logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

فشار در لوله u شکل

فشار در لوله u شکل

دینامیک سیالات شاخه‌ای از فیزیک است که به بررسی رفتار مایعات و گازها در حال حرکت می‌پردازد و توزیع فشار در لوله u شکل یکی از جنبه‌ های جذاب این رشته است. لوله های U شکل که به عنوان مانومتر نیز شناخته می شوند، دستگاه های ساده و در عین حال موثری هستند که برای اندازه گیری اختلاف فشار در کاربردهای مختلف از جمله فرآیندهای صنعتی، آزمایشگاه ها و سیستم های مهندسی استفاده می شوند.

ساختار لوله u شکل

یک لوله U شکل، یک لوله خم شده به شکل حرف U است که با مایعی مانند آب یا جیوه پر شده است. دو بازوی U به اتمسفر باز هستند یا به منابع فشار مختلف متصل هستند. اختلاف ارتفاع سطوح مایع در دو بازو اطلاعات ارزشمندی در مورد شرایط فشار ارائه می دهد.

جهت اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

اصول فشار

طبق قانون پاسکال، فشار وارد شده به یک سیال محصور شده بدون کاهش در همه جهات منتقل می شود. در زمینه یک لوله U شکل، این اصل به صورت مایع در بازوها ظاهر می شود که ارتفاع خود را برای متعادل کردن فشارهای اعمال شده تنظیم می کند. هنگامی که یک بازو تحت فشار بالاتری نسبت به دیگری قرار می گیرد، سطح مایع تغییر می کند و تفاوت قابل اندازه گیری ایجاد می کند.

در جستجوی بهترین قیمت لوله‌ ها برای خرید لوله مانیسمان، بایستی به اطلاعات فنی و کیفیت محصول نیز توجه کرد.

در تحقیقات علمی جدید در زمینه قیمت‌ لوله مانیسمان و قیمت پروفیل‌ لوله، نتایج نشان می‌دهند که تفاوت‌های قابل توجهی در قیمت‌های فروش لوله مانیسمان وجود دارد. این تفاوت‌ها معمولا به عوامل متعددی از جمله کیفیت مواد اولیه، فناوری تولید و شرایط بازار بستگی دارد. در این شرایط، انتخاب بهترین فروشنده و محصول با توجه به قیمت و کیفیت، برای مصرف‌کننده حائز اهمیت است.

برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله مانیسمان چیست مراجعه نمایید.

لوله u شکل

اندازه گیری فشار در لوله u شکل

اختلاف ارتفاع (h) ستون های مایع در دو بازو مستقیماً با اختلاف فشار (ΔP) بین دو نقطه ارتباط دارد. با استفاده از معادله ΔP = ρgh که ρ چگالی مایع، g شتاب ناشی از گرانش و h اختلاف ارتفاع است، می‌توان اختلاف فشار را به دقت تعیین کرد.

محاسبه لوله U شکل شامل تعیین حداقل ابعاد لوله است که برای جبران تغییر شکل های دمایی خط لوله کافی است. با پرکردن فرم فوق قادر خواهید بود ظرفیت لوله U شکل را با ابعاد آن محاسبه کنید.

توصیه های محاسبه

حداکثر کشش در پشت لوله در محدوده 80 تا 110 مگاپاسکال توصیه می شود.

جهت اطلاع از قیمت لوله گالوانیزه کلیک نمایید.

توصیه می شود نسبت طول کلی لوله به قطر آن در محدوده H/DN = (از 10 … تا 40) باشد، در حالی که طول کلی لوله در 10DN مطابق با خط لوله DN350 است. طول کلی در 40DN تا خط لوله DN15.

نسبت عرض لوله به حاشیه آن در محدوده L/H= (از 1 … تا 1.5) توصیه می شود، هرچند ممکن است مقادیر دیگری نیز پذیرفته شوند.

در صورت نیاز به نصب یک لوله با اندازه های بیش از حد بزرگ برای جبران افزایش طول حرارتی خط لوله، می توان آن را با دو لوله کوچکتر جایگزین کرد.

هنگام محاسبه طول حرارتی خط لوله، دمای مایع خنک کننده باید حداکثر و دمای محیط اطراف خط لوله به عنوان حداقل در نظر گرفته شود.

محدودیت های محاسبه

خط لوله با آب یا بخار پر شده باشد

خط لوله ساخته شده از لوله فولادی باشد

حداکثر دمای آب داغ یا بخار از 200 درجه سانتیگراد تجاوز نکند

حداکثر فشار در خط لوله از 1.6 مگاپاسکال (16 بار) تجاوز نکند.

لوله به صورت افقی نصب شود

تکیه گاه های ثابت کاملاً سفت و سخت در نظر گرفته شوند

توصیه های نصب

قرار دادن تکیه گاه های ثابت در فاصله کمتر از 10DN از لوله U شکل توصیه نمی شود، زیرا انتقال لحظه گیره نگهدارنده به آن باعث کاهش انعطاف پذیری می شود.

جهت اطلاع از قیمت لوله مسی کلیک نمایید.

بخش های خط لوله از تکیه گاه های ثابت تا لوله U شکل توصیه می شود که طول یکسانی داشته باشند. اگر لوله در وسط مقطع قرار نگیرد، اما به سمت یکی از تکیه گاه های ثابت منتقل شود، نیروهای تغییر شکل الاستیک و کشش تقریباً 20-40٪ نسبت به مقادیر به دست آمده برای لوله واقع در آن افزایش می یابد. وسط.

برای افزایش ظرفیت لوله از پیش کشش لوله استفاده می شود. در حین نصب، لوله بار خمشی را تجربه می کند، هنگام گرم شدن حالت بدون تنش به خود می گیرد و در حداکثر دما خم می شود. پیش کشش لوله به اندازه نصف ازدیاد طول حرارتی خط لوله امکان افزایش دو برابر ظرفیت لوله آن را فراهم می کند.

نصب لوله u شکل

کابرد های لوله u شکل

لوله های U شکل در زمینه های مختلف کاربرد دارند. در محیط های صنعتی، مانومترها به نظارت و کنترل فشار در خطوط لوله و مخازن کمک می کنند. در آزمایشگاه ها، آنها برای آزمایش های مربوط به مکانیک سیالات و اندازه گیری فشار ضروری هستند. آنها همچنین در سیستم های HVAC برای اندازه گیری اختلاف فشار در کانال ها استفاده می شوند.

  • چالش ها

در حالی که لوله های U شکل بینش های ارزشمندی را در مورد اختلاف فشار ارائه می دهند، عواملی مانند انتخاب مایع، تغییرات دما و تبخیر احتمالی می توانند بر دقت اندازه گیری ها تأثیر بگذارند. کالیبراسیون دقیق و در نظر گرفتن این عوامل برای نتایج قابل اعتماد ضروری است.

نتیجه

فشار در لوله های U شکل برای بسیاری از تلاش های مهندسی و علمی اساسی است. چه در فرآیندهای کنترل کیفیت، آزمایشگاه‌ های تحقیقاتی یا کاربردهای صنعتی، اصول حاکم بر اختلاف فشار در لوله‌های U شکل، بینش ارزشمندی را در مورد رفتار سیال ارائه می‌کند. پیشرفت های مداوم در دینامیک سیالات و ابزار دقیق، توانایی ما را برای اندازه گیری و کنترل فشار بیشتر می کند و به کارایی و ایمنی سیستم های مختلف کمک می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا