logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

اقدامات ایمنی نصب سازه های فولادی

نصب سازه های فولادی

اقدامات ایمنی در نصب سازه‌ های فولادی از اهمیت بسزایی برخوردارند و نقش حیاتی در حفاظت از کارکنان و تضمین سلامت فرآیند نصب دارند. در این راستا، از اقدامات ایمنی متعددی استفاده می‌شود. ابتدا، تدابیر مربوط به ایمنی فردی اجرا می‌شود که شامل استفاده از ابزارها و تجهیزات ایمنی، مانند کاپشن‌های مقاوم به ضربه، کلاه ایمنی، دستکش‌های محافظ، و کفش‌های ایمنی می‌شود.

همچنین، ترتیبات ایمنی در زمینه استفاده از سیستم‌های بلندکردن و ایستگاه‌های امداد و نجات نیز اتخاذ می‌شود. استفاده از دستگاه‌های حفاظتی، تعلیمات ایمنی، و ارتقاء اطلاعات کارکنان درباره روش‌های صحیح نصب و رفتار در مواجهه با شرایط خاص محل کار نیز از دیگر اقدامات موثر در جلوگیری از حوادث در نصب سازه‌های فولادی است. به‌طور کلی، توجه به جزئیات ایمنی در تمام مراحل نصب اساسی است تا این عملیات به‌طور ایمن و با کیفیت اجرا شود. در این مقاله می خواهیم اقدامات احتیاطی در نصب اسکلت فلزی را به اشتراک بگذاریم.

جهت اطلاع از قیمت فولاد mo40 کلیک نمایید.

نصب سازه های فولادی برای پای ستون

در حین نصب پای ستون، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که پیچ نمی تواند سفت شود به دلیل طول رزوه ناکافی انکر بولت. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، ارتفاع انکر بولت باید در حین ساخت بررسی شود و طول رزوه کافی باشد.

برای پایه ستون با کلید برشی در پایین ستون، لازم است شیار برشی با توجه به اندازه در هنگام ساخت رزرو شود و در شیار برشی هیچ گونه آواری مانند سنگ وجود نداشته باشد.

نصب سازه فولادی

تیرچه فولادی در نصب سازه های فولادی

دهانه مناسب قاب فولادی پورتال حدود 24-30 متر است و تیر فولادی در دهانه معقول نباید به بیش از چهار بخش تقسیم شود. فرض کنید طراحی اصلی راحتی ساخت سایت را در نظر نمی گیرد. در این صورت، تیر فولادی هنگام طراحی به شش بخش تقسیم می‌شود و مهندس سازه می‌تواند بررسی تأیید را طبق چهار بخش انجام دهد. بررسی در صورت تصویب می تواند حجم کار سایت را تا حد زیادی کاهش دهد.

اقدامات ایمنی برای اتصال پیچ و مهره

تعداد پیچ ها در اتصالات اتصال تیرآهن به ستون و تیراهن به تیرآهن اغلب نسبتاً زیاد است و یک صفحه سفت کننده در نزدیکی پیچ ها وجود دارد. فضای پیچ باید از قبل در طول ساخت بازبینی شود تا اطمینان حاصل شود که آچار گشتاور الکتریکی به آرامی سفت شده است.

جهت اطلاع از قیمت ورق فولاد mo40 کلیک نمایید.

لوله کشی

پیچ و مهره های اتصال پایه لوله و تیر و ستون نباید در جان تیرآهن  و ستون باشد. در غیر این صورت ساختن آن آسان نیست. علاوه بر این، پایه لوله در بالای ستون با یک ناودان اغلب باید به بیرون منتقل شود تا اطمینان حاصل شود که لوله پایین می‌تواند به آرامی سقوط کند.

ناودانی

ناودانی بخش مهمی برای جلوگیری از نشت آب در ساختمان فولادی است. قبل از ساخت سازه فولادی، مهندس باید ارتفاع پرلین را بررسی کند تا نیازهای عمق ناودان را برآورده کند و اینکه آیا ارتفاع ناودان با الزامات زهکشی ناودان میانی مطابقت دارد یا خیر. علاوه بر این، برای در نظر گرفتن ضخامت ناودان و زهکشی باید به براکت های ناودانی توجه شود.

تیر جرثقیل در نصب سازه های فولادی

هنگام نصب تیر جرثقیل علاوه بر توجه به اینکه آیا فاصله خالص بین بالای جرثقیل و تیر سقف فضای کافی دارد یا خیر، باید به وجود جایگاه مهاربندی ستون نیز توجه داشت. پیچ‌ ها در گره‌های اتصال تیرآهن به ستون باید پیچ‌های با استحکام بالا یا پیچ‌ های معمولی باشند و هیچ مهاربندی ستونی در دهانه وجود نداشته باشد. پیچ ها از پیچ های معمولی استفاده می کنند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد k110 کلیک نمایید.

نصب ستون بند

برای مهاربند ستونی متشکل از فولاد زاویه ای، هنگام نصب یک مهاربند کوتاه، برای اطمینان از نصب صاف، نوارهای فولادی زاویه ای در نزدیکی صفحه اتصال مهاربند باید پس از نصب در محل جوش داده شوند. صفحه اتصال در اتصال مهاربندی به ستون فولادی نیز باید هر کدام 2 میلی متر به سمت بیرون حرکت کند.

نصب درب و پنجره

در مرحله بررسی نقشه های ساختمانی، علاوه بر بررسی اینکه سازه با موقعیت درها و پنجره ها، بازشوهای رزرو شده، ناودان ها و قرنیزها در نقشه های ساختمان مطابقت دارد یا خیر، باید بررسی شود که آیا بازشوهای در با مهاربندی ستون؛ علاوه بر این، میله آویزان نباید به عمق در و پنجره باز شود.

نصب اسکلت فلزی برای نردبان

به عنوان یک سازه فرعی مهم ساختمان سازه های فولادی، نردبان تعمیر و نگهداری باید ارتفاع شروع، ارتفاع فرود و اتصال با سقف را در نظر بگیرد. از آنجایی که نردبان دارای سطح مقطع نازکی است و به راحتی تغییر شکل می دهد، کارگران باید قبل از نصب به محافظت از نردبان توجه ویژه ای داشته باشند.

اشتباهات رایج در نصب سازه های فولادی

کیفیت نصب سازه های فولادی نیز یکی از عوامل مهم تعیین کننده کیفیت ساختمان اسکلت فلزی است. خطاهای مختلفی در نصب سازه های فولادی مستعد رخ دادن است و باید تا حد امکان از بروز خطا در مراحل نصب جلوگیری کرد زیرا خطا در نصب سازه های فولادی منجر به کار مجدد و اتلاف زمان ساخت می شود. علاوه بر این، خطاهای نصب مستقیماً هزینه بودجه پروژه را افزایش داده و بر شهرت سازنده تأثیر می گذارد. البته انتخاب تیم نصب با تجربه نصب غنی نیز بسیار عاقلانه است. آنها از روش های معقول و تجربه ساخت و ساز برای جلوگیری از بسیاری از اشتباهات استفاده خواهند کرد.

جهت اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه اجدار کلیک نمایید.

  • ساخت و ساز بدون آماده سازی

لازم است قبل از شروع نصب سازه های فولادی، آماده سازی انجام شود تا پیشرفت عادی فرآیند نصب بعدی تسهیل شود.

ابتدا، یک منطقه بزرگ در داخل و اطراف محل ساخت و ساز را پاکسازی کنید تا امکان تخلیه و ذخیره قطعات و اجزا فراهم شود.

قبل از انجام پروژه باربر زمان کافی برای عمل آوری بتن فونداسیون در نظر بگیرید. حتی اگر هوا صاف باشد، فونداسیون بتنی حداقل به یک هفته زمان عمل آوری قبل از اعمال بار نیاز دارد.

راه ها و معابر کافی برای وسایل نقلیه حمل و نقل فولادی، تجهیزات ساختمانی و کارگران فراهم کنید. به علامت گذاری کلیه امکانات عمومی به ویژه سیم های هوایی و کابل های زیرزمینی توجه کنید.

نصب سازه

اگر در ابتدا مشتاق ساخت و ساز باشید اما آمادگی لازم را نداشته باشید، باعث می شود که خطرات ایمنی بالقوه از ابتدا مدفون شوند. به عنوان مثال، عدم دسترسی ممکن است منجر به حوادث نصب سازه فولادی، حمل و نقل فولاد و تاخیر در بلند کردن ساختمان شود. علاوه بر این، اگر فونداسیون به خوبی تثبیت نشده باشد، اتصال انکر بولت ناپایدار خواهد بود.

  • نصب سازه های فولادی بدون در نظر گرفتن نیازهای

برخی از کارگران معتقد بودند که به اندازه کافی می دانند و از دستورالعمل های طراح برای نصب به روشی که فکر می کنند پیروی نمی کنند و در نتیجه کار دوباره با نقشه های طراحی ناسازگار است. تیم نصب باید قبل از نصب مطابق با الزامات طراح با طراح سازه فولادی ارتباط برقرار کند.

جهت اطلاع از خرید vcn150 کلیک نمایید.

  • نادیده گرفتن مقررات ایمنی

صدمات و حوادث ناشی از کار در صنعت ساختمان بسیار بیشتر از سایر صنایع است. بنابراین، نصب سازه های فولادی نیز باید با رعایت مقررات ایمنی و استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب، از بروز حوادث جلوگیری کند. هر مهندس، پیمانکار، پیمانکار فرعی و کارگر سایتی که در پروژه سازه های فولادی مشارکت دارد، مسئول رعایت تمامی مراحل ایمنی و اطمینان از دریافت اطلاعات توسط همه است. علاوه بر این، پیمانکار باید برای کلیه کارگران ساختمانی در محل بیمه مناسب خریداری کند.

  • استفاده نکردن از جرثقیل یا لیفتراک هنگام تخلیه بار

برخی از تیم های نصب ممکن است از تخلیه بار با جرثقیل یا لیفتراک برای صرفه جویی در هزینه ها اجتناب کنند. با این حال، بیشتر اجزای مهندسی در نصب سازه های فولادی بسیار دست و پا گیر هستند. بدون تجهیزات مناسب، تنها با تکیه بر کار دستی، هیچ راه خوبی برای جابجایی ایمن و کارآمد قطعات در محل ساخت و ساز وجود ندارد. علاوه بر این، در صورت استفاده از ابزارهای دیگر، اجزای فولادی ممکن است آسیب ببینند، خم شوند و خراشیده شوند که باعث ایجاد مشکلات غیر ضروری برای نگهداری سازه های فولادی در آینده می شود.

ایمنی در نصب سازه های فولادی

  • برش و اتصال قطعات در محل

قبل از ساخت، سعی کنید از اندازه و شکل صحیح هر جزء اطمینان حاصل کنید و از برش و اصلاح در محل خودداری کنید. زیرا برش و اتصال اجزای اصلی نه تنها پایداری ساختمان را به خطر می اندازد بلکه باعث اکسیداسیون و زنگ زدگی تیرها، ستون ها و پانل ها می شود. زیرا برش و لمس در محل نمی تواند تضمین کند که سطح لمسی به موقع خشک شده است.

جهت اطلاع از قیمت فولاد hss کلیک نمایید.

  • نصب نادرست بست ها

بست در نصب سازه های فولادی سازه های فولادی کلید نصب پایدار سقف است. بست ها سخت نیستند و باید در سوراخ های مربوطه به درستی سفت شوند. به درستی ابزار سفت کردن در حین ساخت و سفت کردن صحیح پیچ و مهره های با مقاومت بالا توجه ویژه ای داشته باشید. آنها را بیش از حد سفت یا شل نکنید.

  • گام برداشتن روی پانل های سقف

کارگران نباید در جایی راه بروند که دال فولادی سقف به پرلین متصل نیست. زیرا راه رفتن بر روی تابلویی که کاملاً ایمن نیست به تابلو آسیب وارد می کند و باعث آسیب به کارگران می شود. قدم گذاشتن روی نورگیرها و پانل های نیمه شفاف ممنوع است. اگر پانل ثابت است، باید سعی کنید روی پانل در محل نگهدارنده راه بروید. علاوه بر این، برای جلوگیری از تغییر شکل پانل ناشی از پله ‌پاشی، روی پانل زیر لبه‌ ها راه نروید.

برای اطلاعات بیشتر درباره ناودانی ها می توانید به مقاله همه چیز درباره ناودانی مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا