد نیز افزایش خواهد یافت.

سنگ آهن یکی از عوامل اصلی بر قیمت فولاد

سخن پایانی

در این مطلب از سایت حامیران استیل همانطور که گفته شد با عوامل موثر بر قیمت فولاد به طور کامل آشنا شدید. بازار آهن و فولاد یکی از مهم ترین بازارهای داخلی در کشور محسوب می شود. نوسانات نرخ ارز از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت فولاد است. امروزه گسترش استفاده از فولاد در جهان بسیار افزایش یافته است از همین رو تمامی کشورهای توسعه یافته به فولاد نیاز دارند.

سوالات متداول عوامل موثر بر قیمت فولاد

 1. اثر قیمت نفت بر قیمت فولاد به چه صورت است؟
  با افزایش قیمت نفت بدون شک هزینه های ساخت فولاد نیز تغییر خواهد کرد و قیمت فولاد افزایش می یابد. از همین رو می توان گفت قیمت نفت تاثیر زیادی بر روی قیمت فولاد دارد. البته ناگفته نماند با افزایش قیمت نفت رشد اقتصادی بهتر خواهد شد. اما از سوی دیگر قیمت فولاد رو به افزایش خواهد رفت.
 2. تاثیر اقتصاد و بودجه بر قیمت فولاد به چه صورت است؟
  بودجه های تعیین شده هر ساله دچار تغییر می گردد. با وجود همین مسئله قیمت فولاد را می توان پیش بینی کرد. فولاد یکی از مهم ترین محصولات در صنایع و سایر تولیدات محسوب می شود. اقتصاد و بودجه از مهم ترین تعیین کننده های اصلی قیمت این ماده می باشند.
 3. تاثیر نرخ ارز در قیمت فولاد به چه صورت است؟
  بخشی از مواد اولیه ساخت فولاد از سایر کشورها به ایران صادر می شود. از همین رو نرخ ارز بر قیمت این ماده بسیار تاثیرگذار است. با تغییرات به وجود آمده در بازار ارز قیمت فولاد دچار برخی نوسانات شده است این موضوع به صورت عینی در چند سال اخیر رخ داده است و بازار فولاد را دچار برخی التهابات کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا