logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

تاریخچه فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ یک ماده پرکاربرد و بسیار سودمند در صنایع مختلف از ساخت و ساز گرفته تا مراقبت های بهداشتی است. توانایی استیل ضد زنگ در برابر خوردگی و ظاهر جذابش، آن را به گزینه ای محبوب برای بسیاری از کاربردها تبدیل کرده است. تاریخچه فولاد ضد زنگ سفری جذاب است که قرن ها را در بر می گیرد و چندین اکتشاف و نوآوری کلیدی را شامل می شود. از انواع فولاد های ضد زنگ می توان به فولاد زنگ نزن 316 و فولاد زنگ نزن 304 اشاره کرد.

داستان فولاد ضد زنگ در اوایل قرن نوزدهم با توسعه خود فولاد آغاز می شود. فولاد، آلیاژی از آهن و کربن، به دلیل استحکام و دوام آن محبوب شده بود. با این حال، به خصوص زمانی که در معرض رطوبت قرار می گرفت، مستعد زنگ زدگی بود. این محدودیت باعث شد تا دانشمندان و متالوژیست ها به دنبال راه حل باشند.

جهت اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

در اوایل دهه 1900، دو محقق، هری بررلی (Harry Brearley) در انگلستان و الوود هاینز (Elwood Haynes) در ایالات متحده، به طور مستقل آلیاژی را کشف کردند که مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی داشت. این آلیاژ که اکنون آن را فولاد ضد زنگ می نامیم حاوی درصد بالایی از کروم بوده که به همین موجب از ویژگی های منحصر به فردی در برابر خوردگی برخوردار می باشد. در نهایت این بررلی بود که به عنوان مخترع رسمی فولاد ضد زنگ شناخته می شود. البته ورق هایی هم چون ورق گالوانیزه ، ورق سیاه، ورق روغنی و ورق سیاه گیلان که دارای پوشش می باشند هم خاصیت ضد زنگی دارند.

تاریخچه فولاد ضد زنگ

افزودن کروم به فولاد سنتی به عنوان یک لایه محافظ عمل کرد که مانعی بین آهن و محیط اکسیداسیون آن ایجاد کرد. این لایه کروم از قرار گرفتن آهن در معرض هوا و رطوبت جلوگیری می کرد و در نتیجه به طور موثری از خوردگی جلوگیری می کرد. آلیاژ جدید به دلیل کاربردهای بالقوه خود در صنایع مختلف به سرعت مورد توجه قرار گرفت.

جهت اطلاع از قیمت تیراهن یزد کلیک نمایید.

کاربرد فولاد ضد زنگ

اولین کاربرد عمده فولاد ضد زنگ در کارد و چنگال و ظروف آشپزخانه بود. توانایی این ماده در مقاومت در برابر لکه شدن و زنگ زدگی، آن را به گزینه ای ایده آل برای چاقو، چنگال و قاشق تبدیل کرده است. معرفی این فولاد ضد زنگ, صنعت ظروف آشپزخانه را متحول کرد و جایگزینی بادوام و جذاب برای مواد سنتی را در اختیار مصرف کنندگان قرار داد.

برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.

فولاد زنگ نزن

همانطور که مزایای فولاد ضد زنگ بیشتر شناخته شد، استفاده از آن در زمینه های دیگر گسترش یافت. در اوایل قرن بیستم، فولاد ضد زنگ در صنایع خودروسازی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفت. مقاومت آن در برابر زنگ زدگی و سایر اشکال خوردگی، آن را به یک ماده ایده آل برای قطعات و سازه های خودرو در معرض شرایط آب و هوایی سخت تبدیل کرده است.

استیل

جهت اطلاع از قیمت ورق استیل براق نگیر کلیک نمایید.

در طول جنگ جهانی اول و دوم، فولاد ضد زنگ نقشی حیاتی در کاربردهای نظامی ایفا کرد. دوام و مقاومت این ماده در برابر خوردگی، آن را به ماده ای ضروری برای ساخت هواپیما، سلاح و تجهیزات دریایی تبدیل کرد. فولاد ضد زنگ به یک جزء ضروری جنگ تبدیل شد و به پیروزی در بسیاری از جبهه ها کمک کرد.

پس از جنگ، استفاده از فولاد ضد زنگ در بخش‌های مختلف به رشد خود ادامه داد. نیازهای کم نگهداری، خواص بهداشتی آنتی باکتریالی و ظاهر جذاب آن را برای کاربرد در صنایع پزشکی و دارویی مناسب کرده است. فولاد ضد زنگ به ماده ترجیحی برای ابزارهای جراحی، تجهیزات پزشکی و ظروف ذخیره سازی تبدیل شد و بالاترین استانداردهای بهداشت و عملکرد را تضمین کرد.

در دهه 1950 و 1960، فولاد ضد زنگ راه خود را به دنیای معماری و طراحی باز کرد. زیبایی منحصر به فرد آن, این فولاد را به متریالی شیک و مدرن برای معماران و طراحانی بدل نمود که به دنبال متریالی جذاب و همه فن حریف بودند که بتواند در مقابل عناصر مقاومت کند و در عین حال جذابیت بصری خود را حفظ کند. فولاد ضد زنگ در سازه‌های نمادین مانند قوس دروازه در سنت لوئیس و ساختمان کرایسلر در شهر نیویورک استفاده شد و اثری ماندگار در خط افق جهان بر جای گذاشت.

جهت اطلاع از لوله مسی کلیک نمایید.

پیشرفت‌ها در متالورژی و تکنیک‌های ساخت، امکان توسعه درجات مختلف فولاد ضد زنگ را فراهم می‌آورد که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص مناسب برای کاربردهای مختلف هستند. امروزه فولاد ضد زنگ در طیف وسیعی از صنایع از جمله فرآوری مواد غذایی، نفت و گاز، حمل و نقل و الکترونیک استفاده می شود.

در نتیجه، تاریخچه فولاد ضد زنگ گواهی بر نبوغ انسان و تلاش برای بهبود است. فولاد ضد زنگ از آغاز ساده خود به عنوان راه حلی برای مشکل زنگ زدگی فولاد، به ماده ای تبدیل شده است که امروزه صنایع بی شماری را متحول کرده است. دوام، مقاومت در برابر خوردگی و ویژگی های زیبایی شناختی آن را به بخشی ضروری از زندگی روزمره ما تبدیل نموده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا