logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

ورق های مورد نیاز در خودروسازی

ورق ساخت خودرو

ورق ‌های بدون پوشش یکی از ورق هایی است که در صنعت خودروسازی از بین انواع متعدد آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقش مهمی را در این صنعت ایفا می کند. ضروری است که تمامی ورق ها، مقاومت بالا، ابعاد دقیق و سطح بسیار صافی داشته باشند. یکی از ورق‌های مورد استفاده در خودروسازی، ورق‌های بدون پوشش می‌باشد. مراحل تهیه‌ی ورق بدون پوشش به شرح زیر است:

جهت اطلاع از پروفیل صنعتی کلیک نمایید.

  • کوره بلند
  • کوره‌های RH، LF
  • خط نورد گرم (Hot strip mill)
  • Coiler
  • خط آنیل پیوسته

جهت اطلاع از خدمات برش ورق استیل کلیک نمایید.

کوره بلند

در این مرحله از تولید ورق های بدون پوشش ابتدا مواد اولیه که شامل سنگ آهن و کک می‌باشد، به کوره‌های بلند هدایت می‌شوند و آهن خام بوسیله ماشین‌های حمل به کنورتور فرستاده می‌شود. پیش از تخلیه مذاب داخل کنورتور طی دو مرحله فسفر و گوگرد زدایی انجام می‌گیرد. این عملیات به این صورت است که از بالا اکسیژن دمیده شده و برای هم زدن مخلوط داخل پاتیل از گازهای Ar ،N2 ،Co استفاده می‌شود.برای اطلاعات بیشتر درباره لوله ها می توانید به مقاله لوله
مانیسمان چیست
مراجعه نمایید.

 

جهت اطلاع از فروش لوله مانیسمان کلیک نمایید.

مذاب بدست آمده برای تصفیه بهتر و همچنین اضافه کردن عناصر آلیاژی و به طور کلی انجام مراحل متالوژی ثانویه برای دستیابی به فولاد با کیفیت مورد نظر به کوره‌های LF , RH انتقال می‌یابد.

کوره های RH، LF

LF: از این کوره‌ها برای فولادهای کم کربن استفاده می‌شود و منبع تامین کننده آن انرژی قوس الکتریکی می‌باشد. برای کنترل دما در این کوره و همچنین جذب کردن کربن از الکترودهای گرید HSS کربن بالا استفاده می‌گردد.

RH: این نوع کوره، از انواع تحت خلاء می‌باشد که به دلیل کاهش کربن و گازهای حل شده استفاده می‌شود. طرز انجام کار این کوره به این صورت می‌باشد که مذاب تحت خلاء به داخل کوره مکش می‌شود و این عمل مرتباً تا کم شدن گازهای محلول به حد موردنظر ادامه پیدا می‌کند. اینکار برای کم شدن کربن همراه با خلاء از اکسیژن هم استفاده می‌کند.

جهت اطلاع از قیمت هاش سبک کلیک نمایید.

در هیچکدام از مراحل فولادسازی در این کوره‌ها امکانی برای جذب و همچنین افزایش کربن وجود ندارد به همین دلیل از این کوره‌ها برای تولید فولادهای Ultra low carbon استفاده می‌شود.

ورق های بدون پوشش

جهت اطلاع از قیمت امروز تیراهن کلیک نمایید.

خط نورد گرم (Hot strip mill)

این مرحله از تولید ورق های بدون پوشش شامل دو بخش نورد و Cooling می‌باشد.

نورد
بخش نورد دارای دو قسمت می‌باشد: Rough Mill و Finish Mill. قبل از ایستگاه Rough Mill، slab ها در کوره پیشگرم تا ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد گرم می‌شوند و پس از آن برای جدا شدن پوسته‌هایی که از تختال ساخته شده، آنها را از یک پوسته زدا بنام Vertical Scale Breaker عبور می‌دهند.

ایستگاه Rough Mill خود دو نوع غلتک دارد: غلتک‌های عمودی به منظور کنترل عرضی ورق و غلتک‌های افقی به منظور کنترل ضخامت ورق. محصول نهایی این مرحله دارای ضخامتی بین ۳۰ تا ۴۰ میلیمتر می‌باشد.
بعد از مراحل بالا Slab وارد Finish Hot strip Mill می‌شود. این مرحله دارای هفت Stand می‌باشد. ضخامت محصول این مرحله تقریبا ۱٫۲ میلیمتر است.

Cooling
این مرحله در فاصله بین آخرین Stand مرحله Finish نورد گرم تا آغاز مرحله بعد که خط Coiler می‌باشد، وجود دارد. در این مرحله از تولید ورق های بدون پوشش از طریق اسپری کردن آب، ورق ها را با سرعت مدنظر و قابل کنترل سرد می‌کنند.

جهت اطلاع از قیمت فولاد ضد زنگ 316 کلیک نمایید.

Coiler

مرحله چهارم تولید ورق های بدون پوشش Coiler می‌باشد. بعد از انجام مراحل بالا ورق تولیدی برای کلاف شدن وارد Coiler می‌شود. دمای این قسمت برحسب جنس ورق بین 500 تا 620 می‌باشد. در فاصله‌ی بین آخرین Stand مرحله Finish نورد گرم تا آغاز مرحله بعد که خط Coiler می‌‎باشد، وجود دارد. در این مرحله از طریق اسپری کردن آب، ورق‌ها را با سرعت مدنظر و قابل کنترل سرد می‌کنند.

خط آنیل پیوسته

پس از عملیات نورد سرد به دلیل میزان سردکاری که در عملیات نورد روی ورق های بدون پوشش وارد می‌شود، درصد افزایش طول نسبی و شکل‌پذیری آن کاهش می‌یابد. به همین خاطر روی ورق‌ها عملیات آنیل انجام می‌شود.

(برای اطلاع از قیمت ورق سیاه 10 میل و قیمت ورق سیاه 12 میل و قیمت ورق سیاه 6 میل و قیمت ورق سیاه 2میل و قیمت ورق سیاه 3 میل و ورق ۴ میل سیاه و ورق سیاه 8 میل به صفحه مربوطه مراجعه نمایید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا