logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

لوله مانیسمان چیست

لوله مانیسمان چیست

ویدیو معرفی لوله مانیسمان

لوله مانیسمان چیست؟ انتقال سیالات یکی از مهمترین وظایف انواع لوله ها در هر صنعتی و کاربردی می باشد. انتخاب نوع محصول مورد استفاده با توجه به عوامل مختلفی مانند توانایی آن در تحمل فشار، ساخت بدون درز یا درز، پوشش ها و غیره تعیین می شود.

لوله های بدون درز که به نام لوله های مانیسمان نیز شناخته می شوند، محصولات فولادی مستحکم و بدون درز هستند که آنها را به انتخابی بهینه برای انتقال سیال به ویژه در صنعت نفت و گاز تبدیل می کند.

تاریخچه لوله مانیسمان

تاریخچه لوله های مانیسمان به تلاش دو برادر آلمانی به نام های راینهارد و ماکس مانیسمان برمی گردد که در سال 1886 لوله های بدون درز را با موفقیت تولید کردند. آنها شرکت Mannesmann AG را در سال 1890 با هدف تولید لوله های بدون درز تأسیس کردند و دفتر مرکزی آن را در دوسلدورف تأسیس کردند. آلمان از آن زمان تاکنون لوله های بدون درز در ایران به نام این مبتکران شناخته شده اند. لوله های بدون درز در طول زمان تکامل یافته و متنوع شده اند. یکی از انواع نزدیک لوله A106 است که به طور گسترده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می شود.

جهت اطلاع از فروش لوله مانیسمان کلیک نمایید.

نوع مهم دیگر لوله A333 یا LTCS است که برای سیالات در دماهای بسیار پایین استفاده می شود که اغلب به عنوان لوله های سرویس با دمای پایین شناخته می شود. توجه به این نکته مهم است که لوله های بدون درز به فولادهای کربنی محدود نمی شوند. آنها در آلیاژهای مختلف مانند فولاد ضد زنگ، دوبلکس، اینکونل، مونل غیره موجود هستند که برای کاربردهای مختلف و شرایط سخت مناسب هستند. کاربردها شامل سکوهای استخراج گاز و مایعات در دریا، صنایع هسته ای و کاربردهای نظامی است.

در حال حاضر، لوله های رایج در بازار، لوله های بدون درز مشکی یا لوله های مانیسمان هستند که برای صنایع مختلف از جمله مواد غذایی، دارویی، نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه ها قابل استفاده هستند. لوله های بدون درز گالوانیزه گاهی اوقات برای اهداف خاصی استفاده می شوند. لوله های بدون درز گالوانیزه بیشتر در ساخت تاسیسات آبرسانی به ویژه برای مصارف آب گرم استفاده می شود.که قیمت لوله گالوانیزه نیز با فروش فولاد نیز متفاوت است.

لوله مانیسمان چیست

انواع لوله مانیسمان

• لوله های بدون درز از جنس فولاد معمولی یا کربن استیل یا همان مانیسمان رایج
• لوله های بدون درز از جنس فولاد آلیاژی همانند استینلس و داپلکس
• لوله های آلیاژهای غیر آهنی همچون اینکنل و یا مونل
• لوله های بدون درز مسی (عموماآلیاژ مس و نیکل)
• لولهای بدون درز اچ دی پی ای HDPE
• لوله های بدون درز CPVC
• لوله های بدون درز UPVC
• لوله های پلی اتیلن

انواع لوله مانیسمان

 

استاندارد لوله های مانیسمان

مشخصات لوله های مانیسمان بر اساس خواص فیزیکی و بصری و همچنین ویژگی های مکانیکی آنها متفاوت است. منابع مختلف جنبه های مربوط به خواص فیزیکی و مکانیکی و همچنین تجزیه و تحلیل شیمیایی لوله های بدون درز را ذکر می کنند. خواص مکانیکی و الزامات آنالیز شیمیایی برای لوله های بدون درز را می توان در استانداردهایی مانند ASTM A106، ASTM A179 و ASTM A192 و ISO یافت. برای اطلا از انواع استانداردهای لوله مانیسمان و اطلاعات بیشتر می توانید کلیک کنید.

اگر یک لوله بدون درز از صفحه A516 تولید شود، خواص مشخص شده را می توان تحت ASTM با همان تعداد مورد نیاز در نظر گرفت. با این حال، همه این الزامات تنها زمانی قابل ارجاع هستند که توسط سازنده رعایت شده و توسط بازرسان شخص ثالث تایید شده باشند. لوله های رایج در بازار از جمله لوله گوشتدار که دارای مهر کنترل کیفیت هستند و کیفیت را برای مصرف کنندگان تثبیت کرده اند، ارزش بیشتری نسبت به سایر لوله های تولیدی دارند و در بازار مورد توجه قرار می گیرند.

کاربرد لوله مانیسمان

به طور کلی، این اتصالات در درجه اول برای انتقال سیالات تحت فشار و دمای بالا استفاده می شود. با این حال، کاربردهای آنها در کنار لوله های مانیسمان را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • صنایع پالایشگاهی
 • صنعت نفت و گاز : استخراج و انتقال نفت و گاز
 • صنایع و تاسیسات دریایی
 • کشاورزی : آبرسانی
 • مبدل های حرارتی و گرمایی
 • تجهیزات هیدرولیک
 • صنایع پتروشیمی
 • تولید انرژی : عایق کردن کابل هی فشار قوی در نیروگاه ها

  اتصالات جوشی مانیسمان کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارد. برخی از این کاربردها شامل سیستم های تامین آب برای موتورها، سیستم های حفاظت آتش ساختمان، ساخت پل و اسکله، تاسیسات مرکزی در برج ها، صنایع نظامی و غیره می باشد.

جهت اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک نمایید.

تولید لوله های مانیسمان

تولید لوله های مانیسمان در درجه اول شامل فرآیند اکستروژن با استفاده از قالب های مختلف است. این فرآیند با تبدیل بیلت های فولادی به لوله آغاز می شود. شایان ذکر است که در برخی موارد از مقاطع مربع یا مستطیل نیز استفاده می شود که البته هزینه های اضافی نیز به همراه دارد. مشخصات استاندارد مانند API 5L برای صنعت نفت و گاز و استانداردهای ASTM A53 و A106 در ساخت لوله های مانیسمان به کار گرفته شده است.

ضخامت های مختلف برای این لوله ها بر اساس استانداردهای خاص قابل دستیابی است. به طور کلی، با افزایش فشار سیال، ضخامت لوله نیز به نسبت افزایش می یابد. در تولید برخی از این لوله‌ها از فرآیندهای عملیات حرارتی ویژه استفاده می‌شود که با توجه به الزامات، کاربرد لوله‌های مانیسمان و امکانات موجود در کارخانه تولیدی انتخاب می‌شوند.

 

مراحل تولید لوله مانیسمان

مرحله 1: تهیه مواد اولیه
لوله‌های درزدار از ورق‌های فولادی ساخته می‌شوند، در حالی که لوله‌های بدون درز از شمش‌های فولادی یا مقاطع فولادی مربعی/مستطیلی استفاده می‌کنند. این مواد اولیه وارد کارخانه می شوند و در مورد ضخامت، اندازه، ابعاد و سایر مشخصات آنها تصمیم گیری می شود.

مرحله 2: برش و گرم کردن بیلت ها
پس از ورود مواد اولیه به خط تولید، باید آنها را به اندازه های مختلف برش داده و سپس در کوره های قوس الکتریکی تحت حرارت قرار گیرند. بیلت ها تا حدی گرم می شوند که نرم شده و شکل پذیر می شوند. یک جنبه مهم در این مرحله سوراخ کردن چرخشی برای شکل دادن به بیلت ها به شکل لوله و تکمیل فرآیند تولید است.

جهت اطلاع از قیمت روز لوله گالوانیزه کلیک نمایید.

مرحله 3: پیرسینگ
سوراخ کردن و تنظیم سر و دم بیلت ها در مرحله سوم انجام می شود تا لوله شکل دلخواه خود را بگیرد. سپس کارهای تکمیلی بعدی بر اساس سفارش مشتری از نظر اندازه و ابعاد انجام می شود.

مرحله نهایی: تکمیل تولید
در این مرحله نهایی، لوله ها برای آزمایش و بازرسی آماده می شوند. محصولات نامرغوب و مواد زائد حذف می شوند و لوله های با کیفیت بسته بندی می شوند.
امروزه پیشرفت در فناوری صنعت فولاد منجر به استفاده از روش های جایگزین برای تولید لوله های بدون درز شده است، مانند ریخته گری گریز از مرکز یا ریخته گری اسپین گریز از مرکز که می تواند لوله های مانیسمان استثنایی تولید کند.

محصولات لوله مانیسمان

 

جهت اطلاع از قیمت لوله مسی کلیک نمایید.

بازرسی و آزمایش لوله مانیسمان

اگر قصد خرید لوله های مانیسمان را دارید، بسیار مهم است که نتایج تست زیر را از فروشنده درخواست کنید تا مطمئن شوید محصولات خریداری شده از کیفیت بالایی برخوردار هستند:
تست سختی:
تست سختی تمام مشخصات لوله و جدول لوله مانیسمان را در نظر می گیرد. فرآیند برش و تولید می تواند بر خواص مکانیکی ماده خام تأثیر بگذارد. برای این آزمایش یک دستگاه سختی سنجی بر روی سطح لوله قرار می گیرد تا اندازه آن بر اساس میزان فرورفتگی محاسبه شود. این تست برای لوله هایی با سطوح ناهموار توصیه نمی شود و رنگ آنها عموما تیره است.

امروزه تست های سختی در سه نوع لو، پارچه و ویکتوریا انجام می شود. ماشین‌هایی که این آزمایش‌ها را انجام می‌دهند شامل Rockwell، Vickers و Brinell هستند که مقادیر سختی (به ترتیب HRB، HV و HB) را محاسبه می‌کنند. Rockwell دقیق ترین اندازه گیری ها را ارائه می دهد و برای لوله های مانیسمان ضخیم تر مقرون به صرفه تر است.

تست کشش:
برای بررسی استحکام کششی لوله، یک دستگاه آزمایش لوله را می کشد تا به نقطه شکست برسد. این تستر مشخصات فیزیکی خاصی مانند استحکام تسلیم، استحکام کششی و ازدیاد طول را اندازه گیری می کند.

تست فشار:
این آزمایش با استفاده از دستگاه مخروطی شکل انجام می شود. دستگاه وارد نمونه لوله می شود و با انبساط دستگاه ظرف مدت 5 ثانیه قابلیت آن مشاهده می شود. لوله در طول این آزمایش نباید شکسته شود. به طور معمول، ضعیف ترین قسمت لوله آزمایش می شود. (میانگین فشاری که لوله های مانیسمان می توانند تحمل کنند 45.2 مگا پاسکال است)

تست مقاومت در برابر خوردگی:
لوله های مانیسمان مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی از خود نشان می دهند. در این آزمایش از اسید نیتریک برای ارزیابی مقاومت لوله استفاده می شود. غلظت این اسید به ترکیب فولاد مورد استفاده در ساخت لوله بستگی دارد.

جهت اطلاع از قیمت لوله گوشتدار کلیک نمایید.

 

روش های تولید لوله مانیسمان

سه روش اصلی برای تولید لوله های مانیسمان وجود دارد:
روش اول : سوراخ کردن لوله چرخشی
در این روش بیلت تا زمانی که به دمای بالایی برسد حرارت داده می شود. سپس از سنبه برای توخالی کردن آن استفاده می شود. پس از رفع هر گونه نقص، لوله های حاصل به اندازه دلخواه بریده می شوند. بیلت ها (فولاد عملیات حرارتی شده) با استفاده از کشش و نورد تولید می شوند. لوله های تولید شده با این روش ضخیم و بلند هستند.

روش دوم : ریخته گری گریز از مرکز: این روش تولید شامل ریختن مواد مذاب در قالب های استوانه ای شکل و چرخاندن سریع آنها با سرعت های بسیار بالا می باشد. به طور معمول از این روش برای تولید لوله های کوتاه و ضخیم استفاده می شود.

روش سوم : ریخته گری اسپری: ریخته گری اسپری یکی از روش هایی است که برای تولید لوله های بدون درز استفاده می شود. به طور کلی، این روش به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما ما در اینجا یک نمای کلی ارائه می دهیم. در این فرآیند، مواد مذاب در یک محفظه ریخته می شود. سپس محفظه با گاز نیتروژن تحت فشار قرار می گیرد. در حالی که لوله می چرخد، یک نازل نیتروژن را روی سنبه می پاشد. قطر داخلی لوله حاصل از قطر این سنبه تعیین می شود. مواد مذاب روی آن پاشیده می شود و با کنترل مقدار می توان ضخامت لوله را تنظیم کرد.

جهت اطلاع از قیمت لوله صنعتی کلیک نمایید.

مراحل تولید لوله مانیسمان توسط سوراخ کردن لوله چرخشی

برش: شمش فولادی در ابتدا بنا به درخواست مشتری در ابعاد مختلف برش داده می شود.
مرحله گرمایش: شمش در داخل کوره های قوس الکتریکی گرم می شود که با سوخت گاز گرم می شود تا زمانی که به مرحله سرخ شدن برسد.
سیستم سوراخ کاری: در این مرحله بیلت با استفاده از دستگاه پیرسینگ سوراخ می شود.

دستگاه افزایش طول: فولاد گرم شده با استفاده از دستگاه ازدیاد طول گرد می شود.
مرحله شلیک گلوله: این مرحله جالب است که در آن گلوله با سرعت بالا به شمش فولادی گرم شده شلیک می شود.
خنک کاری: در صورتی که لوله دارای موج خفیف باشد در این مرحله صاف و یکنواخت می شود.
جداسازی گلوله: در مرحله رهاسازی گلوله، گلوله از داخل شمش فولادی جدا می شود.
مرحله کروی: در این مرحله انتهای لوله گرفته می شود و لوله به شکل گرد در می آید.
مرحله کششی: لوله به طول های مختلف تا 24 متر کشیده می شود.

مرحله خنک سازی: لوله با استفاده از یک فرآیند خاص با آب خنک می شود.
مرحله اندازه گیری: لوله خنک شده به انتخاب مشتری (معمولاً 6 متر) بریده می شود.
مرحله تست: لوله با کامپیوتر تست می شود تا لوله های معیوب از بقیه جدا شوند.
مخروطی دو سر: در این مرحله هر دو انتهای لوله با استفاده از دستگاه مخروطی (برای تسهیل در جوشکاری) مخروطی و صاف می شوند.
پولیش: این مرحله مختص مشتریان کشورهای خارجی است. برای جلوگیری از زنگ زدگی لوله با استفاده از روغن پولیش مخصوص پولیش می شود.

بسته بندی: در مرحله آخر لوله ها به شکل شش ضلعی بسته بندی شده و با تسمه محکم بسته می شوند و برای بارگیری آماده می شوند.

تنظیم ضخامت لوله
ضخامت لوله مانیسمان در طول تولید با استفاده از فرآیند نورد کاهش می یابد. این کار به دو صورت انجام می شود. در روش اول از سنبه داخلی و در روش دوم از غلتک پیجر در کنار سنبه داخلی استفاده می شود. به این فرآیند رولینگ می گویند.

روش رولینگ پیلگر
در این روش نورد هم از غلتک پیلگر و هم از سنبه داخلی برای تنظیم ضخامت لوله استفاده می شود. لوله با سنبه داخلی بر روی سطحی قرار می گیرد که به غلتک پیلگر اجازه می دهد به جلو و عقب حرکت کند. این غلتک های پیجر شکل خاصی دارند و به طور مداوم حرکت می کنند. با حرکت غلطک ها به عقب، لوله ها در مسیر به جلو حرکت کرده و می چرخند. تکرار این عمل باعث کاهش قطر لوله می شود.

جهت اطلاع از لوله گوشت دار کلیک نمایید.

انواع اتصالات لوله مانیسمان

اتصالات مانیسمان انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فرد و کاربردهای خاص هستند:
اتصالات سه راهی: یکی از متداول ترین اتصالات منیفولد، اتصالات سه راهی در 2 نوع وجود دارد: یکی برای اتصال لوله هایی با قطر یکسان و دیگری برای اتصال لوله هایی با قطرهای مختلف، که به یک لوله اجازه می دهد تا به 3 لوله با قطرهای مختلف متصل شود.

اتصالات زانویی: اتصالات زانویی در زوایای 45 و 90 درجه تولید می شوند و برای تغییر جهت لوله در سیستم های لوله کشی استفاده می شوند.

اتصالات درپوش: اتصالات درپوش که به پلاگ نیز معروف هستند برای آب بندی انتهای خطوط لوله استفاده می شود. آنها در اندازه های مختلف هستند و به لوله جوش داده می شوند.

اتصالات کاهنده (تبدیلی ): از اتصالات کاهنده برای تغییر اندازه انتهای لوله یا اتصال دو لوله با قطرهای مختلف استفاده می شود. این اتصالات منیفولد در دو مدل ارائه می شوند: متحدالمرکز (انتقال صاف) و خارج از مرکز (انتقال خارج از مرکز) که هر کدام برای کاربردهای خاص مناسب هستند.

جهت اطلاع از قیمت لوله 5 اینج کلیک نمایید.

اتصالات متقاطع (اتصالات چهار طرفه): اتصالات متقاطع، شبیه به شکل متقاطع، برای اتصال 4 لوله استفاده می شود که امکان جریان چند جهته یا انشعاب در سیستم های لوله را فراهم می کند.
اتصالات اتحادیه (بوشن): اتصالات اتحادیه برای اتصال موثر دو لوله با اندازه یکسان استفاده می شود.

اتصالات لوله مانیسمان

 

انواع لوله مانیسمان

انواع رده های لوله مانیسمان به شرح زیر است:

لوله مانیسمان رده ۱۰
لوله مانیسمان رده ۲۰
لوله مانیسمان رده ۳۰
لوله مانیسمان STO
لوله مانیسمان رده ۴۰
لوله مانیسمان رده ۶۰
لوله مانیسمان XS
لوله مانیسمان رده ۸۰
لوله مانیسمان رده ۱۰۰
لوله مانیسمان رده ۱۲۰
لوله مانیسمان رده ۱۴۰
لوله مانیسمان رده ۱۶۰
لوله مانیسمان XXS
لوله مانیسمان ۵S
لوله مانیسمان ۱۰S
لوله مانیسمان ۴۰S
لوله مانیسمان ۸۰S

کلاس 20:
این نوع لوله دارای ضخامت تقریبی 2 تا 6 میلی متر و اندازه آن از یک تا دوازده اینچ می باشد. وزن آن بر اساس سایر مشخصات آن تا حدود 300 کیلوگرم متغیر است.

درجه 40:
این نوع لوله مانیسمان نیز دارای سایز حدود 1 تا 12 اینچ با ضخامت بین 2 تا 10 میلی متر می باشد. در برخی موارد وزن آن تا 500 کیلوگرم نیز می رسد.

درجه 60:
مشابه انواع دیگر لوله ها، این گرید بدون درز نیست و تقاضای کمتری دارد. به طور معمول در محدوده قطر 8 تا 24 اینچ تولید و عرضه می شود. وزن بر اساس قطر و ضخامت متفاوت است.

درجه 80:
این محصول با ضخامت 3 تا 9 میلی متر و وزن حدود 9 تا 150 کیلوگرم به بازار عرضه می شود. از نظر اندازه بسیار متنوع است.

درجه 120:
وزن این محصول نسبت به ضخامت قابل توجه آن تا حدود 700 کیلوگرم می رسد. اندازه و ابعاد بر اساس نیاز مشتری متفاوت است.

درجه 160:
این بالاترین عیار لوله مانیسمان است که در مقایسه با سایر گریدها وزن بسیار بیشتری دارد. از این لوله ها در صنایع خاصی استفاده می شود.

جهت اطلاع از قیمت لوله آهنی کلیک نمایید.

لوله مانیسمان گرید 20 

در صنعت ساختمان و در سیستم های لوله کشی پرکاربرد، لوله های مانیسمان درجه 20 از سبک ترین انواع لوله مانیسمان گرید موجود می باشند.توجه به این نکته ضروری است که لوله های سبک تر از گرید 20، مانند لوله های درجه 10، مخصوص صنایع خاصی هستند و در بخش ساخت و ساز کاربرد ندارند. لوله های چدن داکتیل درجه 20 برای لوله کشی مخفی گاز، تاسیسات سیستم HVAC و تاسیسات لوله های گرمایش از کف استفاده می شود.

لوله مانیسمان گرید 20 به دلیل عدم وجود درز در مسیر لوله، تحمل فشار بالایی نسبت به لوله های درزدار دارند. لوله مانیسمان گرید 20 موجود در بازار ایران توسط دو شرکت گروه ملی اهواز با نام تجاری “لوله چدن نشکن صادراتی اهواز” و شرکت لوله دقیق کاوه با نام تجاری “لوله کاوه” ارائه می شود.

ذکر این نکته ضروری است که برای تعیین عیار لوله باید به جداول وزنی مخصوص لوله های مانیسمان مراجعه کرد. اساساً عیار لوله مانیسمان عاملی بر اساس ضخامت آن است و وزن لوله ها نیز از این ضخامت به دست می آید.
می توانید به جدول وزن لوله مانیسمان گرید 20 در سایت شرکت اتصالات گاز آریا مراجعه کنید. شرکت اتصالات گاز آریا از لوله های مانیسمان استاندارد برای تولید انواع اتصالات لوله مانیسمان اعم از زانویی، کاهنده، سه راهی، کلاهک و … با استفاده از آهن مانیسمان گرید 20 استفاده می کند.

 لوله مانیسمان گرید 40

لوله مانیسمان گرید 40 یک طبقه بندی است که نشان دهنده استحکام بالاتر و دیواره ضخیم تر لوله در مقایسه با گرید 20 است.
لوله مانیسمان گرید 40 یکی از پرکاربردترین لوله های مانیسمان با ضخامت بالاتر از لوله مانیسمان گرید 20 می باشد. به دلیل افزایش ضخامت، فشار بیشتری را تحمل می کند و در مقایسه با لوله مانیسمان گرید 20 کاربردهای متفاوتی دارد.

لوله مانیسمان گرید 40 در چهار دسته اصلی استفاده می شود

لوله کشی مخفی گاز.
لوله های ضد حریق.
لوله کشی سیستم HVAC برای گرمایش و سرمایش ساختمان ها.
لوله کشی گاز فشار قوی.

لوله مانیسمان گرید 40 کاربردهایی در بخش های مختلف پیدا می کنند و به ویژه برای پروژه هایی که نیاز به کیفیت بالایی دارند ترجیح داده می شوند. در حالی که لوله کشی مخفی گاز با لوله مانیسمان گرید 20 و لوله های API در برخی مناطق مجاز است، مهندسان اغلب لوله های درجه 40 را در پروژه هایی که مشخصات با کیفیت بالا جستجو می کنند، انتخاب می کنند.

جهت اطلاع از خدمات برش لوله کلیک نمایید.

تولید مانیسمان

 

تولید کنندگان لوله مانیسمان در ایران

شرکت های زیر تولید کنندگان لوله های مانیسمان در ایران هستند:

 • گروه ملی صنعت فولاد ایران
 • شرکت لوله دقیق کاوه ایرانیان
 • شرکت لوله گستر اسفراین
 • شرکت پروفیل فولادی اصفهان

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

گروه ملی صنعت فولاد ایران

مطرح ترین تولید کننده لوله بدون درز در ایران، شرکت ملی فولاد ایران (نیسکو) تولید کننده بزرگ فولاد در کشور است. لوله های بدون درز تولید شده توسط NISCO که عمدتاً در اهواز واقع شده اند، به طور گسترده ای به عنوان “لوله های مانیسمان اهواز” شناخته می شوند.

این شرکت ظرفیت تولید قابل توجهی برای لوله های بدون درز دارد. با این حال، در سال های اخیر، کمبود تولید و عرضه، به ویژه در اندازه های کوچکتر وجود داشته است. لوله های مانیسمان اهواز چه در گرید 20 و چه در گرید 40 به عنوان لوله های بدون درز با کیفیت صادراتی از ایران بسیار مورد توجه و محبوب هستند.

شرکت لوله دقیق کاوه ایرانیان

یکی دیگر از تولید کنندگان قابل توجه لوله های بدون درز، شرکت “لوله های دقیق کاوه” است که به دلیل تولید لوله های بدون درز با نام تجاری “لوله های کاوه” شناخته شده است. خوشبختانه در بحبوحه تحریم های اخیر، لوله های دقیق کاوه که در ابتدا در مقادیر بسیار محدود تولید می کرد، توانست با افزایش چشمگیر تولید لوله های بدون درز درجه 40، سهم قابل توجهی در بازار ایران داشته باشد.

شرکت لوله گستر اسفراین

“لوله گستر اسفراین” یکی دیگر از شرکت های مطرح در زمینه لوله سازی است که متخصص در تولید لوله به ویژه در سایزهای بزرگتر می باشد. محصولات این شرکت در بخش لوله کشی مخفی گاز و لوله کشی گاز خانگی کمتر رواج دارد و عمده محصولات آن در صنعت نفت استفاده می شود.البته انواع لوله مانیسمان در شادآباد نیز موجود می باشد.

شرکت پروفیل فولادی اصفهان

یکی دیگر از تولید کنندگان لوله های بدون درز «پوفا استیل پروفیل» است که در درجه اول محصولاتی برای صنعت نفت تولید می کند. آنها پیشنهادات کمتری در حوزه لوله کشی گاز خانگی و اندازه های کوچکتر برای نصب لوله دارند.

جهت اطلاع از خرید لوله مانیسمان کلیک نمایید.

 

تولید کنندگان لوله مانیسمان در جهان

طبقه بندی لوله بدون درز بر اساس روش ساخت

لوله های جوشی با مقاومت الکتریکی (ERW): در این روش یک صفحه صاف به نام «اسکلپ» گرفته شده و نورد می شود تا با جوشکاری لبه های لوله را تشکیل دهد. لوله های تولید شده با استفاده از این روش به لوله های جوشی با مقاومت الکتریکی (ERW) معروف هستند. این نوع لوله ها به دلیل قابلیت تولید انبوه و مقرون به صرفه بودن در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارند و توجه قابل توجهی را به خود جلب می کنند.

جهت اطلاع از لوله گوشتدار اصفهان کلیک نمایید.

لوله های بدون درز: در این روش یک قطعه استوانه ای توپر (بیلت) سوراخ می شود و در تمام طول آن لوله تشکیل می شود. لوله هایی که با این روش تولید می شوند، لوله های بدون درز نامیده می شوند. لوله های بدون درز به دلیل عدم وجود درز در ساختار خود، برای کاربردهای حساسی که نیاز به مقاومت بالایی در برابر فشار و خوردگی دارند، بسیار مناسب هستند.

لوله مانیسمان چگونه ساخته می شود

لوله‌های مانیسمان به وسیله فرآیندی به نام فرآیند مانیسمان (Mannesmann Process) تولید می‌شوند. این فرآیند به وسیله تکنولوژی خاصی انجام می‌شود که در نهایت لوله‌هایی با خصوصیات مکانیکی و شیمیایی بالا تولید می‌کند. در ادامه، مراحل اصلی فرآیند تولید لوله مانیسمان شرح داده شده است:

 1. انتخاب مواد: این فرآیند از یک شیله فولادی (به عنوان نوع اصلی مواد) شروع می‌شود. این شیله حاوی آهن و سایر عناصر فولادی است که باید خصوصیات مکانیکی و شیمیایی مورد نظر را در لوله‌های تولیدی فراهم کند.
 2. شکل‌دهی اولیه (Piercing): شیله فولادی به شکل گلوله‌ای یا ابریشمی شکل می‌گیرد. در این مرحله، به وسیله یک ابزار نقشه خورده و در حرارت بالا، یک لوله آغازی تشکیل می‌شود.
 3. اعمال فشار (Mandrel Mill): لوله‌های آغازی از مرحله قبل به وسیله ماتریسی به نام مندرل (Mandrel) می‌گذرند که برای اعمال فشار به لوله و شکل دهی بیشتر آنها استفاده می‌شود.
 4. شکل‌دهی نهایی (Sizing Mill): در این مرحله، لوله به اندازه نهایی و با خصوصیات مکانیکی مورد نظر شکل می‌گیرد. این شکل‌دهی به وسیله آب‌های خنک کننده و دیگر تجهیزات انجام می‌شود.
 5. برش و اصلاح نهایی: لوله‌ها بر اساس ابعاد مشخص برش می‌خورند و اگر نیاز به اصلاحات نهایی و یا تیمپراتور (Tempering) باشد، این مرحله انجام می‌شود.
 6. تست و کنترل کیفیت: لوله‌های تولید شده معمولاً تحت آزمون‌های غیرمخرب (Non-Destructive Testing) مانند تست اولتراسونیک و تست هیدرواستاتیکی قرار می‌گیرند تا کیفیت آنها بررسی شود.

با توجه به این مراحل و نیازهای مشتری، لوله‌های مانیسمان با ویژگی‌های متنوعی تولید می‌شوند. این لوله‌ها معمولاً برای انتقال گاز و نفت به کار می‌روند و از مزایای مکانیکی بالا، مقاومت به فشار و دما، و خاصیت ضد زنگ بالایی دارد و تفاوت لوله مانیسمان و api را نیز باید برای استفاده از لوله مانیسمان در پروژه های خودمان بدانیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا